Не такий страшний 2194 як його малюють…
На цьому тижні однією з головних тем для обговорення землевпорядною спільнотою є прийнятий 28 квітня у другому читанні законопроект № 2194 «Про внесення змін до Земельного кодексу України та інших законодавчих актів щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції в сфері земельних відносин».
Майже з самого початку його обговорення думками та висновками фахівці та політики розійшлися по різні боки барикад.
Для об’єктивного аналізу ситуації що склалась необхідно відповісти на прості запитання: чи потрібно рухати стару як світ земельну реформу, а також на скільки ефективними є запропоновані зміни?
Кожен свідомий громадянин розуміє, що реформа має змінювати щось застаріле, неефективне і неактуальне на якісне, краще та спрощене.
Отже, рухати земельну реформу, не кажучи про її завершення просто необхідно. А от щодо запропонованих нововведень, на разі запитань більше ніж відповідей.
Не потрібно бути великим фахівцем, щоб зрозуміти, що якщо приймають закон з неймовірним прискоренням (3128 правок за 6 позачергових засідань), це означає що без нього далі ніяк. Так от насправді так і є, бо і функціонування анонсованого на 01 липня ринку і діяльність землевпорядної галузі просто зайшли в глухий кут.
Сьогодні ми торкнемось лише окремих аспектів цих змін, оскільки більшість нововведень потребують подальшого відображення в постановах Кабінету Міністрів України та реформування земельної галузі держави в цілому та розтягуються у часі до 2025 року.
Давайте зосередимо увагу на тому, як проголосовані зміни вплинуть на простих людей, чи зможуть нововведення захистити права та законні інтереси громадян і на що варто звернути увагу, аби чітко розуміти стосується це вас чи ні.
Отже, перше і головне, що цікавить сьогодні громадян, чи скасовується безоплатна приватизація?
У цій частині змін не має, все залишається як і раніше, кожен громадянин і надалі може реалізувати своє право на безоплатне отримання земельної ділянки у власність. Закон 2194 взагалі не торкається цього питання він не спрощує і не ускладнює цю процедуру.
По-друге, хто ж буде розпорядником земель? Анонсована передача повноважень з розпорядження землями на місця (до ОТГ), залишається не стовідсотковою.
Держгеокадастр не відмовився від цих повноважень і надалі буде розпоряджатись земельними ділянками сільськогосподарського призначення державної власності, які перебувають у користуванні державних сільськогосподарських підприємств (закон скасовує поняття особливо цінних ґрунтів, тому це відкриває можливість роздержавлення «не рентабельних» підприємств та передачу їхніх земель у власність або оренду).
Але пересічним громадянам ці зміни «не загрожують», тому традиційними залишаються походи до ОТГ та пошук вільних ділянок з поміж земель запасу.
По-третє, що стосується орендних відносин, варто звернути увагу що згідно зі змінами якщо власник здає свою ділянку в оренду, то подальшу долю ділянки вирішує виключно орендар, зокрема:
- орендар має переважне право на викуп вашої земельної ділянки, а ви не маєте права без згоди орендаря передати власну ділянку під заставу або внести її до статутного капіталу;
- особливо яскраво виглядає право орендаря без згоди власника земельної ділянки вносити її під заставу та відчужувати право оренди (продати це право іншій особі);
- обмежуючи права власників земельних ділянок, які передали свої наділи на тривалий термін в частині можливості їх відчуження, теж спровокувало появу суперечностей. Зокрема власник повинен спочатку домовлятись з орендарем у якого переважне право купівлі (що вже не сприятливий чинник для утворення ринкової ціни на землю).
- для орендарів нововведеннями передбачені окремі «цікавинки», так згідно ст 652 Цивільного кодексу України договір може бути розірваний у зв’язку з істотною зміною обставин (тобто на момент його укладення жодна зі сторін не могла передбачити такі суттєві зміни в законодавстві), що фактично дасть можливість через суд розірвати будь-який договір оренди, тим більше що така судова практика давно існує.
Це лише крапля у морі тих змін, які тягне за собою згаданий Закон, а тому далі буде…