Знайшла підтвердження корупційна схема вартістю у понад 10 млрд доларів на рік.
Видання mind розповіло свою версію корупційної оборудки.
НАК «Нафтогаз України» після торішніх «чемпіонських» досягнень у нарощуванні видобутку газу тепер невпинно скочується до історичного антирекорду – мінімальних залишків у підземних газових сховищах (ПСГ), з якими державний холдинг завершить чергову зиму. За інформацією Mind, розрахунки «Нафтогазу» в одному із сценаріїв передбачають на кінець квітня близько 5,2 млрд кубометрів блакитного палива в ПСГ, що стане найменшим обсягом, з яким компанія виходитиме з опалювального сезону за всю історію експлуатації сховищ.
Враховуючи, що мінімальні газові запаси для успішного проходження зими мають бути 12 млрд куб. м, потреби НАК у відновленні власних резервів цьогоріч становитимуть щонайменше 8 млрд куб. м – саме стільки державний холдинг має закачати в ПСГ протягом шести місяців, починаючи з травня, щоб вчасно відновити «подушку безпеки» до початку нової зими.
Чому виникла така ситуація, скільки грошей знадобиться на її виправлення та звідки їх брати, розбирався Mind.
Як поповнити запаси газу?
Оптимістичні розрахунки НАК показують, що загалом цьогорічний імпорт не перевищить 2,7 млрд куб. м. А от консервативний сценарій передбачає навіть поповнення запасів у ПСГ за рахунок європейських закупівель. Зокрема, щоб вийти на план 8 млрд куб. м, «Нафтогазу» знадобиться щомісячний імпорт у 1,5 млрд куб. м протягом травня – жовтня.
Де брати на це гроші?
Залежно від цінової динаміки НАКу знадобиться щонайменше $3,5 млрд для оплати угод із закордонними трейдерами. Аби впоратись із цим завданням, держхолдинг розраховує на гроші Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР).
Минулого тижня Роман Чумак, призначений урядом на тимчасову посаду керманича НАК, обговорював із президенткою ЄБРР Оділь Рено-Бассо залучення коштів на проведення газового імпорту. Крім того, сторони порушили питання «підтримки видобутку в умовах російських атак», щоб упередити газову кризу.
Що з внутрішнім газовидобутком в Україні?
За підсумками 2024 року загальне внутрішнє видобування газу, що враховує досягнення приватних і державних видобувників, сягнуло 19,1 млрд куб. м – це на 400 млн куб. м більше, ніж у 2023-му році.
Від «Нафтогазу» та інших галузевих гравців лунали очікування, що тенденція до зростання видобутку може зберегтись і 2025 року. Проте наразі обставини не сприяють такому розвитку подій. У вівторок, 11 лютого, НАК повідомив про «чергову масовану атаку ворога на об’єкти енергетики», що спричинила «пошкодження виробничих потужностей у Полтавській області», яка є одним із ключових газовидобувних регіонів країни. Це створює підстави не лише для скорочень виробництва українських газових компаній, а й для зростання залежності національної економіки від імпорту блакитного палива, коли внутрішній попит збільшується внаслідок розбудови газової генерації.
Коли стало зрозуміло, що Україні не вистачає газу?
Сигнал про те, що ситуація із запасами газу погіршується, ринок отримав під Новий рік. В останні дні грудня держкомпанія «Укртрансгаз – Оператор ПСГ», підпорядкована НАК «Нафтогаз», несподівано вийшла на Українську енергетичну біржу, щоб придбати імпортний газ. Особливою умовою цих угод була доставка ресурсу з Європи, що засвідчило наміри обмежити відбір дефіцитного ресурсу з ПСГ.
Якими темпами Україна імпортує газ зараз?
11 лютого «Укртрансгаз» розпочав новий раунд біржових закупівель, щоб збільшити власні запаси в ПСГ, і планує витратити для цього щонайбільше 4 млрд грн. Стартова ціна, зазначена в пропозиції компанії на УЕБ, сягнула майже 35 000 грн за 1000 куб. м (з ПДВ).
Також імпорт газу з Європи в лютому почав здійснювати «Нафтогаз», хоча СЕО компанії Олексій Чернишов, який залишив свою посаду в грудні, обіцяв пройти зиму виключно завдяки наявному внутрішньому резерву.
«Теоретично Україна може гарантовано імпортувати 50 млн куб. м газу щодоби, але ми маємо розуміти, що це буде коштувати дуже дорого. Ціни в ЄС зараз на піку й досягли 600 євро за 1000 куб. м. Тоді як влітку минулого року «Нафтогаз» міг заздалегідь підготуватися до складної зими, імпортуючи газ по 300–350 євро, але чомусь цього не робив, хоча й мав для цього достатньо коштів на своїх рахунках», – каже Сергій Макогон, колишній очільник держкомпанії «Оператор газотранспортної системи України».
«Ще більше незрозумілими дії «Нафтогазу» були восени, коли він продав до 200 млн куб. м газу промисловим споживачам приблизно по 15 тис. грн за 1000 куб. м, чим додатково зменшив свої запаси, але тепер змушений імпортувати газ щонайменше по 27–28 тис. грн за 1000 куб. Тільки ця операція могла причинити «Нафтогазу» 2,4 млрд грн збитків», – додав експерт.
Чому «Нафтогаз» продавав дефіцитний для країни ресурс?
Логіку таких дій Mind допомогли з’ясувати джерела, пов’язані з комерційним трейдерським ринком.
«Весь минулий рік «Нафтогаз» постачав газ за соціальними (заниженими) цінами не лише населенню чи виробникам тепла, а й великому бізнесу, аби витіснити інших постачальників газу з головного комерційного сегменту. Щомісяця НАК пропонував до 200 млн куб. м газу зі знижкою для платоспроможних промислових споживачів і зміг швидко збільшити портфель власних клієнтів», – розповів на правах анонімності співрозмовник Mind із трейдерського комʼюніті.
Він вважає, що заради такої вигоди НАК використав близько 0,5 млрд куб. м українського газу, який придбав на УЕБ у приватних видобувників, яким від початку повномасштабної війни уряд закрив можливості для експорту. Та замість того, щоб накопичувати запаси в ПСГ для сталого проходження опалювального сезону, «Нафтогаз» реалізовував цей «відносно дешевий» український газ комерційним клієнтам, а потім вдався до імпорту дорогого газу з території ЄС, щоб задовольнити «постачання за спеціальними обов’язками» (ПСО).
Зокрема, у грудні НАК відзначився тим, що пропонував 200 млн куб. м газу за ціною 15 800 грн за 1000 куб. м із підземних сховищ (знижка від ринкової біржової ціни близько 1000 грн). А потім «Укртрансгаз» взявся закуповувати на УЕБ імпортний газ, який тоді коштував в середньому на 9–10 тис. грн дорожче за український ресурс.
До чого це все може призвести? «Нафтогаз вдається до стратегії агресивного демпінгу, яка йому допомагає залучити в лави клієнтів потужних індустріальних виробників», – засвідчує Володимир Шведкий, СЕО Energy Trade Group, чия компанія від початку повномасштабної війни була змушена згорнути активність на комерційному газовому ринку. Він пророкує, що «перетягнувши на себе 90% комерційного ринку, державна компанія змінить тактику на протилежну, переключившись із демпінгу до нав’язування високих цін», а Україна в газопостачанні ризикує відкотитись у 2000-ні роки, коли «Нафтогаз» відіграв панівну роль загалом у національній економіці.
Як стало відомо на початку цього тижня, Тимчасова слідча комісія (ТСК) парламенту ініціювала із цього приводу аудит діяльності «Нафтогазу України». Нардепи мають намір звернутися до Держаудитслужби, аби та провела перевірку обставин, що призвели до браку енергоресурсу в сховищах.
Вказану ситуацію має розслідувати не ТСК, а правоохоронні органи, зокрема СБУ, за підрив економічної безпеки держави. Але одного з принципових співробітників економіки СБУ, копняками вигнали з СБУ, як тільки він, разом із співробітниками геоконтролю, Держгірпромнагляду, метрологами підійшли близько до схеми крадіжок та приписок.
Деталі про те, як «заводиться» газ, та куди діваються десятки мільярдів доларів на рік, Останній Бастіон розповість незабаром. Можливо, Оператор ГТС України, Чернишов, Злочевський, Ахметов, Коломийський, Оніщенко, Новинський, Аваков, Єрмак розкажуть раніше?