Уперше після тривалої перерви наші мотоболісти знову повернулися на європейську арену. На жаль, сам турнір, який проходив у голландському місті Буделі, особливої радості українським уболівальникам не приніс. Наша команда усі свої матчі програла, встановивши антирекорд і за кількістю пропущених голів: 56 м’ячів у шести поєдинках! Як підсумок – останнє місце в турнірі. А чемпіоном у турнірі стала збірна Росії, яка у фіналі обіграла німців – 6:2. Третє місце, здолавши французів (5:0), посіла збірна Білорусі.
– Олександре, тож чи варто було їхати, аби, як дехто пише, «з тріском провалитися»?
– Без поразок не буває і перемог! Так, наша збірна чотири роки не брала участі в чемпіонатах Європи, тож можна було б і далі лише спостерігати за розвитком європейського мотоболу. Але ж рано чи пізно треба починати. Коли ми відновлювали новосанжарський «Колос», відновлювали чемпіонат України з мотоболу, теж мало хто вірив в успіх. Але сьогодні чемпіонат є, хоча у ньому грає не так багато команд і їхній рівень далекий від бажаного, але ж система запрацювала. Ось і «вікно в Європу» зрештою знову «прорубали». Ну, а щодо результату, то він закономірний. Ну, уявіть, аби у нас понад десять років поспіль не було чемпіонату України з футболу, а потім раптом поїхали грати на європейську першість…
– До речі, і виступ нашої футбольної збірної на ЄВРО-2016 теж був невтішним: теж жодної перемоги в турнірі!
– Але ж при цьому ніхто не буде заперечувати, яка величезна увага приділяється в країні футболу! Мотобол тут, як кажуть, і поруч не стояв.
– Були ж навіть проблеми з самою поїздкою до Голландії…
– Так, довгий час це питання залишалося відкритим і якби ми й справді покладалися лише на підтримку держави, то, звісно, не провели б і тренувальних зборів, і нікуди не поїхали. Коштів, які нам виділялися вистачило хіба що до кордону доїхати. Тому добре, що у нас є надійні друзі, є меценати, які розуміють важливість розвитку спорту і мотоболу зокрема. Адже це традиційно популярний вид спорту на Полтавщині. Тому, користуючись нагодою, хочу подякувати і головному редактору «Останнього Бастіону» Геннадію Сікалову, який теж підставив своє плече, допоміг фінансово і це здорово нас виручило.
Адже що таке організувати навіть саму поїздку? Потрібен транспорт, пальне, оформити візи… Потрібна спортивна форма (її ми, до речі, змогли замовити лише в останній момент і навіть перші матчі чемпіонату ще грали у формі «Колоса», а форму для збірної одержали уже на місці), м’ячі… Потрібно якось харчуватися (до речі, брали з собою і консервацію, і «стратегічний продукт» – сало, аби зекономити)… Отак копійка до копійки, на всьому економлячи ми й ризикнули цю поїздку.
– Але дива не сталося…
– Дива справді не сталося. Бо подібні дива трапляються лише в казках та билинах: пам’ятаєте, Ілля Муромець 33 роки лежав на печі, а тоді схопив булаву і всіх ворогів порозгонив! Але в сучасному спорті так не буває – навіть Богом даний талант тут весь час треба розвивати, тренувати. А для технічних видів спорту, яким є мотобол, важливе значення має і сама «булава» – себто техніка, мотоцикли.
– Якщо ми вже згадали про техніку, то хотілося б почути про це детальніше
– Кажуть, що краще один раз побачити, ніж сто разів почути. Так от коли подивитися на нашу техніку і порівняти з мотоциклами, на яких грають сьогодні наші суперники, то це все одно що порівнювати, ну, якщо не «Запорожець», то принаймні «беушну» 20-річну іномарку с сучасним «Мерседесом»… Так, об’єм двигуна однаковий, але це вже інша за своїми технічними характеристиками техніка. Зовсім інші швидкості… Саме через це ми у дев’яти з десяти випадків програвали на полі. Дуже простий приклад: до останнього матчу з нашою збірною ті ж литовці не забили жодного гола, а ми забивали і голландцям, і французам, і білорусам. Отже, забивати, ми можемо, а от з обороною проблеми. Як результат – програли і литовцям, бо вони за рахунок техніки швидші: достатньо нам після невдалої атаки втратити м’яч, як це практично завжди вихід один на один з воротарем. Ми не здатні їх доганяти на нашій техніці. Такий «сценарій» повторювався і в інших іграх. До речі, мотоцикли, на яких наші хлопці грали за збірну – це ті ж мотоцикли, на яких вони грають і у своїх клубах. Як свого часу у козаків – кожен зі своїм конем. Єдине, що ми укомплектували їх новою гумою, підремонтували.
А тепер порівняйте рівень матеріально-технічного забезпечення хоча б зі збірною Білорусі, яка посіла третє місце в чемпіонаті. Там для команди – саме для збірної – придбали десять нових мотоциклів! Ми про таке можемо, на жаль, поки що лише мріяти.
– І знову ж таки – тож, чи варто було їхати за таких умов!
– Варто! Принаймні для того, аби визначити свій рівень, а головне – здобути досвід. Адже у нас дуже молода команда. Звісно, можна було зробити ставку на ветеранів і, можливо, ми б зіграли трохи краще. Але це шлях безперспективний. По ньому, до речі, йдуть ті ж білоруси, які фактично весь час грають одним і тим же складом. Так, це досвідчені ветерани, але вони не можуть грати вічно і вже зараз ми бачимо, що починаючи з 2007 року, приміром, Білорусь чотири рази поспіль була другою, а в останні роки її поступово «тіснять» німці і французи. З огляду на це у нас куди більші перспективи, адже у складі нашої команди фактично грав лише один ветеран – Володимир Бойко, досвід якого дуже допомагав молоді.
Отже, я переконаний, що коли з’явиться серйозна увага до мотоболу з боку держави, коли у нас буде більше команд у внутрішньому чемпіонаті, а клуби матимуть більше фінансових можливостей, то наша країна здатна повернути собі колишні позиції у європейському мотоболі.
Павло ДОЛИНСЬКИЙ.
Результаті ігор за участю збірної України
Україна— Нідерланди— 3:10 (Сергій Пузик-2, Володимир Бойко), Україна— Франція— 2:6 (Станіслав Червоний, Володимир Бойко), Україна— Німеччина— 0:9, Україна— Росія— 0:14, Україна— Білорусь— 7:3 (Станіслав Червоний-2, Сергій Пузик), Україна— Литва— 2:10.
Чемпіоном Європи стала збірна Росії, яка уфіналі перемогла Німеччину з рахунком 6:2.Матч за третє місце: Білорусь – Франція – 5:0.