Created with Sketch.

Астрономи виявили кріовулкан-велет на поверхні Плутону

30.10.2023, 18:18
Фото: Ordo News

Крижані вулкани схожі на звичайні, але замість магми вони вивергають суміш води й льоду. На віддалених від Сонця планетах таких чимало.

Активність одного із велетенських кріовулканів днями зафіксували посеред кратеру у південній півкулі Плутона, відомого як регіон Томбо. Відповідні супутникові знімки оприлюднило видання Science Times.

Дослідження показують, що кріовулканізм відіграє важливу роль у формуванні поверхні карликових планет, особливо таких, як Церера чи Харон. Тепер науковець Дейл Крюйкшенк із колегами вивчають нову знахідку на поверхні Плутона.

Судячи з даних спектрального аналізу, гігантський крижаний вулкан знаходиться у так званому кратері Кіладзе, який був оточений саме водяним льодом. Натомість більша частина карликової планети покрита кригою з аміаку, метану та азоту.

«Внутрішнє тепло є рушійною силою вулканічної активності, котра спостерігається в деяких районах поверхні Плутона. Однак невідомо: існує під поверхнею цієї планети глобальний океан чи це просто невелика порожнина, заповнена водою та іншими сполуками, утворених в епоху, коли Плутон мав гаряче ядро, як у Меркурія», — пояснює Дейл Крюйкшенк.

Станом на сьогодні відомо, що Плутон має кам'янисте ядро, оточене шаром льоду, яке нагрівається зсередини з незрозумілих причин. Найбільш очевидним поясненням є розпад радіоактивних елементів, проте розрахунки астрономів показують — цього тепла вже недостатньо для підтримки вулканічної активності Плутона.

Читайте також
Компанія Джеффа Безоса здійснила перший запуск ракети New Glenn
Світ
SpaceX запустила перший супутник турецького виробника безпілотників Baykar
Світ
Корональні діри на Сонці спровокують потужні магнітні бурі
Життя
Американські компанії шукають альтернативи основним космодромам
Світ
10 найбільш значущих космічних подій 2024 року
Життя
Зонд NASA як ніколи раніше прагне дістатися серця Сонця
Світ