Created with Sketch.

60 років тому народився Герой України Степан Чобану

22.12.2023, 15:10

Льотчик-винищувач Степан Чобану героїчно загинув у повітряному бою над Кропивницьким 28 лютого 2022 року.

Степан Іванович Чобану народився 21 грудня 1963 року в селі Долинське на Одещині. З дитинства мріяв стати пілотом.

У 1981-му, після закінчення школи, навчався в Ізмаїльському ТСААФ, закінчив курси водія вантажного автомобіля.

У 1982 році був призваний на строкову службу в армію, служив водієм санітарного автомобіля в Умані, в одному з навчальних авіаційних полків ЧВВАУЛ. Там він познайомився з багатьма курсантами-льотчиками, після чого вирішив вступати до Чернігівського вищого військового авіаційного училища льотчиків, про що не знали навіть батьки. Був одним із небагатьох курсантів, які завершили навчання на бойовому літаку МіГ-23.Під час строкової служби в Умані познайомився з курсантами-льотчиками і вирішив вступити до Чернігівського вищого льотного училища. 

Закінчив навчання у 1987 році. Був одним із небагатьох курсантів, яким доручали пілотування бойового літака МіГ-23. Служити направили до 190-го винищувального авіаційного полку, який дислокувався на Кіровоградщині.

У 1990 році Степан Чобану перекваліфікувався на літак Су-27 й почав службу у 831-му винищувальному авіаційному полку в Миргороді. 1992-го присягнув на вірність народу України.

Ніс чергування в складі сил Протиповітряної оборони. Здобув кваліфікацію «Військовий льотчик 1 класу». Загалом налітав більше 1100 годин.

Брав участь у навчаннях та дослідженнях військової техніки. Тричі залучався до військових парадів з нагоди Дня Незалежності України – пролітав над столичним Хрещатиком у 1998, 2001 і 2008 роках. Виконував демонстраційні польоти у Румунії. Був начальником повітряно-вогневої та тактичної підготовки 831-ї бригади тактичної авіації.

2010-го вийшов на пенсію. Але після початку війни з росією, у 2015 році повернувся у Повітряні Сили ЗСУ. Чергував у складі сил Протиповітряної оборони та навчав молодих льотчиків.

24 лютого 2022-го льотчик-винищувач Повітряних Сил ЗСУ 58-річний Степан Чобану вивів літак Су-27 з-під ракетного обстрілу, який здійснили росіяни по аеродрому 831-го винищувального авіаційного полку в місті Миргород на Полтавщині.

Машину льотчик розмістив на резервному аеродромі. Звідти виконав більше 10 бойових вильотів. Знешкоджував ворожу авіацію та крилаті ракети. 

28 лютого Степан Чобану першим підняв у повітря свій Су-27 і вступив у бій над містом Кропивницький. Пілот відволік на себе російські літаки, які проникли в повітряний простір України. Вони атакували ракетами Су-27, яким управляв досвідчений український льотчик 831-го винищувального авіаційного полку. Його літак був уражений, і Степан Чобану загинув.

Та його дії дали можливість піднятись у повітря решті літаків частини. Його побратими змогли відвести машини у безпечне місце.

6 березня Степана Чобану поховали з військовими почестями на військовому цвинтарі Миргороді на Полтавщині. Указом Президента України льотчику присвоїли званням Герой України.

У Степана Івановича залишились вдова і двоє синів.

Громада Миргорода вирішила присвоїти Степану Чобану звання почесного громадянина міста. На його честь перейменовано вулиці в Мукачеві, Києві, Миргороді та в рідному селі. А також вулицю Добровольського в Кропивницькому, де проживав герой.

Портрет Героя роботи кропивницького художника Андрія Хвороста — в експозиції Кіровоградського обласного краєзнавчого музею на виставці «Україна: полум’я війни 2014—2023».

Вічна пам’ять Герою…

Читайте також
Фільми про Голодомор: що варто подивитися
Історія
Навіки 27...
Війна
На милицях на війну
Війна
Парламентський десант у Полтаві вирішував долю імперських символів
Історія
Сьогодні День пам’яті полеглих захисників України.
Історія
27 серпня у Львові відкриють меморіальну дошку Ірині Фаріон
Політика