Created with Sketch.

81 рік тому СССР знову підступно напав на Фінляндію

25.06.2022, 09:07
Фото: SlideShare

З метою відбілити аґресію, кремлівська пропаґанда звинуватила у провокаціях свого сусіда. Але ніхто не повірив у добрі наміри окупанта.

Вранці 25 червня 1941 року загони Червоної армії Ленінградського воєнного округу перейшли роком раніше встановлений державний кордон між СССР і Фінляндією, розгорнувши черговий наступ на Гельсинкі. Так почалася відома в історіоґрафії Війна-продовження (фін. Jatkosota).

Більшовики вже 3 дні як воювали з нацистами, галопом і риссю відступаючи на Схід до Волги, але захотіли завадити вступити у континентальний конфлікт вороже налаштованій проти себе Фінляндії. З цією метою червонозоряні літаки здійснили "попереджувальне" бомбардування низки населених пунктів і летовищ від Гельсинкі до Торніо.

У Кремлі були певні, що своєю неспровокованою, але свідомою аґресією, завадять фінляндцям долучитися до війни Третього Райху проти СССР. Сталося не так, як гадалося...

Увечері того ж таки 25 червня президент Ристо Рюті звернувся з промовою до народних обранців Фінляндії, оголосивши, що країна знаходиться у стані війни з більшовиками. Згодом у відозві до громадян на радіо ці слова повторив і голова уряду Юкка Ранґель.

Головні бої між супротивниками точилися на трьох фронтах — за Карельський перешийок, власне Карелію і Заполяр'я (реґіон Петсамо). Всі сили армії, очолюваної маршалом Карлом Ґустафом Емілем Маннергеймом, були кинуті на виправлення поразки та несправедливості, яких зазнала Фінляндія у попередній Зимовій війні (фін. Talvisota) впродовж 1939-1940 років.

Провінційна газета "Laatokkа" однією з перших повідомила про напад СССР на Фніляндію 25.06.1941 р.
Армія Фінляндії у звільненому від совєцьких окупантів Війпурі (нині Виборґ, РФ), 31.08.1941 р.
Перший щоденний наказ головнокомандувача фінляндської армії К.Ґ.Е. Маннергейма з приводу початку Війни-продовження, 26.06.1941 р.

За гітлерівським планом "Barbarossa", фінляндці мусили також взяти участь у захопленні Ленінграда й в опануванні всієї північної частини СССР, включно з Мурманськом і Архангельськом. Однак ні Рюті, ні тим паче Маннергейм не бажали окуповувати чужі мовно-культурно, соціально-економічно й історично землі збільшовиченої Московії.

Адже у такому разі по завершенні воєнної кампанії аґресором буде визнано сáме Фінляндію, котра de facto скористалася ситуацією — тимчасовою слабкістю Кремля.

Війна-продовження протривала до 19 вересня 1944 року. За цей час армія Маннергейма здійснила кілка успішних операцій проти сильнішого і чисельнішого від себе ворога:

Парад армії Фінляндії у звільненому від совєтів Петрозаводську, 12.10.1941 р.

Підсумком цієї останньої совєцько-фінляндської війни стала ганебна Паризька мирна угода 1947 року. За її пунктами на користь Кремля у фінляндців остаточно відбирали низку нещодавно звільнених земель (Війпурі, Петсамо, велику Карелію й однойменний перешийок) та примушували до виплати переможцям багатомільйонних репарацій і контрибуцій.

А ще, на додачу до територіально-економічних претензій, у Фінляндії запровадили контрольовану зовнішньо цензуру. Всі антикомуністичні й патріотичні орґанізації було розпущено, їхня діяльність заборонена; низку колишніх державних діячів і політиків (окрім хіба маршала Маннергейма) засуджено, бо вони "чинили аґресивний опір" справжнім окупантам зі Сходу.

Звісно, це була велика, але не смертельна ціна задля збереження національного суверенітету і державної самостійності, які в 1918-1920 роках вибороли фінляндці у нелегкій борні. Іосіф Сталін з поплічниками вдовольнився отриманою у 1944-1947 роках військово-дипломатичною перемогою, а тому відмовився від планів на цілковиту окупацію всієї Фінляндії за прикладом Польщі, Угорщині, Румунії, Болгарії та Чехословаччини.

Мапа бойових дій, розташування фронтів супротивників у Війні-продовженні, змінених у 1940 і 1944-1947 рр. кордонів
К.Ґ.Е. Маннергейм, А. Гітлер, Р. Рюті на одному з фронтів совєцько-фінляндської війни, літо 1942 р.
Зразок мирної угоди, підписаної у Парижі між переможеною Фінляндією та Антигітлерівською коаліцією
Читайте також
Українські лицарі із бригади короля Данила мужньо боронять Часів Яр
Війна
У містах Приазов'я не припиняється спротив агресії РФ
Війна
Світ зимового пейзажу лубенця Ігоря Рудя
Мистецтво
Вітчизняний бойовий БПЛА «Кажан» вправно утилізує окупантів на фронті
Війна
Благословенний край, або чому Південь України всіяний козацькими хрестами
Історія
Стоїть незламне місто гірняків посеред понівеченого ворогом Запорозького степу
Війна