Від початку було зрозуміло, що це за інфопомийка, яку «слуги» так люблять називати «іномовленням». Її влаштували за наші з вами податки.
(Текст подано мовою оригіналу зі збереженням авторської стилістики без виправлень і скорочень).
Нарешті маємо відповідь директора «FreeДом» на наш депутатський запит щодо інформаційної та кадрової політики. І це, ну дуже захопливе чтиво; деталі — викладаю ниже.
Отже, щодо сигналів військовослужбовця ЗСУ про роботу на каналі колишніх представників «ДНР», керівництво каналу зазначило, що «Васілій Панасюк займав проукраїнську позицію». Правда у травні 2024 року звільнився за власним бажанням (цікавий збіг після скандалу).
Необхідність воюючій країні зі злиденним бюджетом мати російськомовний канал, його ідеологи пояснюють «високим запитом із різних країн, аби можна було протистояти російській пропаганді». Дуже дивна, як на мене, позиція.
Бо навряд чи щось зміниться в умовному Туркменістані, а в Німеччині чи США російськомовна діаспора не має критичного впливу на громадську думку. Але в Україні, де при владі Зе-команда, таке «канає»...
Отже, «FreeДом» виходить на шести супутниках, у мережах понад 700 національних кабельних операторів 44 країн світу (країни ЄС, США, Казахстан, Кирґизстан, Узбекистан, Монголія, Індонезія, Ізраїль, ОАЕ, Саудівська Арабія, Єґипет, Канада тощо). При цьому оцінити реальну кількість глядачів цієї аудиторії неможливо, бо такі заміри не роблять.
Тому «FreeДом» робить ставку на діджитал, зокрема на YouTube, де в нього «мільйон підписників і золота кнопка». Звичайно, всі, хто хоч трохи розбираються в алгоритмі YouTube, знають, як можна організувати «мільйон підписників».
Але зверніть увагу, пряму трансляцію «мільйонника» дивляться від сили тисяча глядачів, а програми набирають хіба кілька тисяч, про що свідчить головна сторінка на платформі YouTube. Це просто смішно!
Запитайте в Олексія Гончаренка чи Віталія Портникова, які мають реальні мільйони, їх LIVE-етери набирають десятки чи сотні тисяч миттєвих переглядів. Щодо популярних відео, де є мільйон глядачів, останні подібні сюжети виходили рік тому, я обов'язково проаналізую ці перегляди з експертами.
Далі ще цікавіше: директорка «FreeДом» стверджує, що цільова аудиторія телеканалу — не лише жителі окупованих територій і СНД (як ці країни змінили своє ставлення до війни?), але й українські біженці за кордоном!
І ця відповідь — катастрофа.
Хочеться почути, нарешті, від влади її офіційну інформаційну політику і мету. Я відстоюю позицію, що ми як держава маємо зробити все, аби утримати ВПО і біженців в українському мовному й інформаційному середовищі!
Це критично необхідно для виживання України й нашої самоідентичності та самоідентифікації як нації. ВПО, мешканці окупованих територій прекрасно розуміють українську. Тим часом влада, замість стимулювати їх до українізації, продовжує просувати та підтримувати мову країни — агресора.
Мій улюблений абзац відповіді — це «про важливість та ефективність роботи каналу «FreeДом» неодноразово говорили глядачі каналу, експерти та міжнародні партнери». Просто верх цинізму, погодьтеся.
Щодо експертів, то як видно зі сторінки на YouTube і моніторингу «Дзеркала Тижня», головним героєм «FreeДом» є навіть не Володимир Зеленський, а позаштатний радник Офісу Президента Михайло Подоляк. Очевидно, він нахвалює свою майже приватну телебудку.
Але чи не задорого цей PR обходиться українському бюджету? До речі, той самий моніторинг «Дзеркала Тижня» свідчить про темники й жорстку цензуру телеканалу, радників Банкової там більше, ніж всього парламенту, разом взятого.
Окрема тема — це тональність листа. Відверто хамська, із натяками на некомпетентність депутатів і маячнею, мовляв, автори запиту дозволяли собі обсценну лексику, наприклад вживають лексеми «уроди», «сволота».
Це цікаво, бо від колег таких дефініцій на адресу пропагандистів не чула, але підготую новий запит на «FreeДом» із проханням надати прямі цитати. Донедавна цим телеканалом керував пан Олексій Мацука і, як бачимо, Мацука пішов, а дух його залишився.
Керівництво телеканалу, яке має високі зарплати й дах в Офісі Президента, дозволяє собі хамський тон до Верховної Ради. Дарма, «Укрінформом» доведено.
І наостанок: Україна взяла на себе зобовʼязання роздержавлення ЗМІ. Наша команда це виконала, перетворивши УТ-1 на «Суспільне», а іномовлення задумувалось як телеканал європейськими та арабською мовами, щоби впливати на реальні аудиторії в важливих для України країнах, на їх громадську думку, а не віщати для умовної Брайтон-біч.
Керівниця телеканалу тішиться, що зросли переглядати в Таджикистані. Як на мене, відео Портникова чи інших наших журналістів і публіцистів у соцмережах, які не фінансуються із держбюджету.
Але вони роблять для просування українського порядку денного і боротьби із російською пропагандою у 100 разів більше, ніж всі ці «FreeДом»-«Дом»-«Марафон», що висмоктують з держбюджету мільярди. І ця відповідь ще більше переконала мене в необхідності негайного припинення марафону й іншої пропагандистської харки-макогоники Офісу Президента.
Єдині, хто викликають повагу на «FreeДом», — це воєнні кореспонденти та журналісти, що висвітлюють ситуацію на де окупованих територіях. Тому їм від мене та колег повага і подяка.