Created with Sketch.

Чому Китаю невигідна перемога росії у війні з Україною

12 травня, 17:39

«Стратегічна мета Китаю — світове домінування, замасковане під назвою «Спільнота спільної долі людства»

Отже, парад у Москві й загалом візит Сі Цзіньпіна (чи Дзіньпіна, за новим українським правописом) зафіксували політичну реальність: росія є васалом Китаю, сателітною країною, яка існує виключно в орбіті старшого брата.

На відміну від Орбана і Фіцо, які ще можуть маневрувати між Брюсселем, Москвою і Вашингтоном, на відміну від країн Центральної Азії, які можуть балансувати між Москвою і Пекіном, — путіну нема де маневрувати, нема між ким балансувати. Гра у багатополярний світ закінчилася для росії глухим кутом. Як і передбачалося ще у 2022, на арену виходить гравець, в руках якого всі карти. Вони там були давно, але мало минýти три кривавих роки. Китай має сказати своє слово, але яким воно буде?

Стратегічна мета Китаю — світове домінування, замасковане під назвою «Спільнота спільної долі людства». Ця ідея, яка є офіційною зовнішньополітичною доктриною Китаю, ґрунтується на розумінні, що світ стоїть перед глобальними викликами, які неможливо розв'язати поодинці, тож краще з ними впоратися спільно під керівництвом старшого брата, найсильнішого й наймудрішого. Хто цей старший брат, здогадайтеся.

Загалом китайський погляд на світ полягає в тому, що Китай завжди був провідною цивілізацією людства, але його принизливо зігнали з цієї позиції в останні 200 років, й ось тепер він повертається на своє законне місце. Це не відповідає дійсності: Китай був провідною цивілізацією протягом 1200 років, умовно з 550 до 1750, але решту часу протягом більш-менш дослідженої 15-тисячолітньої історії людства він пас задніх.

Якою є стратегія Китаю щодо російсько-української війни?

Чи потрібна Китаю перемога росії? Ні, не потрібна, бо це означатиме посилення росії, набуття нею більшого статусу, а також закріплення в міжнародній практиці права сильних змінювати кордони слабких. Це Китаю не потрібно.

Чи потрібна Китаю поразка росії? Ні, бо це означає посилення західного світу, частиною якого безумовно є Україна. російська поразка також означає ймовірний розпад росії, після чого різні її частини намагатимуться дистанціюватися від Китаю (тюркські та монгольські народи його бояться й ненавидять), хоча якісь інші частини радо падатимуть в китайські обійми. То, може, Китаю потрібно безкінечне продовження війни? Ні, бо це збільшує ризики на тлі негативної економічної динаміки.

То який же варіант є найкращим для Китаю? А той, що маємо зараз. Війна продовжується, але ніхто не перемагає. Війна продовжується, але ресурси для ведення війни вичерпуються. А водночас всі бояться ескалації, і це штовхає слабких в обійми Китаю, а сильних примушує робити помилки. В інтересах Китаю росія слабка, але агресивна; цілісна, але цілковито залежна; війна безкінечна, але не гаряча; можливість керувати невизначеністю й позбавити інших такої можливості; можливість використовувати росію як таран, але залишатися за лаштунками, збираючи здобич.

З цієї точки зору, для Китаю все складається якомога краще:

  1. Росія не здатна перемогти.
  2. Росія не здатна зупинитися й буде продовжувати.
  3. Китай не вступає у війну явно, але без нього росія не може продовжувати. Китай може гнучко керувати інтенсивністю подій.
  4. росія не має маневру, не може балансувати між Китаєм і кимось іншим.
  5. Російські союзники, васали й сателіти переходять до Китаю всі разом.
  6. США програють цей раунд начисто. Європа розгублена.
  7. Весь світ розуміє, з ким тут треба домовлятися.

Ключові китайські проблеми

Тож китайська стратегія щодо росії поєднуватиме:

Як тоді виглядає український інтерес? В наших інтересах щоб росія розвалилася й не могла служити китайським інструментом, але щоб це сталося акуратно й не хаотично, до того, як Китай візьме все під контроль.

Читайте також
Європа виходить із того, що партнерство між Китаєм і рф зберігатиметься, — Безсмертний
Політика
Китай активізував інвестиції у видобуток копалин за межами країни
Економіка
Трамп може проводити найбільш некомпетентний мирний процес в історії
Політика
Туреччина та «Ізраїль» рухаються до відкритої конфронтації, - FT
Війна
Іран міг залишити в таємниці інші ядерні об’єкти, які не зазнали авіаударів США
Війна
Іран-Ізраїль: підсумки дивної війни
Опінії