Полтавська обласна прокуратура відкрила кримінальне провадження стосовно голови Опішнянської громади на Полтавщині Миколи Різника.
Чиновника звинувачують у підробці документів.
У Полтавській обласній державній адміністрації з цього приводу заявили, що під час подачі проєкту від громади, щоб отримати державне фінансування з фонду регіонального розвитку на ремонт школи, Резник підробив експертний звіт щодо розгляду кошторису. На рівні області, де проєкт проходив попередню оцінку, це помітили та звернулися до правоохоронців.
Одним із джерел фінансування для реалізації тих чи інших проєктів як на рівні області, так і на рівні територіальних громад є Державний фонд регіонального розвитку. Попередній список проєктів, які можуть реалізовувати у 2022 році за рахунок коштів ДФРР, оцінені, відібрані й подані до Міністерства розвитку громад та територій України. Для участі у конкурсному відборі на фінансування з ДФРР у 2022 році проєкти були подані 25 громадами. Загалом зареєстровано 45 проєктів загальною кошторисною вартістю понад 1,5 млрд грн, потреба у фінансуванні ДФРР – понад 816 млн грн, - йдеться в повідомленні ОДА.
Попередній відбір цих проєктів для подання до Мінрегіону проводить регіональна комісія з оцінки та проведення конкурсного відбору інвестиційних програм, яка створена у 2015 році та діє при Полтавській обласній державній адміністрації. Одним із проєктів, що не були допущені до оцінювання, став проєкт «Реконструкція (енергоефективна термомодернізація) будівлі головного корпусу школи по вул. Соборна, 18 в смт Опішня Зіньківського району Полтавської області». Він був поданий за підписом Миколи Різника, голови Опішнянської селищної територіальної громади. Під час перевірки документації регіональний адміністратор виявив, що один із документів проєкту, а саме експертний звіт щодо розгляду кошторисної частини вищезазначеної проєктної документації, наданий Миколою Різником, мав ознаки підробки.
Експертний звіт за проєктом «Реконструкція (енергоефективна термомодернізація) будівлі головного корпусу школи по вул. Соборна, 18 в смт Опішня Зіньківського району Полтавської області» датований 15.04.20 за №1867 та підписаний відповідним експертом ТОВ «Центр експертизи» (м. Суми). Заявлена кошторисна вартість – 14,3 млн грн.
Щоб встановити правдивість експертного звіту, ОДА звернулася до ТОВ «Центр експертизи» (м. Суми). У відповідь на запит ТОВ надало копію експертного звіту за номером 1867 (саме цей номер був зазначений в експертному звіті, поданим Миколою Різником), однак там була вказана інша дата звіту – 24.02.20 року, інша назва проєкту – «Капітальний ремонт частини фасаду будівлі ДНЗ ясла-садок «Берізка» по вул. Свято-Михайлівська, №12 в смт Опішня Зіньківського району Полтавської області» та інша кошторисна вартість проєкту – 15,1 млн грн.
Зважаючи на вищевикладене, Полтавська ОДА ще в серпні звернулася до ГУ Національної поліції в Полтавській області та до Полтавської обласної прокуратури щодо перевірки фактів можливого правопорушення.
Заяву М.М. Різника щодо «тиску і шантажу» з боку Полтавської ОДА вважаємо свідомою маніпуляцією з намаганням вивести ситуацію у політичну площину з метою уникнути відповідальності, вигородити себе перед громадою за можливу підробку документів та відсутність результатів роботи, - зазначають в ОДА.
У вівторок Микола Різник заявив, що йому пропонували віддати гектари земель фізичним особам з Харківщини, які пропонували це від імені чиновників Полтавської облдержадміністрації. Про це він написав на своїй сторінці у Facebook.
За його словами, кілька місяців тому до нього зателефонував один із перших осіб з Полтавської ОДА й сказав, що до нього прийдуть люди з «ідеями»:
«Спочатку повідомили мені, що вся земля тепер належить громадам і треба правильно нею розпоряджатися. Правильно – це віддати їхнім людям (фіз.особам з Харкова) по 2 гектари і поклали на стіл 500 кольорових викопіювань, зроблених на карті нашої громади на 1000 га землі.поля, ліси, балки. Все підряд. Коли я запитав кого вони представляють, вони перепитали чи телефонував мені один з заступників голови з Полтавської обласної державної адміністрації. Я сказав, що так».
Зі слів Різника, йому повідомили, що коли він погодиться віддавати землю, то Полтавська ОДА допомагатиме з отриманням субвенцій, грошей Державного фонду регіонального розвитку (ДФРР) тощо. Голова громади відмовився.
Коли Опішня подавала заявку на ДФРР на термомодернізацію опорного закладу, то припустився помилки. Микола Різник говорить, написав лист і попросив проєкт не враховувати цьогоріч:
«Але до мене зателефонували знову люди і попросили зустрітися. Зустріч була пізно ввечері в Полтаві, на заправці. Ці особи представилися друзями і повідомили або я даю 100 га землі, або вони заводять кримінальну справу проти селищної ради, за підробку документів під час подачі електронної заявки в ОДА.
Звісно я знову відмовився. І все б нічого, я навіть було подумав, що можливо ті люди прикривались «чесним ім’ям» заступника голови ПОДА», — зазначив Микола Різник.
Цікаво, що заява до правоохоронних органів від Полтавської ОДА датована 18 серпням 2021 року, а пост Миколи Різника у Facebook з'явився лише 21 вересня. Чому Різник мовчав про це раніше, невідомо.
Нагадаємо, в липні 2019 року Микола Різник був затриманий у власному кабінеті на підозрі в отриманні хабаря. За версією слідства, голова Опішнянської громади нібито допомагав одному з підприємців отримати земельну ділянку за хабар у розмірі 12 тисяч гривень.