Created with Sketch.

Фінляндія офіційно стала членом НАТО

04.04.2023, 14:08

Відтепер до альянсу входить вже 31 країна.

Прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький повідомив, що Фінляндія вже є членом Організації Північноатлантичного договору (НАТО).

"Фінляндія вже в НАТО! Вітаю!", - зазначив він у Twitter.

Моравецький наголосив, що відтепер до альянсу входить 31 країна.

"Сильні партнери є гарантією безпеки для Польщі, нашого регіону та всього світу", - підкреслив прем’єр Польщі.

Офіційна заява від альянсу планується трохи згодом.

Вступ Фінляндії до НАТО - подробиці

У травні 2022 року за прискореною процедурою, без виконання Плану дій щодо членства, до Північноатлантичного альянсу подали заявки на вступ Фінляндія і Швеція.

Наприкінці червня лідери країн НАТО офіційно запросили Фінляндію і Швецію приєднатися до Альянсу. Потім розпочався процес ратифікації відповідного протоколу парламентами країн-членів НАТО.

Усі 30 країн-членів Альянсу ратифікували протокол про приєднання Фінляндії до НАТО.

Сьогодні, 4 квітня, генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг на брифінгу перед початком дводенного засідання міністрів закордонних справ країн-членів Альянсу в Брюсселі підтвердив, що сьогодні Фінляндія стане 31 країною-членом НАТО.

Він заявив, що на Фінляндію одразу поширюватимуться безпекові гарантії Альянсу "один за всіх і всі за одного".

Столтенберг нагадав, що у цей день у 1949 році було підписано Вашингтонський договір про створення НАТО. Генсек зазначив, що важко уявити кращий спосіб святкування річниці альянсу, аніж повноцінне набуття Фінляндією членства в організації.


Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг нагадав, що вступ Фінляндії до НАТО став реакцією на те, як діяла росія, а не навпаки.

Про це він сказав у відповідь на прохання журналістів прокоментувати заяви Москви про "посилення військового потенціалу" на заході й півночі у відповідь на вступ Фінляндії в НАТО.

"Ми багато років поспіль бачили значну присутність російських сил, зокрема, на півночі, неподалік кордонів Фінляндії та Норвегії. Це все відбувалося багато років на Кольському півострові, в Арктиці. Ми також бачили, що президент росії путін готовий застосовувати силу проти сусідів", - зазначив генсек, нагадавши, що спершу Росія у 2008 році напала на Грузію, потім окупувала український Крим і, врешті, пішла повномасштабною війною на Україну.

"Власне, саме вторгнення росії в Україну минулого року підштовхнуло Фінляндію та Швецію до рішення подавати заявки на вступ до НАТО. Коли президент Путін заявив, що його ціллю вторгнення в Україну було гарантувати "менше НАТО" біля своїх кордонів, він хотів змусити НАТО "зачинити двері", щоб нові країни не отримували членство. Але отримав абсолютно протилежний результат: більше наших сил і вищу готовність на східному фланзі Альянсу, і нові країни-члени", - зазначив генсек.

Він не дав прямої відповіді на запитання журналіста, чи НАТО разом із Фінляндією планують якісь додаткові заходи у зв'язку із заявою росії.

Таким чином кордон Росії з Альянсом збільшився на 1340 км.

росія погрожує

Традиційно, в російській федерації перейшли до погроз. У день приєднання Фінляндії до НАТО в Москві заявили, що нібито будуть змушені "вжити заходів у відповідь, як військово-технічного, так і іншого характеру".

Моква, як і очікувалося, висловила невдоволення, що Північноатлантичний альянс зробив черговий крок по наближенню до території росії.

"Приєднання Фінляндії до НАТО не може не позначитися негативно і на російсько-фінських двосторонніх відносинах", - завила речниця МЗС рф Марія Захарова.

Читайте також
ЄС робить значний крок для підвищення своєї обороноздатності
Світ
У Конгресі США закликали Байдена дати дозвіл Польщі на збиття ракет над Україною
Війна
ЄС потребує власної розвідслужби для протидії РФ
Світ
Переляк Заходу необґрунтований — президент Естонії
Світ
Марк Рютте розпочинає каденцію генерального секретаря НАТО
Світ
Для вступу України у НАТО потрібна згода всіх держав-учасниць
Політика