Created with Sketch.

12 липня 2014 року пішла з життя Валерія Іллівна Новодворська

14:05

Вона запам’яталася як непримиренна опозиціонерка радянської, а згодом і путінської влади, яскрава, неординарна політикиня.

Новодворська досить рано дізналася неприємні факти про країну, в якій жила. Почувши розповіді про існування ГУЛАГу, про процес проти письменників 1965 року, а також після введення радянських військ у Чехословаччину, Валерія почала різко негативно ставитися до чинного ладу.

Дії юної активістки не змусили себе довго чекати — вона створює при університеті таємну групу однодумців, які ставлять собі за мету негайне повалення правлячої партії та кардинальну зміну політичного ладу в країні.

Валерія поширює листівки з віршами, сповненими обурення і злості щодо правлячих кіл. За це її вперше віддають під суд і ув’язнюють у Лефортово, а потім перевозять до Казані для «лікування» за діагнозом «уповільнена параноїдальна шизофренія». На волю вона вийшла лише через кілька років — 1972-го, без зволікань почавши працювати у самвидаві.

Влітку 2014 року вона закликала жителів України давати Росії відсіч: «Не робіть вигляд, що ви подарували Крим». Вона також висловлювала переконання, що Україні судилося виграти війну й стати європейською країною, і це сильно дратуватиме росію, яка при цьому «буде змушена змиритися з вашим існуванням, але підставлятиме ніжку завжди і всюди».

І ще кілька знакових висловлювань Валерії Іллівни:

Ще у 90-х Валерія Іллівна була в гостях на очолюваній мною тоді радіостанції «Київські Відомості». Від тієї зустрічі залишилися незабутні враження — і ця фотографія.

Читайте також
Вітаємо з Днем народження Петра Миколайовича Шатковського
Життя
Піаніст, який творить історію: Сергію Горюновичу — 65
Життя
19 років тому загинув віцепрезидент Чеченської республіки Ічкерія
Історія
«Апостол української соціал-демократії»: Драгоманов і Полтавщина
Історія
Найбільший викривач тоталітарної держави
Книги
28 червня 1919 року більшовики руками лідерів УНР знищили легендарного Болбочана
Історія