Created with Sketch.

Москва отримала "чорну мітку"?

14.06.2023, 11:28

Росію попередили про удари ракетами "Tomahawk"

НАТО попередила росію про удари ракетами «Tomahawk»: Москва отримала «чорну мітку»?

Північноатлантичний альянс попередив росію про наслідки застосування ядерної зброї, стверджують джерела у Польщі.

Депутат польського парламенту Мирослав Чех заявив, що НАТО попередив керівництво росії, що потенційне застосування Москвою ядерної зброї обернеться ударом у відповідь крилатими ракетами «Tomahawk».

З його слів, попередження отримав і самопроголошений президент Білорусії Лукашенко.

Чех наголосив, що з середини 2022 року Північноатлантичний альянс провів велику кількість навчань, які імітували відповідь на різні сценарії дій росії.

За його словами, такого інтенсивного моделювання Альянс не проводив за 50 минулих років. При цьому відповідь з боку Блоку буде реалізована за допомогою удару американськими крилатими ракетами "Tomahawk" щодо цілей, про які росія вже обізнана.

«Цей сценарій відповіді на дії росії, коли відбуватиметься ще щось, умовно страшніше, донесено вже американцями та натовськими структурами російському командуванню.

Куди «Томагавки» летітимуть, вони вже знають, і навіть Лукашенко знає, якими об'єктами летітимуть ракети», - заявив політик.

На тлі цієї заяви з'явилися дані про те, що США планують передати Україні бронебійні боєприпаси із сердечником із збідненого урану, які пробивають лобову броню російського танка здалеку.

Білий дім готується ухвалити рішення про постачання нових снарядів вже найближчим часом.

Про це пише впливове американське видання The Wall Street Journal із посиланням на високопоставлене джерело у Вашингтоні.

Згідно з інформацією, що надходить, в адміністрації Байдена не бачать серйозних перешкод для початку поставок.

«Високопосадовець адміністрації повідомив The Wall Street Journal, що, схоже, немає серйозних перешкод для затвердження боєприпасів», – наголошується в матеріалі.


BGM-109 Tomahawk - американська багатоцільова високоточна дозвукова крилата ракета компанії Raytheon. Tomahawk є стратегічною і тактичною ракетою великої дальності, що долає шлях на гранично малих висотах з оминанням рельєфу місцевості.

З моменту створення було випущено безліч варіантів "Томагавка". Версії Block I включали ядерну ракету Tomahawk Land Attack Missile-Nuclear (TLAM-N, TLAM-A, RGM/UGM-109A) і протикорабельну ракету Tomahawk (TASM, RGM/UGM-109B).

У 1991 році президент США Джордж Буш-старший оголосив, що ракети TLAM-N будуть розміщені на зберіганні. У 2010 році снаряди було спрямовано на ліквідацію TLAM-N в рамках угод про ядерне роззброєння.

Версія Block 2 "Томагавка" має дальність 1300 км при запуску з корабля і 925 км при запуску з підводного човна.

TLAM-D має таке ж наведення та точність, що й TLAM-C, але він призначений для ураження літаків та засобів ППО. Боєголовка може бути використана проти трьох цілей поспіль. Ракета може летіти вертикально або горизонтально в ціль та здатна детонувати безпосередньо над ціллю.

Block III

Модернізація "Томагавка" Block III включала додавання навігаційної системи GPS, яка скоротила час, необхідний для планування місії, з 80 годин до однієї години. Block III TLAM-C і D були першими, які включали пристрій GPS. Також зʼявилася можливість маневрування ракети над ціллю в очікуванні на прибуття інших засобів ураження.

Block IV

Block IV TLAM-E може бути перенаправлена ​​в польоті на заздалегідь заплановані або нові цілі. Після запуску можливе перенаправлення через супутник на одну з 15 альтернативних цілей. Крім того, ця ракета має швидший час запуску та здатність до затримки, що разом із електрооптичним датчиком дозволяє їй у реальному часі оцінювати пошкодження від попередніх ударів. TLAM-E має радіус дії 900 морських миль або 1600 км. він несе унітарну боєголовку вагою 453 кг.

У травні 2009 почато розробку модифікації морського базування з радаром AESA, сенсором SIGINT для ідентифікації цілей на великій дистанції, надпотужною бойовою частиною для проникнення у бункери. На озброєнні США було щонайменше 4 тисячі таких ракет.

У 2017 році ВМС США взяли на озброєння нову модифікацію - Maritime Strike Tomahawk (MST). Передбачено, що заради підвищення ефективності розроблений механізм використання залишків пального для створення ефекту "об'ємного вибуху".

Block V

Починаючи з 2020 року, ВМС США проводять повторну сертифікацію та модернізацію ракет, продовживши термін її служби на 15 років, у результаті чого з’явилася нова серія "Томагавк" Block V.

Ракети серії Block V мають модернізовану навігацію та звʼязок TACTOM. Модифікація Block Va може вражати рухомі цілі в морі, а Block Vb може вражати різноманітні наземні цілі.

Ці боєприпаси можуть бути запущені як з вертикальних контейнерів на кораблях, так і з підводних човнів. Передбачено, що на ракетах буде модернізовано бортовий радар та засоби зв'язку з метою зменшення сигнатури та захисту від придушення. Ракета також здатна вражати цілі навіть у випадку відсутності GPS.

Приблизна вартість однієї ракети складає близько 1 млн доларів США. В грудні 2020 року есмінець USS Chafee (DDG-90) став першим кораблем ВМФ США, який запустив нову версію крилатої ракети Tomahawk Block V

25 березня 2021 року відбулась урочиста церемонія (віртуально) з нагоди передачі перших крилатих ракет модернізованих до рівня Block V військово-морським силам США.

"Томагавк": головні характеристики

Військово-морські США планують кардинально збільшити закупівлі крилатих ракет BGM-109 Tomahawk, а також протикорабельних ракет великої дальності AGM-158C LRASM – як розповідає видання Naval News, про це стало відомо під час брифінгу Командування військово-морських авіаційних систем (NAVAIR) під час міжнародної виставки військово-морських служб Sea Air Space 2023.

Так, було оголошено про плани збільшити виробництво ракет Tomahawk у шість разів – це пов’язано з низкою причин, від потреби у виробництві ракет у версії Block V, і до їхніх продажів як іншим країнам (наприклад, Австралія на ці ракети вже зайняла чергу до 2040 року), так і безпосередньо для американського війська.

Збільшення виробництва одразу в шість разів – справа серйозна, і наразі не повідомляється, як швидко планують досягти такого показника. Водночас у виданні кажуть, що їм не вдалося отримати коментар від компанії Raytheon щодо таких планів, але водночас у ВМС США заявили про "тісне співробітництво з оборонкою" щодо цього питання.

Загалом тут варто відзначити таке – що крім цих ракет оборонно-промисловий комплекс США працює над кратним збільшенням виробництва й іншої зброї. Так, раніше було оголошено про плани збільшити виробництво 155-мм боєприпасів у шість разів, також озвучені плани щодо подвоєння виробництва високоточних ракет GMLRS тощо.

Читайте також
Обачливий Вашинґтон за всяку ціну оминатиме ескалації із Москвою
Опінії
Путінська орда вивертає міжнародне право на спід
Опінії
Прем'єр Данії вибачилась за затримку з F-16 для України
Світ
Азербайджан продаватиме російський газ в Європу в обхід України
Економіка
Білий дім прокоментував ситуацію на Курщині
Війна
ЧИ БУДЕ ПЕРЕМИР’Я?
Опінії