Приголомшливе відкриття допоможе відповісти на багато питань. Зокрема, чому планета, схожа на Землю, виявилася не придатною для життя.
Результати свого дослідження міжнародна команда науковців оприлюднила у виданні Nature Communications. Зазначається, що вперше в атмосфері денної сторони Венери виявлено атоми кисню, які не входять до складу більших молекул.
Кисень і раніше був виявлений на поверхні другої планети від Сонця, але лише на так званому нічному боці. Отримані результати розглядаються як крок до майбутніх польотів на Венеру, які все частіше з'являються у планах космічних агентств різних держав.
Ніхто з астрономів не мав сумнівів, що в атмосфері Венери багато кисню (він же хімічний елемент Oxygen — прим. ред.), адже є третім за поширеністю елементом у Всесвіті. Коли зонди досліджували планету з близької відстані, то виявили: в її атмосфері присутні вуглекислий і чадний гази (CO2 та CO).
Проте спостереження атмосфери Венери за допомогою штучного супутника «Venus Express» виявили деяку кількість атомарного кисню, що світиться на її нічному боці. Хімічний елемент поширений набагато більше, ніж припускали науковці, що дозволяє зрозуміти процеси його формування та розпаду.
Професор Гайнц Вілгельм Г'юберс із Німецького аерокосмічного центру разом із колегами використали стратосферну обсерваторію інфрачервоної астрономії (SOFIA) для пошуку кисню у верхніх шарах атмосфери Венери у 17 точках. Невдовзі дослідники виявили його у всіх із них.
«Кисень утворюється внаслідок розщеплення сонячним світлом молекул CO2 та CO. Потужні венеріанські вітри забирають ці атоми на нічний бік, де вони перетворюються на молекулярний кисень (O2, як у нашій атмосфері), а потім вступають у реакцію з іншими елементами. Попри такий перерозподіл, щільність кисню на денній стороні вп'ятеро вища, ніж на нічній», — коментують своє дослідження астрономи.
Насамкінець додамо, що з Венерою пов'язаний один із найдраматичніших поворотів в історії освоєння космосу. Планета, яку багато хто вважав практично другою Землею, насправді виявилася чи не найбільш негостинним світом Сонячної системи.