Мільйони поляків вживають воду, на варті якості якої стоять мідії.
Природні новації запровадили нарівні з традиційними датчиками на очисній станції "Czaniec" у місті Кобєрніц, що є однією із найважливіших споруд регіональної системи водопостачання.
Молюски як засіб запобігання забрудненню водопостачання
Спеціальна система біомоніторингу питної води під назвою "SYMBIO", яка збирає та відправляє зразки безпосередньо з річки Сола, відразу повідомляє про навіть найменше забруднення, як досконала біологічна система раннього попередження.
На самому водозаборі встановили спеціальні резервуари із мідіями та гребінцями, кожен із яких обладнаний електромагнітом і вимірювальним зондом, схожих на електрокардіограму, для реєстрації природних біоритмів молюсків.
«Раптове закриття оболонок мідій негайно сигналізує про несприятливу зміну параметрів води. Тоді датчики реагують і система генерує тривогу для лабораторних послуг і втручання людини у систему водоочищення та водопостачання», — зазначили у "Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów", яка й ініціювала проєкт.
У ширшому розумінні, біомоніторинг спрямований на оцінку стану водної екосистеми за допомогою біоіндикаторів, тобто організмів, особливо чутливих до присутності певних (шкідливих) речовин у досліджуваному середовищі.
Як працюватиме система?
Упродовж 1 години прісноводні молюски фільтрують й одночасно аналізують стан 1,5 літра води, а їхня реакція дозволяє спостерігати за забрудненням.
«Ми змінюємо молюсків, аби вони не звикли до води, яку фільтрують. Адже досягнення надійних параметрів є нашим ключовим завданням», — наголосили у "Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów".
"Відпрацьованих" мідій відправляють до лабораторії, де вони проходять процес відбору та акліматизації протягом мінімального періоду у 2 тижні.
А вже потім, належним чином відкаліброваних, молюсків повертають знову до роботи на водоочисних спорудах.
«Поведінку гребінців і мідій спостерігають через певні проміжки часу спеціально навчені працівники. З цією метою також використовуються промислові камерні системи, які у режимі реального часу надсилають зображення до диспетчерського пункту», — підкреслили у "Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów".