Created with Sketch.

Міжнародний суд ООН ухвалив проміжне рішення у справі щодо геноциду палестинців

26.01.2024, 17:05

Суд вимагає від Ізраїлю вжити заходів, «щоб уникнути будь-яких дій, які були б рівнозначні геноциду»

26 січня Міжнародний суд ООН виніс проміжне рішення по справі за позовом Південної Африки проти Ізраїлю щодо звинувачень у геноциді.

«Ізраїль має вжити негайних і ефективних заходів, аби забезпечити необхідні, термінові базові послуги та гуманітарну допомогу для вирішення несприятливих умов життя, з якими стикаються палестинці» — йдеться у проміжному рішенні, яке зачитала президент Міжнародного суду Джоан Донохью, передає «Радіо Свобода».

Південна Африка вимагає від Міжнародного суду ООН рішення щодо припинення вогню, але у проміжному рішенні йдеться про вимогу від Ізраїлю вжити заходів, «щоб уникнути будь-яких дій, які були б рівнозначні геноциду під час його війни в Секторі Гази».

Також від Ізраїлю вимагають через місяць звіту перед судом про вжиті заходи.

Нагадаємо, що Південна Африка подала позов проти Ізраїлю до Міжнародного суду ООН. Вона звинувачує державу у геноциді в Секторі Гази.

За даними Міністерства охорони здоров'я Сектора Гази від початку наступу Ізраїлю на Газу загинули понад 22 тисячі палестинців.

У позові Південної Африки, поданому минулого тижня на 84-х сторінках йдеться, що дії Ізраїлю в його наступі на Газу «є за ознаками геноцидом, оскільки вчиняються з конкретним наміром... знищити палестинців у Газі як частину більшого палестинського народу, расову та етнічну групу».

Участь державних органів Ізраїлю та його представників є порушенням зобов’язань, які країна взяла на себе згідно з Конвенцією про геноцид 1948-го року, стверджують позивачі.

Міжнародні організації, включно зі структурами ООН, висловили стурбованість щодо можливих військових злочинів. Рада ООН з прав людини закликала в листопаді до «швидкого, прозорого та незалежного розслідування звинувачень у військових злочинах і злочинах проти людства, скоєних в Ізраїлі та на окупованій палестинській території 7 жовтня 2023 року та після цього».

Сіоністський уряд Ізраїлю розкритикував цей крок як «рішення зіграти роль адвоката диявола» і звинуватив Південну Африку в «кривавому наклепі».

Речник МЗС ПАР Клейсон Мон’єла заявив на своїй сторінці у мережі X, що це приклад того, як його країна може «показати свої дипломатичні м’язи на захист людства».

Владна партія у ПАР Африканський національний конгрес історично підтримувала Палестину.

Перший демократично обраний президент країни Нельсон Мандела сказав:

«Ми добре розуміємо, що наша свобода неповна без свободи палестинців».

У судовій заяві Південна Африка стверджує, що поводження з палестинцями дуже схоже з расовим режимом апартеїду в Південній Африці, який закінчився в 1994-му році з обранням Мандели.

«Важливо, — йдеться у позові, — показати акти геноциду в ширшому контексті поведінки Ізраїлю щодо палестинців під час 75-річного апартеїду, 56-річної воєнної окупації палестинської території та його 16-річної блокади Гази, включно із серйозними та постійними порушеннями міжнародного права. Зокрема і серйозні порушення Четвертої Женевської конвенції та інші воєнні злочини та злочини проти людяності».

Рада з американсько-ісламських відносин (CAIR) заявляє, що підтримує подання Південної Африки, яке також було схвалено мусульманськими країнами, Туреччиною та Малайзією.

Роберт Маккоу, директор департаменту зі зв’язків з урядом CAIR, зазначає, що, попри те, що група «однаково засудила вбивства палестинців та ізраїльтян», а також дії як ХАМАСу, так і уряду Ізраїлю, вона вважає, що позов Південної Африки «відповідає визначенню геноциду».

«Коли ви систематично стираєте палестинців із Сектора Гази, це є геноцидом, – сказав він. – І ви можете використовувати будь-яку термінологію проти претензії, але це геноцид».

У своїй заяві Південна Африка просить суд негайно закликати Ізраїль припинити атаки на Газу, але не зрозуміло, чи матиме таке рішення наслідки.

«Суд не може забезпечити виконання своїх вердиктів, але члени ООН, які є урядами країн, вони можуть прийняти його висновки, і це впливатиме на політику, яку проводить ООН», — сказав Маккоу.

Читайте також
Занадто пізно
Війна
Оприлюднені імена катів українського народу в 30-рр ХХ ст
Новини
Пам'ятаймо про злочини, вчинені на нашій землі!
Політика
Брудершафт Сталіна і Гітлера у роки Голодомору: війна без оголошення
Історія
ПАРЄ визнала Голодомор 1932-1933 років геноцидом Українського народу
Політика
Перед Волинню поляками була зґвалтована Галичина
Історія