Created with Sketch.

«Генерал Манагаров доповідає...»

22.10.2014, 09:53

У різних джерелах цей фотознімок називається по-різному. Наприклад, «Командувач 53-ю армією генерал-лейтенант І. М. Манагаров доповідає представнику Ставки маршалу Радянського Союзу Г. К. Жукову і командувачу Степовим фронтом генералу армії І. С. Конєву про підготовку до форсування Дніпра, вересень 1943 р.». Зустрічається й такий підпис: «Командувач 53-ю армією генерал-лейтенант І. М. Манагаров доповідає маршалу Г. К. Жукову про хід боїв за Полтаву». Хай там як, але зрозуміло головне: знімок і справді зроблено на Полтавщині у вересні 43-го, а обидві згадувані події цілком можна сумістити, адже слідом за визволенням Полтави почалася й підготовка до операції на Дніпрі. А хто ж такий генерал Манагаров, війська якого відзначилися у боях за Полтаву?

Іван Мефодійович Манагаров народився 12 червня 1898 року в шахтарському селищі Єнакієве (нині місто в Донецькій області). Здобувши початкову освіту, уже з десяти років працював на шахті вибиральником породи, лампоносом, а затим — вальцювальником на металургійному заводі. Воював ще у Першу світову у складі 22-го армійського корпусу і був нагороджений Георгіївськими хрестами. Після тяжкого поранення демобілізований, повернувся на батьківщину, але вже 1918 року Івану Манагарову довірили командування загоном Червоної гвардії. Брав участь у боях на Південному і Південно-Західному фронтах проти військ генералів Краснова і Денікіна, у обороні Царицина. Тут став командиром 1-го Пролетарського полку, який влився в знамениту 1-шу Сталеву дивізію Дмитра Жлоби, отримавши найменування 1-й Український сталевий полк.

1923 року закінчив кавалерійську школу імені С. М. Будьонного, а в 1931-му Військово-політичну академію: був комісаром полку, командиром кавалерійської дивізії, стрілецького корпусу. А через п’ять років його чекало «спеціальне відрядження» до Китаю і Монголії. Там, у боях з японцями, набував досвіду ведення бойових дій. Тож після 1938 року командування залишило Манагарова на Далекому Сході, де він прийняв 8-му кавалерійську дивізію 1-ї Окремої Червонопрапорної армії Далекосхідного округу. Початок війни зустрів командиром 26-го стрілецького корпусу в складі Далекосхідного фронту, а вже у січні 42-го на чолі 16-го кавалерійського корпусу воював під Москвою. У грудні 1942 року—березні 1943 року був командувачем 41-ї армії Калінінського фронту, яка брала участь у Ржевсько-В’яземській операції.

До речі, під час контрнаступу у березні 1943 року 41-ша армія під командуванням І. М. Манагарова визволила 317 населених пунктів, у тому числі й колишню гетьманську столицю Батурин. Німці втратили тут убитими 3800 і пораненими близько 5000 чоловік.

Блискуче проявив себе генерал Манагаров і як командувач 53-ї армії, яка після боїв на Курській дузі та визволення Харкова визволяла й Полтаву. Саме бійці 84-ї дивізії армії Манагарова одними з перших увірвалися до міста. Тоді розвідники сержант Мухін та рядовий Коншаов й установили Прапор Перемоги на одному з будинків у центрі міста.

А далі — битва за Дніпро, у складі 2-го Українського фронту участь у Кіровоградській, Корсунь-Шевченківській, Умансько-Ботошанській, Яссько-Кишинівській, Будапештській і Празькій наступальних операціях.

Ім’я генерала Манагарова неодноразово згадується в шеститомній «Історії Великої Вітчизняної війни Радянського Союзу. 1941—1945». Зокрема, йдеться: «13 серпня війська Степового фронту прорвали зовнішній оборонний обвід, що знаходився за 8—14 кілометрів від Харкова, а під кінець 17 серпня вийшли безпосередньо до внутрішнього обводу і зав’язали бої на північній околиці міста. Особливо успішно проходив наступ військ 53-ї армії під командуванням генерал-майора І. М. Манагарова. Обходячи Харків, вони відрізали шляхи відходу Харківського угруповання ворога на південний захід... Бої на вулицях міста і в його передмістях були відзначені високою мужністю і майстерністю радянських солдатів і офіцерів усіх родів військ... Уранці 23 серпня, понівечений ворогом, весь у диму та руїнах, Харків був повністю очищений від загарбників».

Особливо яскраво його бойові якості виявилися під час оточення та знищення великого ворожого угруповання в районі Будапешта. З’єднання 53-ї армії (2-й Український фронт) під командуванням генерал-лейтенанта І. М. Манагарова в районі міста Годонін (Чехословаччина) 12 квітня 1945-го успішно форсували річку Морава. Діючи в складі ударної групи військ фронту, вели запеклі бої в районі Праценських висот.

Указом Президії Верховної Ради СРСР від 28 квітня 1945 року за зразкове виконання бойових завдань командування на фронті боротьби з німецько-фашистськими загарбниками і виявлені при цьому мужність і героїзм генерал-лейтенанту Манагарову Івану Мефодійовичу присвоєно звання Героя Радянського Союзу з врученням ордена Леніна і медалі «Золота Зірка» (№ 6400).

Але для 53-ї війна не закінчилася 9 травня 1945 року: армія була перекинута на Далекий Схід, де воювала до капітуляції мілітаристської Японії.

Сам Манагаров після цього командував 4-ю армією в Закавказькому військовому окрузі. 1947 року закінчив Вищі академічні курси при Вищій військовій академії імені К. Є. Ворошилова і починаючи з 1949-го впродовж чотирьох років командував військами ППО Київського військового округу. Та у вересня 1953 року генерал-полковник І. М. Манагаров за станом здоров’я змушений був вийти у відставку. Жив у Ялті, де й помер у листопаді 1981 року. Похований на Старому кладовищі.

Іван Манагаров — почесний громадянин Єнакієвого, тут на його честь встановлено меморіальний знак і названо вулицю.

Віталій СКОБЕЛЬСЬКИЙ


Читайте також
Як українські феодали та московська імперія знайшли один одного
Історія
В цей день народився киримли за походженням та українець за покликом серця, художник РЕМ БАГАУТДІНОВ
Мистецтво
«Гордо крізь смерть до безсмертя іди!»
Історія
13 грудня виповнилося 147 років від народження композитора Миколи Леонтовича
Історія
День пам'яті вбитих комуністами поета Василя Симоненка та автора всесвітньовідомого Щедрика
Історія
У всьому світі дорослі люди тупішають
Книги