У Kızılelma використовуються турбореактивний двигун АІ-25ТЛТ від української компанії "Мотор Січ"
БПЛА Kızılelma, який розрахований на ведення повноцінного повітряного бою, зробив передостанній крок до неба.
Турецька компанія Baykar розпочала тести з "пробігу" безпілотного винищувача Kızılelma, які передують першому польоту будь-якого літального апарату.
Під час цих тестів перевіряється робота двигуна у динаміці, вплив вібрації під час руху по злітно-посадковій смузі, перехід на різні режими роботи та інші аспекти роботи машини. Водночас відрив від земної поверхні поки не проводиться.
Якщо брати стандартну процедуру проведення випробувань, то на наступному етапі буде проведена "пробіжка" до досягнення злітної швидкості. А вже після цього - буде здійснено перший політ. Таким чином цей етап випробувань є передостанньою "сходинкою" до неба.
Водночас необхідно нагадати, що у Kızılelma використовуються турбореактивний двигун АІ-25ТЛТ від української компанії "Мотор Січ".
Саме він має забезпечити цьому дрону доволі високі льотні характеристики - швидкість до 800 км/год, 5 годин у повітрі, максимальну стелю до 12 км та бойове навантаження близько 1 тонни.
Також необхідно відмітити темп з розробки та проведення випробувань, бо про успішну інтеграцію двигуна лише у вересні.
За планом перший політ Kızılelma запланований на 2023 рік.
Варто нагадати, що серед головних особливостей розробки - можливість Kızılelma вести повноцінний повітряний бій. А виробництво цього та інших БПЛА від Baykar планується розгорнути зокрема й в Україні у науково-виробничому центрі компанії.
Джерело: Defence-ua