Created with Sketch.

60 років тому народився Герой України Степан Чобану

22.12.2023, 15:10

Льотчик-винищувач Степан Чобану героїчно загинув у повітряному бою над Кропивницьким 28 лютого 2022 року.

Степан Іванович Чобану народився 21 грудня 1963 року в селі Долинське на Одещині. З дитинства мріяв стати пілотом.

У 1981-му, після закінчення школи, навчався в Ізмаїльському ТСААФ, закінчив курси водія вантажного автомобіля.

У 1982 році був призваний на строкову службу в армію, служив водієм санітарного автомобіля в Умані, в одному з навчальних авіаційних полків ЧВВАУЛ. Там він познайомився з багатьма курсантами-льотчиками, після чого вирішив вступати до Чернігівського вищого військового авіаційного училища льотчиків, про що не знали навіть батьки. Був одним із небагатьох курсантів, які завершили навчання на бойовому літаку МіГ-23.Під час строкової служби в Умані познайомився з курсантами-льотчиками і вирішив вступити до Чернігівського вищого льотного училища. 

Закінчив навчання у 1987 році. Був одним із небагатьох курсантів, яким доручали пілотування бойового літака МіГ-23. Служити направили до 190-го винищувального авіаційного полку, який дислокувався на Кіровоградщині.

У 1990 році Степан Чобану перекваліфікувався на літак Су-27 й почав службу у 831-му винищувальному авіаційному полку в Миргороді. 1992-го присягнув на вірність народу України.

Ніс чергування в складі сил Протиповітряної оборони. Здобув кваліфікацію «Військовий льотчик 1 класу». Загалом налітав більше 1100 годин.

Брав участь у навчаннях та дослідженнях військової техніки. Тричі залучався до військових парадів з нагоди Дня Незалежності України – пролітав над столичним Хрещатиком у 1998, 2001 і 2008 роках. Виконував демонстраційні польоти у Румунії. Був начальником повітряно-вогневої та тактичної підготовки 831-ї бригади тактичної авіації.

2010-го вийшов на пенсію. Але після початку війни з росією, у 2015 році повернувся у Повітряні Сили ЗСУ. Чергував у складі сил Протиповітряної оборони та навчав молодих льотчиків.

24 лютого 2022-го льотчик-винищувач Повітряних Сил ЗСУ 58-річний Степан Чобану вивів літак Су-27 з-під ракетного обстрілу, який здійснили росіяни по аеродрому 831-го винищувального авіаційного полку в місті Миргород на Полтавщині.

Машину льотчик розмістив на резервному аеродромі. Звідти виконав більше 10 бойових вильотів. Знешкоджував ворожу авіацію та крилаті ракети. 

28 лютого Степан Чобану першим підняв у повітря свій Су-27 і вступив у бій над містом Кропивницький. Пілот відволік на себе російські літаки, які проникли в повітряний простір України. Вони атакували ракетами Су-27, яким управляв досвідчений український льотчик 831-го винищувального авіаційного полку. Його літак був уражений, і Степан Чобану загинув.

Та його дії дали можливість піднятись у повітря решті літаків частини. Його побратими змогли відвести машини у безпечне місце.

6 березня Степана Чобану поховали з військовими почестями на військовому цвинтарі Миргороді на Полтавщині. Указом Президента України льотчику присвоїли званням Герой України.

У Степана Івановича залишились вдова і двоє синів.

Громада Миргорода вирішила присвоїти Степану Чобану звання почесного громадянина міста. На його честь перейменовано вулиці в Мукачеві, Києві, Миргороді та в рідному селі. А також вулицю Добровольського в Кропивницькому, де проживав герой.

Портрет Героя роботи кропивницького художника Андрія Хвороста — в експозиції Кіровоградського обласного краєзнавчого музею на виставці «Україна: полум’я війни 2014—2023».

Вічна пам’ять Герою…

Читайте також
В’ячеслав Чорновіл – той, хто розбудив Україну
Історія
Родини полеглих захисників України визначать, яким буде Меморіал Героїв у Пирятині
Полтава
11 березня виповнилося 130 років від народження Василя Чучупака
Історія
Два роки без Дмитра Коцюбайла
Війна
Організація Української Молоді «ГРІМ» носитиме ім'я загиблого Героя
Політика
Трамп, 60 мільйонів росіян і українська історична шизофренія
Опінії