Created with Sketch.

Жевагівський ГЗК підкупив Полтавську владу за 1,7 млн у 2013 р.

15.12.2016, 12:16

Полтавський ГЗК (гірничо-збагачувальний комбінат – ред.), підконтрольний нардепу Костянтинові Жеваго, у лютому 2013 р. отримав спецдозволи на 4 залізнорудні ділянки за рахунок підкупу Полтавської облдержадміністрації та депутатського корпусу.

Полтавська ОДА та обласна рада погодила отримання без проведення аукціону спецдозволів на геологічне вивчення, у тому числі дослідно-промислову розробку родовищ ВАТ «Полтавський ГЗК» на 4 ділянках – Броварківській, Василівській, Харченковській та Мануйлівського родовища за 1,7 млн грн.

Голова правління ВАТ «Полтавський ГЗК» Віктор Лотоус як депутат Полтавської облради та член профільної комісії, лобіював отримання цих спецдозволів без аукціону, через що бюджет недоотримав значні кошти.

Віктор Лотоус разом із нардепом Костянтином Жеваго в 2011 році заснували благодійний фонд (надалі БФ – ред.) «Полтавського гірничозбагачувального комбінату». Жеваго також був заступником голови наглядової ради ВАТ «Полтавський ГЗК».

Це пряме порушення Конституції України, ЗУ Про статус народного депутата, де в ст. 3 п. 6 ідеться про несумісність депутатського мандата з іншими видами діяльності, а саме: Нардеп не має права входити до складу керівництва, правління чи ради підприємства, установи, організації, що має на меті одержання прибутку.

Та найцікавіше, що в гонитві за прибутком, Жеваго порушив і статут ВАТ «Полтавський ГЗК». У ст. 8 п 1-2 зазначено, що серед керівництва ГЗК не може бути депутата ВР.

До всього, Жеваго залишається виконавчим директором швейцарської компанії Ferrexpo PLC, яке володіє Полтавським, Єристівським та Біланівськими ГЗК.

За ст. 140 п. 5.9 Податкового Кодексу України 4% від прибутку будь-якого підприємства (зокрема, Полтавського ГЗК) можуть перераховуватися на благодійну діяльність.

За такою схемою Жеваго разом із Лотоусом зменшили податкове навантаження на прибуток, спрямувавши 4% на свій БФ. Останній витрачав кошти, зокрема, на підкуп органів місцевого самоврядування упродовж багатьох років.

Через БФ був підписаний договір поставки медичного обладнання на Полтавський обласний клінічний кардіодиспансер (Договір про надання благодійної допомоги від 28.12.2012 р; Договір поставки №med/072/53473 від 28.12.2012 р).

Наразі обладнання використовується в кардіодиспансері. Його сервісне обслуговування оплачує БФ.

Директор департаменту промисловості та розвитку інфраструктури Полтавської ОДА Р. Овчаренко своїм висновком врахував факт виділення 1,7 млн грн ВАТ «Полтавський ГЗК» на придбання обладнання для Полтавського обласного кардіодиспансеру в 2013 році.

У Висновку Департамент написав, що «вважає за доцільне надання відкритому акціонерному товариству «Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат» погодження на отримання без проведення аукціону спеціального дозволу на геологічне вивчення, в тому числі досідно-промислову розробку» згаданих вище 4 ділянок всупереч висновків Державної служби гірничого нагляду.

Служба прямо вказала на відсутність документів про підтвердження запасів корисних копалин на всіх 4 ділянках.

Станом на грудень 2016 року Жеваго без аргументації відмовився від 2 спецздозволів – Василівської та Мануйлівської ділянки.

Цікаво, що директором БФ є колишній співробітник Полтавського ГЗК, нині – депутат Полтавської облради В’ячеслав Мінязєв.

Його благодійність, як виявилося, не закінчується лише діяльністю фонду. Мінязєв разом із міським головою Горішніх Плавнів (кол. Комсомольськ – ред.) Дмитром Биковим заснував профільну громадську організацію «Комсомольска міська федерація дзюдо». Вона також утримується за гроші ГЗК (ті самі 4% - ред.).

За останні 20 років Жеваго з командою зміг повністю й безкоштовно для себе (задарма отримав геологічну розвідку радянських часів, яку фахівці проводили десятиріччями – ред.) привласнити полтавські надра та передати їх у власність закордонних компаній – швейцарської Ferrexpo PLC й англійської Ferrexpo AG. Це при тому, що за ст. 13 Конституції, надра належать народові України.

Сенсу від такої «благодійності» та використання природних ресурсів народ України не отримує. Як не отримують допомоги мешканці видобувних районів.

Наслідки діяльності ГЗК для населених пунктів та екології Полтавщини

Чомусь кардіологічне обладнання закупили не для районних лікарень Козельщини та Кременчука, а саме для Полтави. Можливо тільки тому, що позитивні рішення для Жеваго приймалися саме в обласному центрі. 

Олег Підгорний


Читайте також
Полтавцям від полтавців: земляки передали дрони воїнам 66-ї ОМБр
Полтава
Пирятинські аграрії намагаються знищити пам'ятку доби Русі
Полтава
Недоброчесна суддя-відкривачка Лариса Гольник не змогла обратися до ВККСУ
Полтава
На захід від Кременчука виявили ідеальний автобан
Полтава
Чергову лісосмугу зрубали на дрова у Полтавському районі
Полтава
Звільнення Тетяни Корост пішло на користь Котельві — жителі громади
Полтава