Created with Sketch.

Британія має допомогти Україні з відновленням ядерної зброї, - полковник Кемп

31 травня, 18:16

Британський полковник Річард Кемп вважає, що його країна повинна подбати про те, аби ЗСУ знову мали в своєму арсеналі ядерну зброю.

З такою заявою він виступив у суботу, 31 травня 2025 року, під час проведення Black Sea Security Forum 2025 в Одесі.

За словами полковника, укладена цьогоріч між Україною та Британією угода про сторічне партнерство повинна передбачати допомогу офіційного Лондона у розробці Києвом власної ядерної зброї, інакше вона не матиме значення.

Що саме сказав Кемп про ядерну зброю для України

«Ви не можете стримати країну з ядерною зброєю (рф. — Ред.) без ядерного потенціалу, і ви не можете стримати тактичну ядерну зброю без стратегічної ядерної зброї. Це просто ні про що. Тому, я вважаю, що частиною цієї декларації мало бути зобов’язання Великої Британії допомогти розробити тактичну ядерну зброю (для України. — Ред.)», — пояснив свою точку зору полковник Річард Кемп.

За його словами, «допомога у розвитку власного ядерного потенціалу» обов’язково має бути надана Україні, «яка відмовилася від нього в обмін на нібито гарантії Заходу, що насправді так і не були реалізовані».

«Тож я не вважаю, що ми повинні просто ігнорувати ядерне питання, яке, здається, сьогодні замітають під килим. І, на мою думку, це є помилкою», — підсумував Кемп.

Британія, нагадаємо, 1994 року була серед держав-підписантів Будапештського меморандуму, згідно з яким Сполучене Королівство гарантувало безпеку України у випадку нападу ззовні.

Скільки часу потрібно Україні на відновлення ядерної зброї? Суто технічно

Ядерну бомбу можна створити двома різними способами: за допомогою урану або плутонію, розповіло у квітні «Радіо Свобода».

Для створення ядерної зброї потрібен ізотоп урану U-235, причому в природному урані його всього 0,7%, решта (понад 99%) припадає на непридатний для створення зброї ізотоп урану U-238. Щоб перетворити звичайний уран на збройовий, його потрібно збагатити, тобто збільшити частку урану-235 приблизно до 90%, оскільки саме він здатний підтримувати необхідну для вибуху ланцюгову реакцію.

«Збагачення відбувається головним чином за допомогою центрифуг: уран переводять у газоподібний стан і багаторазово пропускають через ці центрифуги. За рахунок відцентрової сили важчі молекули з ураном-238 зсуваються до стінки, а легші молекули з ураном-235 рухаються ближче до центру. Цей процес повторюється багато разів у великій кількості систем центрифуг (їх ще називають "каскадами"), тому що за одну процедуру збагачення співвідношення часток ізотопів в урані практично не зміниться: це вимагає величезних потужностей і великої кількості повторень», — йдеться у статті, опублікованій 20 квітня 2025 року.

«Плутонієвий шлях», як зазначалося, є простішим за «урановий», оскільки технологічно побудувати реактор і радіохімічне виробництво набагато легше, ніж вибудувати всі необхідні системи для роботи ядерної зброї на урані.

До того ж, плутоній вигідно відрізняється своєю критичною масою: 10 кілограмів проти 50 у випадку з ураном, і таку кількість плутонію видобути легше, ніж 50 кілограмів збройового урану.

Читайте також
Що не так з угодою Зеленського про надра?
Політика
Франція виступила проти «роззброєння» України
Війна
Чи вистачить американської зброї Україні?
Війна
СБУ затримала китайських шпигунів, які збирали секретні технології виробництва ракет «Нептун»
Війна
Всі російські імперці — наші вороги, навіть якщо вони проти путіна
Опінії
Корупція – не найстрашніше зло. Дурість вбиває
Опінії