Created with Sketch.

Московія планувала влаштувати ще один Голодомор в Україні

25.09.2023, 07:06
Маріупольці у бомбосховищі під час російських бомбардувань, 6 березня 2022.
Фото: AP Photo/Evgeniy Maloletka

Міжнародні слідчі збирають докази для МКС щодо спроб Московії влаштувати голод в Україні, зокрема в Маріуполі

Міжнародні слідчі готують подання до Міжнародного кримінального суду зі звинуваченням Московії в черговому воєнному злочині - в навмисному спричиненні голоду під час повномасштабної агресії проти України.

Правозахисники, які працюють з прокуратурою України, намагаються задокументувати випадки, коли окупаційні війська використовували голод як зброю війни. Ці докази можуть дозволити МКС розпочати перше судове переслідування такого роду і надалі висунути звинувачення кремлівському бункерному щуру владіміру путіну, пише Guardian.

Видання цитує Юсуфа Хана, старшого правника юридичної фірми Global Rights Compliance, що «використання продовольства як зброї відбувалося в три етапи», від початку вторгнення, коли українські міста були в облозі, а постачання продовольства припинено.

Серед задокументованих випадків — загибель 20 мирних жителів у Чернігові 16 березня 2022 року внаслідок російської атаки біля супермаркету, де мирні жителі стояли в черзі за хлібом і продуктами. Слідчі також зосереджені на облозі Маріуполя, додав Хан. Постачання продовольства до міста було припинено, а коридори гуманітарної допомоги заблоковані або розбомблені.

Друга фаза включає знищення запасів їжі та води, а також енергетичної інфраструктури по всій Україні під час бойових дій, які адвокат назвав «об'єктами, необхідними для виживання цивільного населення». Він підкреслив навмисність атак на цивільну інфраструктуру під час зимових холодів. Як приклад — знищення системи водопостачання Миколаєва.

Третій елемент — спроби Московії запобігти або обмежити експорт українського продовольства через блокади кораблів у Чорному морі та атаки по зерновій інфраструктурі.

У 2018 році Рада Безпеки ООН ухвалила резолюцію, яка засудила використання голоду як зброї війни, а у 2019 році МКС переглянув Римський статут з метою розширити тип справ, які можуть там розглядатись.

Авторитетне британське видання Guardian зазначає, що юристи працюють зокрема з фахівцями, що аналізують відкриті джерела інформації для документування таких випадків воєнних злочинів. Частина зусиль також зосереджена на тому, щоб виявити винних. Хан припустив, що обвинувачення, ймовірно, можна буде винести й кремлівському бункерному щуру путіну - як у випадку примусової депортації українських дітей, за що МКС видав ордер на арешт глави Кремля.

Днями юристи Української гельсінської спілки з прав людини анонімно опитали українських правоохоронців і виявили, що їм бракує навичок для розслідування воєнних злочинів. Як зазначає Радіо Свобода, у половині справ про воєнні злочини не ведеться досудове розслідування, а також представники Нацполіції та Офісу генпрокурора в анонімному опитуванні скаржилися на велике навантаження та брак знань і ресурсів поміж інших чинників, які ускладнюють розслідування.

За інформацією Офісу генпрокурора, нині в Україні вже зафіксовано понад 108 тисяч випадків воєнних злочинів.

Московія не визнає причетність до злочинів проти мирного населення, попри наявність численних доказів і свідчень.

Читайте також
Ордер на арешт Нетаньягу: Нідерланди готуються виконати вимогу МКС
Політика
МКС видав ордери на арешт премʼєра Ізраїлю Нетаньягу та ексміністра оборони Галланта
Позиція
Марія Львова-Бєлова зізналась у викраденні сотень дітей з окупованого Маріуполя
Війна
Окупанти завдали непоправної шкоди екосистемі українського Приазов'я
Війна
Запорізький житловий район Космос росіяни атакували КАБами
Війна
Туреччина закликала до каральних акцій проти державного утворення «Ізраїль»
Світ