Created with Sketch.

Білл Гейтс взявся за будівництво атомних електростанцій нового типу

17 червня, 11:00

А Енергоатом закуповує старі російські ядерні реактори у Болгарії.

Засновник Microsoft, бізнесмен Білл Гейтс зібрався інвестувати мільярди у проєкт атомної електростанції у США, який реалізує його компанія TerraPower.

Про це пише Bloomberg.

«Я вклав понад мільярд (доларів – «Главком»), і я вкладу ще мільярди», – цитує Гейтса Bloomberg.

TerraPower LLC, стартап, заснований Гейтсом, розпочав будівництво свого першого  реактора минулого тижня у штаті Вайомінг, де раніше зупинилась вугільна електростанція, повідомив мільярдер в ефірі CBS Face the Nation. TerraPower розробляє простіші та дешевші реактори з 2008 року та планує завершити будівництво нового реактора в 2030 році.

Видання зазначає, що проєкт передбачає будівництво АЕС, де використовуватиметься натрієве охолодження реактора, а не водяне. Це, як вважається, має додатково убезпечити реактор та здешевити процес генерації. Запустити станцію в роботу планують до 2030 року.

Телеканал зазначає, що за десятиліття це перший комерційний атомний проєкт у США, який не буде пов'язаний із викидом парникових газів і, як наслідок, зміною клімату.

Гейтс додав, що зараз найбільше ядерних реакторів будує Китай, проте США можуть стати конкурентоспроможними завдяки використанню інноваційних технологій.

«Я радий підтримці, яку ми отримуємо від федерального уряду в ядерній сфері, щоб скористатися нашим досвідом і вирішити проблему, яка полягає в тому, що наші нинішні реактори надто дорогі. Отже, давайте внесемо зміни і будемо готові перевершити інновації наших іноземних конкурентів, щоб зберегти своє лідерство», – сказав мільярдер.


Нагадаємо, що Україна під час війни хочу купити у Болгарії 2 два ядерних реактори російського виробництва.

Про це повідомив очільник НАЕК «Енергоатом» Петро Котін в інтерв’ю агентству Reuters.

Нові реактори будуть побудовані на Хмельницькій АЕС на заході України та оснащені обладнанням російського виробництва, яке Київ хоче імпортувати з Болгарії.

Мова йде про купівлю двох старих російських реакторних установок типу ВВЕР-1000, які планувалось встановити на болгарській АЕС «Белене». «Встановлення двох реакторів додасть енергосистемі України майже 2200 МВт», – запевняють чиновники. 

Парадокс у тому, що років 14 тому в «Енергоатомі» вже намагалися купити це морально застаріле обладнання російського виробництва та використати його для добудови блоків Хмельницької АЕС – тоді його планували придбати за $1 млрд. Тепер сторгувалися за 650 млн євро. Тоді також спалахнули пристрасті навколо ймовірної угоди.

Цілком очевидно, що без участі «Росатома» добудувати ядерні енергоблоки в Україні практично неможливо – вся конструкторська документація є лише у російського монополіста.

Довідково:

Спорудження блоків Х-3 і Х-4 на ХАЕС почалося ще 1985 року. У 1990 році роботи зупинили у зв'язку з оголошенням Верховною Радою мораторію на будівництво атомних електростанцій в Україні. На той час завершили спорудження всіх станційних споруд для забезпечення експлуатації ХАЕС з чотирма енергоблоками. Нині будівельна готовність третього блоку – 75%, четвертого – 28%. Блоки планували будувати, використовуючи старі конструкції – там планували встановити реактори російського виробництва ВВЕР-1000 – їх прийнято називати реакторами російського дизайну.

Для вибору виконавця у 2008 році оголосили міжнародний тендер. Компанія Westinghouse зняла свою пропозицію реактора АР-1000 у ході тендера, адже не планувала будувати блоки на старих конструкціях. Крім росіян, ніхто не погодився будувати блоки на конструкціях, які простояли просто неба більше двох десятків років і розраховані на реактор другого покоління – проєкт ВВЕР-1000/В-320 (в країнах ЄС реактори другого покоління давно заборонено будувати). У 2014 році Україна взагалі відмовилася від послуг російської компанії «Росатом» у добудові енергоблоків Х-3 і Х-4 на ХАЕС, хоча для збудованих конструкцій найбільш прийнятним типом реакторів є російський ВВЕР-1000.

На ХАЕС, де нині працює два енергоблоки ВВЕР-1000, також планується з нуля збудувати ще два блоки (Х-5 та Х-6), де будуть встановлені ядерні реактори компанії Westinghouse. Тобто загалом планується збудувати чотири нових енергоблоки.

Читайте також
Зима близько...
Опінії
Казус Кудрицького
Опінії
Чи допоможе Польща Україні електроенергією?
Війна
Міністерство втрачених потужностей
Політика
Як газові генератори енергії можуть врятувати ситуацію в енергетиці
Опінії
Уряд Шмигаля не виділив кошти на захист електростанцій, і тому вони повністю знищені одним ударом
Війна