Created with Sketch.

Депутати ВР перейдуть до кадрових змін у ЦВК

14.05.2018, 12:33

17 травня депутати Верховної Ради, мабуть, перейдуть нарешті до розгляду питання про кадрові зміни в Центральній виборчій комісії,- розраховує голова ВР А.Парубій. Хоча це і займе багато часу, адже спочатку буде розглядатися питання про відкликання нині діючих членів ЦВК, а вже потім вибиратимуть нових.

Хоча поки українські виборці не перестануть голосувати за гречку і не почнуть захищати свій голос, новий склад ЦВК нічого радикально не змінить, не так давно зазначав в ефірі «Прямого» політолог Сергій Таран.

"Революція станеться тоді, коли зміниться мотивація виборців. Коли вони перестануть голосувати за гречку, коли вони будуть говорити про підкуп і готові будуть публічно свідчити про цей підкуп. Коли вони будуть захищати свій результат і голосуватимуть за тих людей, які не будуть ремонтувати під'їзди і білити лавочки, а які будуть пропонувати програму", - сказав він.

Нагадаємо, що Президент подав на розгляд Парламенту 14 кандидатів на посади членів ЦВК. Семирічний термін повноважень закінчився у 13 із 15 членів ЦВК. При чому у 12 із них – ще у липні 2014-го, а з лютого 2017 року – ще одного. Сьогоднішні члени Комісії ще пам'ятають виборчі перипетії 2007 року (а деякі і 2004-го) і конституційний переворот 2010-го, який влаштував втікач Віктор Янукович. Тому питання з їх заміною давно перезріло,- пише сайт «Сегодня».

Один голова ЦВК Михайло Охендовський чого вартий. До Комісії він прийшов ще 2004 року. Тобто, в Центрвиборчкомі працює вже 14 років. Його прізвище фігурувало в "амбарній" книзі Партії регіонів, щоправда, в квітні минулого року прокуратура визнала його потерпілим у цій справі і закрила кримінальне провадження. Але варто нагадати, як 2004 року Охендовський відстоював позицію Партії регіонів: 18 років тому він звертався до Верховного суду з клопотанням відмовити довіреним особам Віктора Ющенка в скаргах на оголошення Віктора Януковича переможцем президентських перегонів.

2004 року до ЦВК прийшли і нинішні заступники голови Жанна Усенко-Чорна та Андрій Магера. Але за часів "злочинної влади" вони були в опозиційному до Охендовського таборі. Саме тому, за словами нардепів від "Батьківщини" і "Народного фронту", вони подавали їх прізвища президенту 2016-го, коли Петро Порошенко готувався внести до Ради своє перше подання на оновлення складу Центрвиборчкому. Але спроба провалилася. У президента наполягали на повному перезавантаженні ЦВК, а не на "косметичному ремонті" за допомогою старих кадрів.

У червні 2016-го, після того, як президент подав своє подання з кандидатурами до нового складу ЦВК, де не було Магери та Усенко-Чорної, ситуація зайшла в глухий кут. Згідно із законом, Комісія формується за квотним принципом: спочатку фракції подають свої кандидатури президенту, який потім формує список і передає його на голосування до Ради. А не за законом, формування нового складу Центрвиборчкому входило до пакетної домовленості, де, крім Комісії, була ще Рахункова палата і омбудсмен. Саме тому вся конструкція і посипалася: спочатку 2016-го провалили першу спробу перезавантаження ЦВК, а потім – оновлення Рахункової палати і призначення нового уповноваженого ВР з прав людини.

Список кандидатів в ЦВК: хто від кого?

Баласаєва Алла Петрівна ("Відродження"). Суддя Дарницького районного суду Києва. Працювала в ЦВК з 2005 по 2012 рр.: спочатку на посаді головного консультанта правового управління Секретаріату Комісії, потім – завідувачем відділу представництва інтересів Комісії в судах юридичного управління Секретаріату ЦВК.

Бернацька Наталія Іларіонівна (НФ, дівоче прізвище Севостьянова). Перша заступник міністра юстиції. До цього працювала урядовою уповноваженою у справах ЄСПЛ.

Вербенський Михайло Георгійович (БПП). 2005 року працював керівником Головного штабу МВС за часів міністра внутрішніх справ Юрія Луценка. З березня 2014-го – директор Департаменту моніторингу та організаційно-інспекторської роботи МВС.

Єфремова Ірина Олексіївна (НФ). Нардеп від НФ. У 2005-2010 рр. була головою Печенізького район державної адміністрації. 2010 року стала депутатом Харківської облради від "Батьківщини".

Желтова Ольга Миколаївна (БПП). Заступник завідувача секретаріату парламентського комітету з питань правової політики і правосуддя. У парламенті VII скликання була заступником завідувача секретаріату комітету з питань державного будівництва та місцевого самоврядування.

Конопольський Олег Миколайович (БПП, близький до НФ). Заслужений юрист України. 2004 року представляв інтереси мера Києва, кандидата в президенти Олександра Омельченка. 2009 року був довіреною особою кандидата в президенти Арсенія Яценюка.

Кустова Світлана Миколаївна (БПП). Була адвокатом Віктора Ющенка у справі про встановлення результатів виборів президента 2004 року. Кандидат в депутати від НУНС на позачергових виборах 2007 року. На позачергових виборах 2014-го була уповноваженою особою партії БПП. Помічниця нардепа від БПП Ірини Фріз.

Лотюк Ольга Степанівна (БПП). Доцент кафедри конституційного права юридичного факультету Київського національного університету ім. Тараса Шевченка. Була помічником нардепа IV скликання від блоку "За єдину Україну!" Миколи Оніщука (колишній міністр юстиції).

Плукарь Віталій Володимирович (БПП). З березня 2015 року працює завідувачем відділу Департаменту місцевого самоврядування та децентралізації АПУ. На парламентських виборах 2014-го був делегатом від УДАРу в контрольній комісії з виготовлення виборчих бюлетенів. У Раді VII скликання був помічником нардепа Валерія Карпунцова (зараз нардеп від БПП).

Радченко Євген Володимирович ("Самопоміч"). Член Реанімаційного пакету реформ. З 1994 по 2004 рр. працював заступником голови Комітету виборців України. З 2009 року – експерт Венеціанської комісії. Працював на виборах в 14-ти країнах.

Євстігнєєв Андрій Сергійович («Батьківщина»). Кандидат юридичних наук, викладач Київського національного університету ім. Т. Щевченка.

Сліпачук Тетяна Володимирівна (БПП). З 2004 по 2011 рр. була партнером ЮФ "Василь Кисіль і Партнери" – працювала керівником практики міжнародної торгівлі і міжнародного арбітражу. З 2011-го – партнер ЮФ "Sayenko Kharenko" – керівник практики міжнародної торгівлі та арбітражу.

Шипілов Леонтій Миколайович (НФ). Доцент, викладає на кафедрі міжнародного права в "Могилянці". 2012-го був керівником юридичної служби Харківського обласного виборчого штабу УДАРу. Після парламентських виборів 2014-го він став помічником нардепа від НФ Миколи Величковича і радником спікера Андрія Парубія.

Юзькова Тетяна Леонідівна (РП). Нардеп від "Радикальної партії". З 1987 по 1994 рр. працювала в Київській міській колегії адвокатів. З 1994-го – адвокат Адвокатського об'єднання "Шевченківська колегія адвокатів м. Києва""

Хто кому кум?

Майже за два роки подання президента щодо призначення нових членів ЦВК суттєво змінилося. Тільки "фронтовики" змінили двох кандидатів: замість нинішнього заступника голови ЦВК Андрія Магери та колишнього міністра Кабінету міністрів Ганни Онищенко в списку за квотою НФ числяться Наталія Бернацька та Ірина Єфремова. Не змінилася лише прізвище Леонтія Шипілова. До того ж, як розповіли нардепи від БПП, до "фронтовиків" можна також записати і Олега Конопольського. Хоча в НФ все відкидають, мовляв, Конопольський вже давно перекинулися на бік БПП і АП.

До пропрезидентського табору можна віднести: Михайла Вербенського, Ольгу Желтову, Світлану Кустову, Ольгу Лотюк, Віталія Плукаря і Тетяну Сліпачук. Також, за словами джерел сайту "Сегодня" в БПП, до цього списку можна додати і Аллу Баласаєву, яку до ЦВК просуває заступник голови АП з юридичних питань Олексій Філатов, хоч офіційно її делегує "Відродження".

За словами голови Комітету виборців України Олексія Кошеля і нардепа від БПП Олександра Черненка, найнезалежнішим і заслуговуючим довіри кандидатом можна назвати Євгена Радченка. І було б добре, якби саме він замінив одіозного Охендовського на посаді голови ЦВК. Але, як вдалося дізнатися сайту "Сегодня", БПП активно просуває своїх кандидатів: Ольгу Желтову і Світлану Кустову. Хоча за законом новообрані члени Комісії, як тільки їх призначить ВР, повинні самі вибрати голову в ході таємного голосування.

Читайте також
Миргород вшанував полеглих земляків-Героїв
Полтава
Машівські волонтери передали ЗСУ «крила помсти»
Полтава
У Мачухах відкрили Алею Слави Героїв
Полтава
Перемога гартується у тилу, доведено патріотичною молоддю Кременчука
Полтава
Чиновникам — високі зарплати, мешканцям Диканьки — захмарні тарифи
Полтава
Зіньківські освітяни скинулися на допомогу ЗСУ
Полтава