Created with Sketch.

Скрипаль з України, який підкорив королівські двори Європи

15 серпня, 07:19
Фото: Facebook

Забутий всіма нами львів'янин-віртуоз гри на скрипці, з яким вважав за честь виступати сам славетний Ніколо Паґаніні... Хто ж він?

Оцей порядний й інтелігентний чоловік, якого ви бачите на світлині ліворуч, жив близько 200 років тому у Львові й своєю грою на скрипці зробив тоді небувалий фурор у всій Європі. Звався він — Кароль Юзеф Ліпінській і понад два десятиліття прожив у місті, працюючи спершу у театрі.

Проте згодом самопосвятився грі на скрипці. 1817 року маестро Ліпінський дав серію скрипкових концертів у Львові, а вже наступного року — заприятелював з італійським митцем, композитором Ніколо Паґаніні, якого тоді вважали найкращим скрипалем Європи.

І у 1818 році Ліпінській із Паґаніні виступили з великим успіхом у місті П'яченца. Італійський скрипаль тоді привселюдно сказав буквально наступне: «...Я не знаю, хто є першим скрипалем, але другий — точно пан Ліпінській».

До цього ще мож додати, що львів'янин виконав власний концерт для скрипки перед королівським домом у Лондоні, а крім того Фредерик Шопен допомагав Ліпінському організовувати концерти в Парижі. У Дрездені Ліпінській виступав разом з угорцем Ференцом Лістом...

Ті цікавинки про львів'янина можна ще довго продовжувати. Скажемо лише, що навіть Рихард Ваґнер, попри його виняткову перебірливість щодо музики та виконання, був одним із палких прихильників таланту Кароля Ліпінського. І, на закінчення взагалі дивовижна деталь.

Саме уродженець Галичини Ліпінській був першим виконавцем в Європі української народної пісні «Їхав козак за Дунай...», з якою тріумфально виступив у Парижі. А, що ж далі, спитаєте ви, так от, що: коли прийшов його час, то Кароля Ліпінського поховали (1861) у маєтку Вірлів біля Зборова на Тернопільщині.

За спогадами очевидців, труну із тілом цього славетного, на увесь світ, маестро помістили у спеціально збудований склеп над яким звели поминальну каплицю. Але настав вікопомний вересень 1939 року й у те село Вірлів прийшла... войовнича совдепія з її швондерами у шкірянках і зі зірками на кашкетах.

І, перше, що зробила ота російськомовна шобла зі Сходу, — дощенту розвалила і сам склеп, і всю каплицю, а труну з кістками маестро Ліпінського викинули... у поле! Зараз на місці колишнього склепу із каплицею, де спочивали тлінні останки одного з найславетніших скрипалів Європи, стоїть самотній, порослий травою, пагорб зі скромним хрестом і небагатослівною меморіальною таблицею.

Символічний пам'ятник на могилі Кароля Юзефа Ліпінського
Читайте також
Сьогодні день народження Героя України та Ічкерії Сашка Білого
Позиція
Алла Горська: українська художниця, яка була вбита режимом СРСР
Історія
Перший ректор Полтавського педуніверситету був українофобом-господарником
Опінії
Можливо, дурнів не стає більше, але вони стають все активнішими
Книги
Іван Франко — 168 років від дня народження
Історія
Підтримайте петицію про присвоєння Ірині Фаріон звання «Герой України»
Політика