Created with Sketch.

“Що людям, те і нам”. В цей день, 11 грудня, народився батько Степана Бандери

11.12.2020, 16:12
отець Андрій Бандера
Фото: pokuttya.info

Отець Андрій створив зразкову українську родину і виховав дітей борцями за краще майбутнє свого народу.

Батько Степана Бандери — о. Андрій Бандера народився саме 11 грудня в 1882 році у місті Стрий на Львівщині. Тож сьогодні ми згадаємо цю без перебільшення історичну постать, який значно менш відомий широкому загалу і знаходиться ніби в тіні свого легендарного сина Степана, але теж відіграв в історії України визначну роль.

Головна заслуга отця Андрія в тому, що він створив зразкову українську родину і виховав дітей борцями за краще майбутнє свого народу, які виявили себе лідерами та провідниками.
 
Отець Андрій був одружений з донькою священника Мирославою Глодзінською. Вони мали семеро дітей.

Родина Андрія Бандери

Вдома Бандери часто з’їжджалися активні учасники українського національного життя Галичини, зокрема вуйки Степана Бандери: Павло Глодзінський — спонсор ОУН, один з засновників «Маслосоюзу» і «Сільського Господаря» (українські господарські установи), Ярослав Весоловський — посол до Віденського парламенту; скульптор Михайло Гаврилко та інші.

У часи визвольних змагань о.Андрій голосував за Акт злуки, як делегат Української Національної ради ЗУНР. Добровільно вступив до УГА, служив капеланом. Член Наукового товариства Тараса Шевченка з 1910 року.

...Та коли дружина померла від туберкульозу горла, 40-річний вдівець залишився сам із дрібнятами.

Навіть римський папа зглянувся і дав дозвіл священнику УКГЦ на другий шлюб, але отець Андрій відповів: «що людям, те і нам

Залишився виховувати дітей сам, попри це зміг дати їм пристойне виховання й освіту.

Після приходу більшовиків на захід України в 1939 році за отцем Андрієм встановили нагляд радянські спецслужби — НКВС.

Неодноразово були повідомлення, що отця мають арештувати.

В 1941 році тоді вже Провідник ОУН(б) Степан Бандера пропонував своєму батьку покинути України. Але священник відповів: я буду там, де паства моя...

Проти ночі 23 травня 1941 р. о. Андрія було арештовано, як батька керівника ОУН.

П’ять днів в’язні Станіславівської тюрми були свідками катувань немолодого священника, а потім між людьми пішла чутка, що о.Андрія “визволителі” розіп’яли на хресті у Станіславівській тюрмі.

Але не розіп'яли. 10 липня 1941 р. у Києві "асвабадітєлі" його розстріляли, найімовірніше місце вічного спокою — Биківня.

Документи ж свідчать, що Андрій Бандера був 43 дні у Київській буцегарні, що був двогодинний суд, на якому о. Андрій Бандера гордо відповів на питання суддів про своїх дітей: “Я своїм дітям дав належне виховання, прищеплюючи їм любов до України. Світогляди моїх синів і доньок однакові”. 

Отець Андрій сказав чисту правду, жоден з його дітей не зрадив Україну. Хоча вони, в буремні часи боротьби з совєтськими та німецькими окупантами  заплатили за це сповна.

Степана вбив агент КДБ в 1959 — ця історія відома. Ще два і сини Олексій і Василь були замордовані німцями, а сестри відбули заслання в Сибірі. Сестрам пропонували всілякі блага, якщо вони засудять боротьбу УПА. На що ті відповіли тверде: “Ні”.

Читайте також
В цей день народився киримли за походженням та українець за покликом серця, художник РЕМ БАГАУТДІНОВ
Мистецтво
Зустріч геніїв
Історія
Зразковий громадянин — полтавець Григорій Шерстюк
Історія
28 листопада народився Микола Кравців
Історія
Людина живе доти, доки про неї пам'ятають!
Історія
Ні, я — українець: Юрій Кістяківський, знаний у США як «батько» ядерної бомби
Історія