Created with Sketch.

Кабмін взявся регламентувати викиди підприємств

01.10.2020, 14:08
Фото: Рудана

Законопроєкт пропонує ввести реєстр та дозволи на викиди для підприємств.

На офіційному сайті Верховної Ради опублікували текст проєкту Закону №918/631/19 «Про запобігання, зменшення та контроль промислового забруднення», що підготовлений Кабінетом міністрів України.

Автори зазначають, що метою проєкту Закону є: встановлення правових та організаційних засад запобігання, зменшення, контролю та усунення забруднення, що виникає в результаті промислової діяльності; для забезпечення високого рівня захисту довкілля шляхом впровадження інтегрованого дозволу;визначення видів діяльності, які вимагають інтегрованого дозволу, вимог щодо застосування найкращих доступних технологій та методів управління, моніторингу викидів та контролю суб’єктів господарювання, які отримали інтегрований дозвіл.

Що пропонується?

Дію закону пропонують поширити на такі сфери економічної діяльності: енергетика; виробництво та обробка металів; промисловість з переробки мінеральної сировини; хімічна промисловість; управління відходами тощо.

Вводиться Єдина державна електронна інформаційна система інтегрованих дозволів на викиди — централізована інформаційно-телекомунікаційна система, що забезпечує створення, перегляд, відправлення, прийняття, збирання, внесення, накопичення, обробку, використання інформації, дозвільним чи контролюючим органом з метою запобігання, зменшення та контролю промислового забруднення.

Електронна система складається з реєстру інтегрованих дозволів, електронного кабінету користувача електронної системи, порталу електронної системи.

Реєстр інтегрованих дозволів містить, зокрема, такі документи та інформацію:

- заява на отримання (внесення змін до) інтегрованого дозволу;

- заява на внесення змін до інтегрованого дозволу за спрощеною процедурою;

- базовий звіт (у разі подання);

- оцінка відступу (у разі подання);

- результати оцінки впливу на довкілля;

- перелік місць, де можна ознайомитися із заявою на отримання (внесення змін до) інтегрованого дозволу під час громадського обговорення у процесі видачі інтегрованого дозволу, та їх адреси тощо.

Інтегрований дозвіл на викиди видається дозвільним органом операторам установок.

Умови інтегрованого дозволу, включають:

1) нормативи гранично допустимих викидів;

2) ліміти забору води, скидання забруднювальних речовин тощо;

3) вимоги та заходи, передбачені водним законодавством, законодавством у сфері охорони атмосферного повітря, управління відходами, запобігання та ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, енергозбереження та охорони земель;

4) вимоги, що забезпечують захист ґрунту та підземних вод, а також заходи стосовно обліку та управління відходами, утворюваними установкою.

При цьому дозволи можуть бути анульовані, або не надані, зокрема. якщо буде надано висновок заінтересованого органу про недоцільність видачі (внесення змін до) інтегрованого дозволу.

Тобто тут потенційно може бути корупційне джерело, коли підприємство навмисне топитимуть, не видаючи йому необхідні дозволи на роботу.

Експерти говорять, що ініціатива в цілому хороша, проте, вона може поховати й так слабку українську промисловість.

Адже більшість олігархів не вкладають в кошти в модернізацію підприємств, а на міжнародних ринках нашій державі відвели місце сировинного придатка.

Водночас, як бачимо, є і значні корупційні ризики, коли органи зможуть впливати на дозвільну по викидах документацію.

Читайте також
​​До чого приведе уніфікація тарифів на розподіл електроенергії?
Політика
Промисловці закликали Шмигаля не збільшувати норматив з імпорту електроенергії
Політика
Китай втрачає монополію у галузі виробництва акумуляторів
Економіка
Британія допоможе Україні виробляти надсучасну зброю
Політика
Америка підіймає військову промисловість
Війна
«УкрОборонПром» не веде жодного нового проєкту, – учасник АТО Мартін Брест
Війна