Created with Sketch.

Звинувачувальні справи проти Грушевського, Петлюри та Остапа Вишні презентували полтавцям

20.05.2017, 09:57

Державний архів Полтавської області спільно з обласним Управлінням СБУ, підготували документальну виставку про жертв політичних репресій «Політика Кремля — війна проти власного народу», де розкрита тема гонінь радянської влади за тими, хто чинив супротив режиму. Документи, які були під грифом «Цілковито секретно» – зараз доступні усім.

Організатори представили документи, які показують злочинну сутність більшовицького режиму, встановленого в Україні у 1919-1920 роках. У відкритому доступі накази губернських та повітових органів за 1919 рік про обов’язкову реєстрацію колишніх військовослужбовців, заборону будь-якої національної символіки та введення цензури.

— Як тільки радянська влада почала вкорінюватись на Полтавщині, видавалися накази репресивних органів. Про закриття громадських організацій, облік військовослужбовців, які перебували у загонах Денікіна, Скоропадського і Петлюри, про здачу національної атрибутики тощо, — говорить заступник директора Держархіву Полтавщини Тарас Пустовіт.

На виставкових стендах робітники архіву представили документи зі звинувачувальними справа видатних державних діячів: Михайла Грушевського, Симона Петлюри, Остапа Вишні та інших.

Окремі публікації, як «Викрито націоналіста-ДРУшника», «До кінця викрити рештки націоналістичної контрабанди в педінституті» у газеті «Більшовик Полтавщини» свідчать, наскільки цинічно в тих умовах діяла влада. Дослідники стверджують, що, після публікації звинувачувальних вироків у ЗМІ, людей виключали з партії, позбавляли посад і згодом репресували всю родину.

Також, відвідувачам розповіли історії полтавців, яких репресували безпідставно. Наприклад, двох дітей — Миколу Легенького та Михайла Шаповала — покарали за те, що жартували над політичними діячами. Батька одного з них також засудили до 10 років ув’язнення по звинувачуванню в антирадянській діяльності.

— Хлопців позбавили волі тільки за те, що, свого часу, вони після школи зібралися і намалювали карикатури Сталіна та Блюхера. Діти не знали про те, що цього не можна робити, за що їх притягли до кримінальної відповідальності і засудили до двох років ув’язнення, — говорить адміністратор інформаційно-довідкової зали сектору архівного забезпечення СБУ в Полтавській області Олена Євдокімова.

Виставка розміщені у Полтавському обласному держархіві, де всі охочі можуть ознайомитися зі справами проти політично репресованих за часів СРСР.

Віктор Карпенко


Читайте також
Невтомні бабусі Полтавщини наближають перемогу, а «зелені ямщики» ні
Полтава
Річку Псел у межах Полтавщини досі захаращено сміттям
Полтава
Свята доброта: чутяни передали захисникам України продовольчу допомогу
Полтава
Селянам Гадяцької громади байдужа українізація
Полтава
Хорольські волонтери передали дрон захисникам України
Полтава
За час весняних пожеж на Полтавщині вигоріло 10 га лісів
Полтава