Created with Sketch.

Армія вкрадених дронів

вчора, 10:23
Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров (ліворуч) на навчальній базі операторів "Армії дронів" – школі "Дронаріум" на Київщині, 29 липня 2022 року.
Фото: Kaniuka Ruslan/Ukrinform

Якщо зло не покарати – воно завжди буде повертатися.

Розслідування Громадського виявило майже 600 мільйонів вкрадених гривень під час закупівлі дронів для ЗСУ у 2023 році.

Закупівлі проводило Держспецзв’язку під особистим та дуже публічним патронатом Михайла Федорова та його «Армії дронів». 

І що характерно: причина, через яку дрони купляло майже цивільне Держспецзв'язку – тому, що Міноборони «не справлялося». З натяком, що у МОУ велика корупція на закупівлях. 

Тому Федоров з тодішнім очільником Держспецзв’язку Щиголем вирішили побороти корупцію в МОУ своєю власною корупцією. 

Спочатку аутели купляли удвічі (!) дорожче від ринкової ціни. 

Згодом їм начебто стало соромно так відверто красти на крові українців, і постачальника змусили «допоставити» ще певну кількість одиниць БПЛА. Така «допоставка» призвела до того, що ціна одного дрону знизилася. 

Було 2-кратне перевищення вартості – стало «лише» у 1,5 раза дорожче за ринкову. Було 100% націнки, а стало 70%. Оце так «перемога».

І оця остаточна «маржа» на загальній зменшеній сумі закупівель склала 593 мільйонів гривень. 

Це ціла «Армія вкрадених дронів» - 2600 штук.

Смішно і гидко дивитися як тупо відмазується колишній очільник ДССЗЗІ Щиголь: типу він, як керівник відомства (фактично – міністр) - не відповідає за роботу одного з підлеглих йому департаментів.

До речі, сам Щиголь очікує вироку антикорупційного суду по справі розкрадання 62 мільйонів гривень. Не на дронах, але на іншому схематозі, я про нього розказував.

А до того, у 2015 році його затримували під час спроби отримання хабаря. 

 І при призначенні його на посаду голови Держспецзв’язку, Федоров не міг цього не знати. 

НАБУ по факту закупівлі дронів за завищеними цінами почало розслідування ще у січні 2024. Але до сьогодні щось поки тихо. Федоров все ще на свободі та продовжує закуповувати дрони для ЗСУ, але вже через нового Голову Держспецзв’язку, бо попередній чекає вироку.

Чомусь у більшості українців Михайло Федоров має репутацію єдиного представника вищої влади, не замазаного у корупції. Типу, він такий молодий, чесний, сучасний, цифрує бюрократію і бореться з корупцією. 

Його навіть бачать майбутнім прем'єром чи навіть президентом. На базі його «чесного імені», «Дії» та «цифровізації» планують нову політичну партію для збереження при владі правлячих «еліт». А воно ось як виходить: він точнісінько такий самий, як усі ці щиголі, крупи та інші одарченки.

Чи підозрював я щось подібне? 

Ні, не підозрював. Я був упевнений. І намагався відрити на це очі суспільству. Про можливості масових розкрадань з фонду  United24 я писав ще у 2022: спочатку тут, а потім тут.

Тепер Федоров стверджує, що «не моніторив закупівлі дронів» Держспецзв'язком.

Чи можливо повірити у те, що, виділяючи підлеглому мільярди гривень на закупівлі – керівник топрівня не цікавився за яку ціну було придбано такі гостро необхідні для фронту БПЛА? І це в одній з найбільш корумпованих країн Європи. Під час численних гучних корупційних скандалів. 

Я точно не можу у це повірити. А ви?

У своєму розслідуванні «Громадське» не розкрило питання «а чиї гроші вкрали?»

Це були кошти платників податків чи донорські? Бо фінансування проєкту «Армія дронів» точно здійснювалося з фонду United24 – фонду, яким особисто розпоряджається М. Федоров. Фонд наповнюється пожертвами як від українців, так і від іноземних донорів. Наприклад, великі внески в United24 зробили мільярдер Річард Бренсон та актор Лієв Шрайбер. Амбасадорами цього фонду є також Кетрін Вінник, Біар Гріллз, Аліса Мілано, Еліна Світоліна, Тімоті Снайдер, Барбара Стрейзанд та інші знаменитості.

І ось тепер Федоров, цитата: «Особисто бере на себе політично відповідальність за проєкт».

Чи не час цьому персонажу понести не якусь там міфічну «політичну», а цілком реальну кримінальну відповідальність?

Бо цього року Кабмін виділив на закупівлю «Армії дронів» 48 мільярдів гривень. Через ту саму Держспецзв’язку. Через той самий «департамент закупівель». 

Якщо зло не покарати – воно завжди буде повертатися. 

Завжди.

Читайте також
Хто грабує українців під час війни?
Політика
Про пацюків
Економіка
Як влада виправдовує будівництво стадіонів під час війни
Політика
Звідки 4,7 млн у багажнику бухгалтерки Глиняної
Кримінал
Розкрадання 12 млн грн на закупівлі динамічного захисту для танків
Кримінал
Посадовці Дніпровської міськради отримали підозри
Кримінал