Created with Sketch.

Куди Синєгубов заведе Полтавщину ?

17.11.2021, 14:25

Голова Полтавської ОДА Олег Синєгубов організував схему відкатів за підряди щодо виконання дорожніх робіт.

Про це йдеться у статті "Полтавщина без перспектив: куди веде область Зе-губернатор Олег Синегубов", опублікованій виданням "Коментарі".

Повідомляється, що ініціатива президента з програмою «Велике будівництво» була використана керівництвом області для роздачі підрядів компаніям за винагороду.

У списку підприємств не вдасться знайти великих дорожніх підрядників. Неодноразово договори на виконання робіт оформлялися з підрядниками ТОВ "БК "Автострой", ТОВ "УСП "Укрбудпроект", ТОВ "Ростдорстрой", ТОВ "БК "Старт-Інвест", ТОВ "Алві Род" та іншими.

З нагоди другої річниці на посаді керівник Полтавської ОДА Олег Синєгубов в інтерв’ю журналістам відмовився дати оцінку власній роботі.

Ймовірно, через розуміння, що ця оцінка не може бути високою. Адже Полтавська область за нової влади різко погіршила свої показники. Падіння промвиробництва та аграрного сектору, зростання безробіття, податкові недоїмки, зростання цін і борги із зарплат – далеко не повний перелік проблем, що накопичилися за останні два роки. Саме стільки часу у кріслі губернатора Олег Синєгубов.

Олег Синєгубов
Фото:Пресс-служба Полтавської ОДА

Падіння у прірву економіки Полтавщини

Полтавська область, яка колись міцно трималась на середньому рівні поміж інших регіонів України, останніми роками демонструє падіння у прірву. Провали фіксують за багатьма показниками, які ілюструють роботу облдержадміністрації.

Нині область демонструє один із найгірших у країні показників з безробіття, де, за офіційними даними, непрацевлаштованим є кожен 8-й мешканець працездатного віку. При цьому рівень тимчасово безробітних в області на чверть вищий, ніж у середньому по країні (9,9%): за останні два роки кількість робочих місць у регіоні скоротилася на 36 тис. осіб.

Протягом останніх двох років стрімко збільшуються борги з зарплат. Вони зросли на 36% — до 79,8 млн грн на 1 жовтня 2021 р., тоді як загалом по Україні це зростання склало 16,4%.

Порівняно з минулим місяцем зафіксовано падіння виробництва на 7,2%. За два роки обсяг виробництва сільськогосподарської продукції скоротився на чверть.

А з виробництва гречки та проса навіть Донецька область, яка раніше вважалася індустріальною, вже обігнала аграрну Полтавську.

Невитрачений бюджет Полтавської області

Бюджет будь-якої області – це доходи та витрати. Зазвичай, під час формування обласного бюджету триває неабияка боротьба за включення тих чи інших статей видатків, фінансування яких вкрай необхідне для вирішення нагальних питань. Саме виконання видаткової частини і показує, наскільки ефективно влада вирішує проблеми області.

Незважаючи на те, що дохідна частина зведеного обласного бюджету виконується з перевиконанням від плану (загальний фонд – +2,5%, спеціальний фонд – +68,0%), щодо видаткової частини бюджету є низка статей, які не тільки фінансуються з помітним відставанням, але вже, вочевидь, і не будуть профінансовані повністю до кінця року.

Наприклад, у піковий рік пандемії за програмою боротьби з COVID-19 за річного плану 33,2 млн грн за фактом використано лише 621 тис. грн, тобто менше 2%.

Враховуючи галопуюче зростання цін та рівня безробіття в регіоні, про що йшлося вище, викликають подив провали у фінансуванні видаткових статей із соціального захисту. При тому, що гроші на ці потреби в обласному бюджеті було закладено.

В цілому, забезпечення соцзахисту профінансовано лише на 67,1%.

При цьому, виплату пільг та допомоги окремим соціально-уразливим категоріям громадян профінансовано на 58,6%, витрати на заклади та заходи, спрямовані на соціальний захист дітей – на 47%. А на оздоровлення чорнобильців виділено лише 1% (19,9 тис. грн із передбачених на рік 2 млн).

Витрата коштів у галузі ЖКГ також відстає від плану. Утримання об'єктів житлово-комунального господарства реально профінансоване лише на 39%. Відшкодування різниці у тарифах підприємствам житлово-комунальної сфери — на 65,2%.

Катастрофічно виглядає фінансування заходів щодо покращення якості води в області – освоєно лише 3,9% від запланованого: тобто використано за 9 місяців – 1,3 млн грн, при виділених на цю статтю у річному бюджеті – 32,9 млн грн.

Статті з економічної діяльності профінансовані менш ніж на половину, в т.ч. на АПК – лише 18,3% від річного плану; будівництво та регіональний розвиток – 34% (в т.ч. будівництво об'єктів соціально-культурного призначення – 28,4%).

На програму "Велике будівництво" на розвиток доріг та дорожньої інфраструктури витрачено лише половину передбачених на рік коштів.

Тобто область можна назвати аутсайдером навіть із виконання президентських програм.

Слід зазначити, що заплановані, але невикористані кошти наприкінці року просто повернуться до держбюджету, і на черговий бюджетний рік на цю суму буде зрізано видаткову частину. Отже, буде зменшено кошти на боротьбу з пандемією, соцзахист, ЖКГ та багато іншого.

Вбудований у систему губернатор Полтавщини

Після президентських та парламентських виборів перед новою командою постало завдання сформувати вертикаль влади. Можна припустити, що коротка лава запасних у президента змусила його прислухатися до тих, хто допомагав йому на виборах, надавав фінансову підтримку або до тих, хто має певну вагу та вплив у своїх регіонах.

Саме кадровий голод міг призвести до того, що у 2019 році маловідомий у регіоні викладач харківського університету Олег Синєгубов, який раніше не відрізнявся активністю в політичному та громадському житті, був призначений на посаду голови Полтавської ОДА. Уродженець Харкова, який тривалий час працює в системі МВС, а потім майже десять років обіймає різні викладацькі посади, аж до декана факультету, у Харківському національному університеті внутрішніх справ – раптово стає головним держчиновником у Полтавській області.

За даними джерел редакції, призначення Олега Синєгубова губернатором Полтавщини нібито вирішувалося кількома групами впливу, які контролюють Харківську область та після виборів президента України у 2019 році вирішили поширити свій вплив на сусідній регіон.

Основним лобістом призначення Синєгубова начебто виступив відомий на Харківщині Володимир Скоробагач, якого деякі ЗМІ називають менеджером контрабандних каналів та "королем м'ясної контрабанди Харкова". За чутками, він мав надійні контакти серед інших королів контрабанди часів колишньої влади – зокрема, з Леонідом Берманом, який входив до орбіти Олександра Грановського і нібито контролював "сіре" розмитнення на півдні України.

Володимир Скоробагач

Логічно, що узгодження кандидатури Олега Синєгубова Скоробагач міг здійснювати не лише з функціонерами Офісу Президента України, а і з тодішнім міністром внутрішніх справ України, харків'янином Арсеном Аваковим, який має свої інтереси на Полтавщині. Однією з умов призначення Синєгубова до Полтавської ОДА називають нібито організацію активної взаємодії у регіоні з довіреними особами Авакова та допомогу комерційним проектам останнього.

Усі полтавські дороги ведуть до Харкова

Ініціатива президента із програмою "Велике будівництво" знайшла гарячу підтримку у "харківської команди". Адже такий масштабний проект може дати можливість непогано заробити як офіційно, так і в тіні.

У списку підприємств (до речі, з харківським корінням) не вдасться знайти великих дорожніх підрядників. Неодноразово договори на виконання робіт оформлялися з такими підрядниками ТОВ "СК "Автобуд", ТОВ "УСП "Укрбудпроект", ТОВ "Ростдорбуд", ТОВ "СК "Старт-Інвест", ТОВ "Алві Род" та іншими. Олег Синєгубов, за інформацією місцевих журналістів, спільно із начальником Державного підприємства "Агентство місцевих доріг Полтавської області" Олексієм Басаном нібито організували "систему подяки". І ось уже 13-20% від сум контрактів платять підрядники за перемогу в електронних торгах на Прозорро.

У зв'язку з президентським проектом, одним з основних напрямків, який міг найбільше зацікавити "харківську команду", стала розробка надр. Безпосереднє кураторство за роботою кар'єрів, видобутку корисних копалин, піску, глини відразу взяли на себе представники харківських юридичних фірм, частина яких знаходиться безпосередньо в приміщенні Полтавської ОДА. Усіх місцевих бізнесменів нібито змусили вийти з цього бізнесу та працювати виключно через харків'ян.

ЗМІ вже згадували, що певна схема відкатів діє і в Департаменті будівництва, містобудування та архітектури житлово-комунального господарства Полтавської ОДА. Сума винагород з будівельних підрядників називали від 10 до 30% з обігу.

Джерело


Останній Бастіон вже більше двох років розкриває корупційні схеми Олега Синєгубова, його команди та його кураторів. Прийшовши на місце Валерія Головка (котрого було звільнено після "Шпротигейту") Олег Синєгубов пафосно заявляв про очищення ОДА від корупціонерів та наміри побороти корупцію. Але замість знищення корупційних схем, Олег Васильович їх очолював та розвивав.

Вчора ми розповідали про те, що в намаганні вислужитися перед Найвеличнішим лідором Всесвіту, Полтавська ОДА витрачала значні кошти на рекламні матеріали "Великого будівництва"... Напевно в Офісі президента піар Зеленського сприймають краще ніж реальні справи.

Далі буде...

Читайте також
Чергове «закопування бюджету в асфальт»!
Опінії
Синєгубов взявся за "відбудову" Харківщини. Ціни завищили вдвоє.
Політика
Зеленський і "Слуги неукраїнського народу" розпродають державне майно під час війни
Політика
Схема: як на мільярдних тендерах роблять аномальні ціни асфальту
Політика
Європарламент закликав Зеленського не підписувати містобудівний закон №5655
Політика
Коли таємне стане явним? Як у 2022 році витрачалися бюджетні гроші на дороги
Політика