НАБУ і САП завершили розслідування за підозрою колишнього голови правління НАК «Нафтогаз України» у заволодінні понад 229 млн грн.
Ексголову «Нафтогазу» підозрюють у заволодінні у 2018 році понад 229 млн грн
Національне антикорупційне бюро України та Спеціалізована антикорупційна прокуратура завершили розслідування стосовно ексочільника НАК «Нафтогаз України» Андрія Коболєва.
Про це повідомляє НАБУ.
«14 квітня 2023 року НАБУ і САП завершили розслідування за підозрою колишнього голови правління НАК «Нафтогаз України» у заволодінні в 2018 році понад 229 млн грн. Дії особи кваліфікували за ч. 5 ст. 191 Кримінального кодексу України», – йдеться в повідомленні.
Слідчі Національного антикорупційного бюро та Слідчої антикорупційної прокуратури повідомили колишньому голові правління НАК «Нафтогаз України» Андрію Коболєву про підозру. Ексголову «Нафтогазу» підозрюють у заволодінні у 2018 році понад 229 млн грн.
Загалом упродовж 2018 року підозрюваному, як вважає слідство, незаконно виплатили коштом компанії понад 229,25 млн грн (різниця між фактично виплаченою премією і максимально допустимим її розміром).
Слідство встановило, що очільник компанії (2014-2021 рр.) в травні 2018 року всупереч вимогам законодавства видав наказ про преміювання працівників компанії, на підставі якого йому виплатили майже 261 млн грн (еквівалент 10 млн дол. США) за екстраординарні досягнення. Йдеться про позитивне рішення у справі щодо контракту купівлі-продажу природного газу у 2009-2019 рр.
Ця сума суттєво перевищувала нормативно визначені розміри таких виплат (37,48 млн грн). До того ж за ті самі досягнення екскерівникові компанії виплатили премію й у 2017 році у 12,49 млн грн.
Загалом упродовж 2018 року підозрюваному, як вважає слідство, незаконно виплатили коштом компанії понад 229,25 млн грн (різниця між фактично виплаченою премією і максимально допустимим її розміром).
Раніше Вищий антикорупційний суд України (ВАКС) визнав необґрунтованим пред'явлену ексголові НАК «Нафтогаз України» Андрію Коболєву підозру.
Відповідно до ухвали про відмову в обранні запобіжного заходу суд не встановив жодних ризиків перешкоджання кримінальному провадженню – всі перераховані прокурором ризики нівелюються добровільним повернення Коболєва в Україну. Також суд встановив, що Наглядова рада свідомо прийняла рішення про преміювання та не зазнавала тиску з боку чиновника.
Крім цього, за п'ять років слідства у справі члени Наглядової ради, в тому числі її голова допитані не були. Також суддя відкинув твердження прокурора, що більшість членів Наглядової ради є іноземцями, а тому не володіють знаннями українського законодавства та визнав таким, що суперечить ідеї корпоративного управління в акціонерних товариствах та дискредитують роль міжнародних експертів в складі наглядових та контролюючих органів.
Крім цього, обмеження щодо порядку встановлення премій уповноваженими на це суб'єктами на дії Коболєва в НАК не поширювались.
Спеціалізована антикорупційна прокуратура оскаржила рішення суду, який відмовився застосувати до ексголови правління «Нафтогазу» Андрія Коболєва запобіжний захід.
Вищий антикорупційний суд відмовився взяти під варту колишнього голову правління НАК «Нафтогаз України» Андрія Коболєва, але поклав на нього додатковий обов'язок – носити електронний браслет.
Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду визначила Коболєву запобіжний захід у вигляді 229 млн грн застави з покладанням обов'язків. Але всю суму не внесли і тому органи правопорядку просили заарештувати підозрюваного.
За колишнього керівника «Нафтогазу» Андрія Коболєва, внесли близько 107 мільйонів гривень застави.
Виший антикорупційний суд відмовився продовжити строки розслідування справи за підозрою колишнього голови правління НАК «Нафтогаз Україна» Андрія Коболєва у заволодінні премією.
Таке рішення 12 квітня ухвалив слідчий суддя ВАКС Олег Федоров.
Вчора Національне антикорупційне бюро оприлюднило нові докази у кримінальному провадженні за підозрою колишнього голови правління НАК «Нафтогаз України» Андрія Коболєва у заволодінні понад 229 млн грн премії.
Детективи продемонстрували нещодавно вилучені листування і тому просять продовжити розслідування справи, повідомляє прес-служба НАБУ.
«Справа ексголови Нафтагазу: НАБУ наполягає на продовженні строку досудового розслідування. 13.04.2023 детективи Національного бюро подали слідчому судді Вищого антикорупційного суду нове клопотання про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні за підозрою колишнього голови правління НАК «Нафтогаз України». Це, зокрема, зумовлено новими обставинами, встановленими досудовим розслідуванням», – інформували в НАБУ.
У відомстві зазначали, що 4 квітня після звернення до слідчого судді з попереднім клопотанням детективи вилучили нові документи та інформацію, які мають суттєве значення для доказування у кримінальному провадженні. Йдеться про електронне листування осіб, залучених до ініціювання, погодження та виконання рішення про виплату премій голові, членам правління та працівникам НАК «Нафтогаз України» у зв'язку з перемогою в Стокгольмському арбітражі.
«Загальний обсяг вилученої інформації в електронному вигляді становить понад 37 гігабайт електронного листування. Наразі детективи здійснюють огляд вилученої інформації, який, у зв’язку із великим масивом даних, може тривати протягом значного періоду часу. Під час огляду вже виявлено низку відомостей, які мають істотне значення для доказування в кримінальному провадженні», – додали в бюро.
Вчора Вищий антикорупційний суд залишив без розгляду клопотання Національного антикорупційного бюро про продовження строку розслідування справи за підозрою колишнього голови правління НАК «Нафтогаз України» Андрія Коболєва у заволодінні понад 229 млн грн премії.
Таке рішення 14 квітня ухвалила слідча суддя ВАКС Лариса Задорожна.
"Залишити без розгляду клопотання старшого детектива НАБУ про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні, в якому Коболєву Андрію Володимировичу повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною 5 статтею 191 Кримінального кодексу України", – оголосила суддя.
Вона також зазначила, що на вказане рішення можна подати апеляційну скаргу водночас згідно законодавства, рішення за клопотанням про продовження слідства не підлягає оскарженню.
Після цього в НАБУ і САП заявили про завершення розслідування.