Британський аналітик Лоуренс Александер, який раніше опублікував велике розслідування про банди прокремлівських ботів, що діють уTwitter виявив мережу сайтів новин із антизахідною повісткою, пов'язаних з петербурзьким агентством "інтернет-досліджень", яке в ЗМІ отримало ім'я "фабрики тролів".
Своє нове дослідження, як і попереднє, Александер розмістив на сайті Global Voices Online.
Свої пошуки журналіст почав із сайту "Вштабе", на якому розміщені сотні демотиваторів з образами на адресу Обами, Меркель, українських лідерів, а також антисодомістські картинки (що за західними поняттями дуже погано - ОБ).
Британське видання The Guardian з'ясувало, що цей сайт використовують "кремлівські тролі", що створюють видимість широкої підтримки політики Кремля населенням Росії і зарубіжних країн.
Журналіст зібрав відкриті дані про сайт і серед іншого виявив використовуваний на ньому лічильник Google Analytics, для якого був вказаний унікальний ідентифікатор.
Через сервіс sameID.net Александер дізнався, що такий же ідентифікатор використовується в лічильниках і на інших сайтах. Один із сайтів, "Народні новини", був пов'язаний ще з двома ідентифікаторами Google Analytics, а ті - з більш ніж 20 сайтами.
В результаті журналіст відшукав п'ять ID, чотири з яких були пов'язані з декількома сайтами. У числі прокремлівських, за даними експерта, виявилися розташований на українському домені "Хто є хто", який збирає компромат на українських чиновників, сайт "приколів" Zanogu.com, що не оновлюється нині "Я - патріот", де дискредитується російська опозиція, а також новинні портали ФАН, "Журналістська правда", "Федеральне агентство пригод", "Новинне агентство Харкова" та неофіційний сайт російської банди «міноборони».
Переглянувши інформацію про реєстрацію доменів з усього списку сайтів, Олександр також звернув увагу, що в деяких з них використовувався адреса terder.n@gmail.com. Пошук по електронній пошті вивів дослідника на фрілансера на ім'я Микита Підгорний.
На його сторінці в Facebook журналіст знайшов зв'язку з деякими з виявлених раніше сайтів. Крім того, ім'я фрілансера знаходилося в опублікованому раніше в блогах передбачуваному списку співробітників агентства "Інтернет-досліджень". Крім того, в друзях у Подгорного знайшовся Ігор Осадчий, а такі ім'я та прізвище також фігурують в списку.
У минулому дослідженні журналісту вдалося виділити 17590 тісно пов'язаних один з одним, але "соціально ізольованих" акаунтів, в 93% профілів яких не було інформації про місцезнаходження, в 96% не було часового поясу і в 97% - улюблених твиттеров.
Вони випускають тисячі повідомлень, але ніяк не взаємодіють між собою і з іншими акаунтами, не вступають в дискусії. Практично всі імена "ботів" створюються за єдиним принципом: це ім'я плюс прізвище зарубіжного походження, такі як Лілі Торен, Теренс Ковард і т.п.
Нагадаємо, що раніше журналісти повідомляли про фейкових блогах, які ведуть живі люди, проте не від свого імені, а від імені різних персонажів і за зарплати.
Блогери отримують техзавдання: наприклад, хвалити діяльність Володимира Путіна і розповідати про "фашистів" на Україні. Вперше про "тролів з Ольгино", які пізніше переїхали в новий будинок на вулиці Савушкіна, писала "Нова газета". У січні про свій досвід роботи на "фабриці тролів" одна з колишніх працівниць розповідала петербурзькому журналу "Собака".
Радіостанція "Свобода" з'ясувала, що офіційно "фабрика тролів" має назву Товариство з обмеженою відповідальністю "Інтернет Дослідження". З тих пір ЗМІ неодноразово повідомляли про роботу "штабу тролів". З'ясувалося, що ботам замовляли хвалебні відгуки про YotaPhone і образи на адресу представника Держдепу США Дженніфер Псакі.
Американський журналіст Андріан Чен з The New York Times провів власне розслідування і виявив зв'язок кремлівських тролів з інформаційними вкинути в Facebook і Twitter і групою, яка розміщує в соцмережах прокремлівську інфографіку. А американський політичний активіст і блогер Девід Свонсон розповів, як його намагалися завербувати в тролі.
Відділ моніторингу
Останній Бастіон