Created with Sketch.

Голова «Газпром нафти» Олександр Дюков уникнув санкцій ЄС

20 січня, 09:35

Він намагається «врятувати» особняк у Каннах.

Голова «Газпром нафти» Олександр Дюков, уникнувши санкції, продовжує вести розкішний спосіб життя. Щоб уникнути можливого арешту майна у майбутньому, він оформив на сім'ю маєток поряд з Каннами вартістю 12,5 мільйона євро.

Як з'ясувало видання The Insider, Дюков у 2017 році купив особняк у курортному місті Ле-Канне, неподалік Канн.

«Газпром», який сильно постраждав від санкцій, зазнає серйозних збитків, і в усьому холдингу лише «Газпром нафта» продовжує приносити прибуток і дивіденди.

Чудово почувається і голова правління «Газпром нафти» Олександр Дюков, особистий річний дохід якого — понад 4,6 млрд рублів.

Як з'ясував The Insider, він оформив на сім'ю розкішну нерухомість на Блакитному Березі у Франції і досі може спокійно літати туди, адже під санкції ЄС він не потрапив. Цікаво, що в самій «Газпром нафті» Дюков має конфлікт інтересів: йому належить великий пакет акцій «Сібуру», і для цієї приватної компанії державна «Газпром нафта» створює ексклюзивні умови співпраці.

Саме дивіденди від «Сібуру», який заробляє на проєктах із «Газпром нафтою», приносять найбільше грошей Дюкову, встановив The Insider.

Наприкінці минулого року «Газпром нафта» випередила капіталізацію своєї материнської компанії — «Газпром».

Лідерство «дочка» «Газпрому» зберігала і на початку 2024 року, свідчать дані Московської біржі. Главі «Газпром нафти» Олександру Дюкову не вперше виявлятися успішніше Олексія Міллера: наприкінці 90-х Дюков був начальником Міллера в Морському порту Санкт-Петербурга (Дюков очолював порт, а Міллер працював директором з розвитку та інвестицій).

Ця біографічна деталь має велике значення, адже на початку 90-х Морський порт за підтримки пітерської мерії, в якій тоді працював владімір путін, був переданий під контроль особам, пов'язаним із злочинним угрупованням, і всі фігуранти цієї історії зробили за путіна-президента блискучу кар'єру.

Дюков керує «Газпром нафтою» вже 17 років, а останні п'ять паралельно очолює і російський футбольний союз. Майже одразу після повномасштабного вторгнення московії в Україну Дюков потрапив під санкції Великої Британії. Але на цьому неприємності для нього й закінчилися: ні Євросоюз, ні США голову держкомпанії до своїх чорних списків не включили.

Уникаючи європейських санкцій, Дюков може приїхати відпочити сюди, на французькій Рив'єрі.

Саме тут, у Ле-Канні, він у 2017 році купив віллу та записав права нерухомості на неповнолітню дочку Олександру — тоді їй було лише 17 років.

Ле-Канне - курортне місто, що практично примикає до Канн. Як з'ясував The Insider, на засновану Олександрою Дюковою фірму Valexa було записано дві земельні ділянки з басейном та будинок.

Ціна покупки склала 12,5 млн євро (1,2 млрд рублів за чинним курсом). На віллі є 7 туалетів та 5 спалень, а біля басейну — ще й окремий будиночок із сауною та душем.

На момент покупки дочка Дюкова не мала власних коштів. Не мала взагалі жодних доходів і мати дівчини, Анастасія Єлагіна, — вона стала у фірмі директором та молодшим партнером із часткою у 40%. В установчих документах на французьку компанію зазначено, що Єлагіна не має професії. Раніше вона працювала вчителем математики в петербурзькій школі, але зараз займається вихованням дочок Дюкова.

Вже у листопаді 2023 року акції Valexa були повністю переписані на Єлагіну. Ймовірно, таким чином віллу в Каннах рятують від можливого арешту: адже у разі потрапляння Дюкова під санкції нескладно буде довести, що його дочка-студентка не могла сама заробити 12,5 млн. євро.

У Москві Єлагіна разом із двома доньками Дюкова живе у квартирі (265 м²), що належить йому, в ЖК «Гранатний Палас» в районі Патріарших ставків. Її ринкова вартість - близько 900 млн. рублів. Їздить Єлагіна Porsche Cayenne, а страхувальником автомобіля виступає сам Дюков.

Дачу своїм дітям глава держкомпанії облаштував у елітному селищі Сосновий Бір на Рубльовці. Лише одна ділянка без котеджу коштує близько 300 млн. рублів.

Звідки Дюков має гроші на розкішне життя сім'ї? Його зарплата в державній «Газпром нафті» публічно не розкривається, але, згідно з даними з податкових зливів, перевищує 443 млн. рублів на рік.

Ще 320 млн він у 2020 році отримав від «Газпромбанку». Але й це, як встановив The Insider, ще не все.

Дюков - акціонер "Сібура". Він має міноритарний пакет цієї найбільшої в Росії газопереробної та нафтохімічної компанії. Основні власники - Геннадій Тимченко та Леонід Міхельсон. Незважаючи на близькість цих олігархів до Володимира Путіна, «Сібур» не потрапив під санкції та експортує свою продукцію до Європи під час війни.

Акціями «Сібуру» Дюков володіє через ТОВ «Уран». За 2022 рік, згідно з наявними у The Insider документами, він отримав як дивіденди 3,9 млрд рублів.

У тому, що Дюков одночасно очолює держкомпанію та є співвласником приватного «Сібуру», можна побачити конфлікт інтересів. «Газпром нафта» створює для «Сібуру» ексклюзивні умови співпраці, що приносить прибуток акціонерам. Так, наприклад, «Газпром нафта» та «Сібур» створили спільне підприємство з переробки попутного нафтового газу з Південно-Пріобського родовища держкомпанії. Ще одне спільне підприємство – завод із виробництва поліпропілену «Поліом» в Омську. «Газпром нафта» має також чинний до 2033 року договір постачання «Сібуру» газу.

У результаті річний дохід Дюкова від «Сібуру» та «Газпром нафти» перевищує 4,6 млрд рублів. Тож за заробітками він обігнав навіть голову «Роснафти» Ігоря Сечина, той задовольняється лише трьома мільярдами.

Читайте також
Японія офіційно дозволила постачати свої авто до РФ
Економіка
Громадянин Латвії допомагає путіну обходити нафтові санкції, - The Insider
Політика
Московія вже кілька тижнів постачає сиру нафту до Європи, порушуючи санкції ЄС, - FAZ
Політика
Московія відновила експорт пального
Економіка
Росія ремонтує винищувачі Су-30 на західному обладнанні
Війна
Санкції не працюють
Політика