Крижані вулкани схожі на звичайні, але замість магми вони вивергають суміш води й льоду. На віддалених від Сонця планетах таких чимало.
Активність одного із велетенських кріовулканів днями зафіксували посеред кратеру у південній півкулі Плутона, відомого як регіон Томбо. Відповідні супутникові знімки оприлюднило видання Science Times.
Дослідження показують, що кріовулканізм відіграє важливу роль у формуванні поверхні карликових планет, особливо таких, як Церера чи Харон. Тепер науковець Дейл Крюйкшенк із колегами вивчають нову знахідку на поверхні Плутона.
Судячи з даних спектрального аналізу, гігантський крижаний вулкан знаходиться у так званому кратері Кіладзе, який був оточений саме водяним льодом. Натомість більша частина карликової планети покрита кригою з аміаку, метану та азоту.
«Внутрішнє тепло є рушійною силою вулканічної активності, котра спостерігається в деяких районах поверхні Плутона. Однак невідомо: існує під поверхнею цієї планети глобальний океан чи це просто невелика порожнина, заповнена водою та іншими сполуками, утворених в епоху, коли Плутон мав гаряче ядро, як у Меркурія», — пояснює Дейл Крюйкшенк.
Станом на сьогодні відомо, що Плутон має кам'янисте ядро, оточене шаром льоду, яке нагрівається зсередини з незрозумілих причин. Найбільш очевидним поясненням є розпад радіоактивних елементів, проте розрахунки астрономів показують — цього тепла вже недостатньо для підтримки вулканічної активності Плутона.