Created with Sketch.

НАЗК покриває порушників закону

18.10.2021, 08:05

Злочинна бездіяльність національного агентства з питань запобігання корупції викликає глибоке занепокоєння.

Продовжуючи журналістське розслідування відносно злочинної діяльності Голови правління ПрАТ НАК НАДРА України Кузьмича Тараса Олександровича, який є посадовою особою юридичної особи публічного права, журналістами Останнього Бастіону було виявлено факт неподання Кузьмичем щорічної декларації за 2020 рік. Строк подання даної декларації сплив 31 березня 2021 року.

Декларація Кузьмича Тараса Олександровича за 2020 рік відсутня на сайті єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Це є прямим порушенням законодавства України.

Відповідно до Кримінального кодексу України, за умисне неподання суб’єктом декларування декларації, передбачена кримінальна відповідальність за ст. 366-3 КК України у вигляді штрафу від 2 500 до 3 000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадських робіт на строк від 150 до 240 годин, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років.

Крім того, встановлення факту неподання чи несвоєчасного подання е-декларації має наслідком внесення за рішенням суду суб’єкта декларування до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення.

Факт неподання Тарасом Кузьмичем декларації за 2020 рік достеменно встановлений, адже з моменту закінчення терміну на подання декларацій минуло пів року, але декларація Тараса Кузьмича так і не була опублікована в реєстрі.

У зв'язку з виявленням фактів порушення чинного законодавства України, нами було про це повідомлено НАЗК у встановленому порядку.

Мусимо зауважити НАЗК, що Тарас Олександрович не є рядовим чиновником, яких десятки тисяч по Україні, Кузьмич керує Національною акціонерною компанією зі статутним капіталом 739 мільйонів гривень, власником якої є Держава Україна в особі державної служби геології та надр України, яка має зобов´язань, у вигляді боргів із заробітної плати, несплачених податків, на десятки мільйонів гривень.

У відповідь на наше звернення, НАЗК повідомило, що вжило заходів передбачених ч. 2 ст. 51-2 Закону України “Про запобігання корупції”, та направило Кузьмичу Тарасу Олександровичу повідомлення про факт неподання щорічної декларації за 2020 рік, з вимогою подати таку декларацію протягом десяти днів з дня отримання повідомлення.

Крім того, в НАЗК зазначили, що з урахуванням розгляду вказаного повідомлення Національне агенство виконає вимоги ч. 7 ст. 12 Закону України “Про запобігання корупції”.
Лист-відповідь від НАЗК датований 9 серпням 2021 року.

Лист-відповідь від НАЗК

З моменту надання відповіді НАЗК пройшло понад два місяці, але декларація Тараса Кузьмича так і не з'явилася в Єдиному державному реєстрі декларацій НАЗК.

ч. 7 ст. 12 Закону України “Про запобігання корупції” передбачено, що Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень має такі права:

Станом на сьогодні ми не отримали від НАЗК відповіді про те, чи було притягнуто Тараса Кузьмича до відповідальності у зв'язку з порушенням антикорупційного законодавства. У Єдиному державному реєстрі судових рішень та на сайті Судової влади відсутні відомості про те, що протокол про корупційне правопорушення було направлено до суду. Кузьмич Тарас Олександрович не був внесений до  Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення.

І що ми бачимо станом на сьогодні ?

Ми спостерігаємо злочинну бездіяльність НАЗК та не виконання агенством покладених на нього функцій.

З моменту створення НАЗК ми часто чули, що чиновників в країні багато, а штат в агенства невеликий. Нам постійно розповідають, що не можуть ретельно перевірити кожну декларацію чиновника, для цього потрібно багато часу, зусиль та людських ресурсів.
Ми з цим погоджуємося, але маємо кілька контраргументів :

Чим тоді займається НАЗК ? Навіщо цей орган існує ? Куди йдуть кошти платників податків, виділені на належне функціонування НАЗК ?

Що ж до самого Тараса Кузьмича, то він неодноразово ставав фігурантом розслідувань Останнього Бастіону.

Свого часу нас дуже зацікавила декларація Тараса Олександровича за 2019 рік.

Згідно з даними скорингу ризику активів на основі річної декларації за 2019 рік, розміщеного на сайті Відкритого національного реєстру публічних діячів України, було виявлено наступні ризики :

У статті Останнього Бастіону “Раз – нерухомість, два – нерухомість, три - …”, ми проаналізували декларацію Тараса Олександровича за 2019 рік та знайшли ряд фактів, що можуть вказувати на внесення недостовірних відомостей до декларації.

Ми виявили, що вартість нерухомості, придбаної Тарасом Кузьмичем та його (на той час) дружиною Тетяною, не збігається з ринковими цінами на подібну нерухомість. Також ми виявили що мати Тараса Кузьмича теж володіє нерухомістю в місті Києві, придбаною протягом кількох останніх років.

Провівши приблизні підрахунки ми помітили, що родина Тараса Кузьмича має нерухомості на щонайменше 21 мільйон гривень, хоча в декларації він скромно зазначає значно менші суми.

Відповідно до ч. 2 ст. 51-4 Закону України “Про запобігання корупції” : Моніторинг способу життя суб’єктів декларування здійснюється Національним агентством на підставі інформації, отриманої від фізичних та юридичних осіб, а також із засобів масової інформації та інших відкритих джерел інформації, яка містить відомості про невідповідність рівня життя суб’єктів декларування задекларованим ними майну і доходам.

Згідно з ч. 4 ст. 51-4 Закону України “Про запобігання корупції” : Встановлення невідповідності рівня життя суб’єкта декларування задекларованим ним майну і доходам є підставою для здійснення повної перевірки його декларації. У разі встановлення невідповідності рівня життя Національним агентством надається можливість суб’єкту декларування протягом десяти робочих днів надати письмове пояснення за таким фактом.

У разі виявлення за результатами моніторингу способу життя ознак корупційного правопорушення або правопорушення, пов’язаного з корупцією, Національне агентство інформує про них спеціально уповноважені суб’єкти у сфері протидії корупції.

Чи проводило НАЗК моніторинг способу життя Тараса Кузьмича та його родини ? Питання риторичне, адже навіть після нашого звернення до НАЗК за фактом не подання декларації, Тарас Кузьмич не був притягнутий до відповідальності.

Також хотілося б звернути увагу НАЗК на ще кілька фактів.

Вже понад рік Тарас Кузьмич судиться з Останнім Бастіоном через статтю, котра була опублікована на шпальтах нашого видання.

І от тут є кілька цікавих фактів, які мають зацікавити правоохоронні та антикорупційні органи.

Від імені Тараса Олександровича було подано позовну заяву “Про захист честі, гідності та ділової репутації фізичної особи”.

В самому ж позові зазначається, що позивачем є Голова правління Приватного акціонерного товариства “Національна акціонерна компанія “Надра України”.

Позовна заява

Представляє інтереси позивача у даній справі адвокат Бойко Ірина Юріївна. На підтвердження своїх повноважень Ірина Юріївна надала договір про надання правничої (правової) допомоги № 81/20, укладений між нею та ... Приватним акціонерним товариством “Національна акціонерна компанія “Надра України”.

Договір про надання правничої (правової) допомоги №81/20
Договір про надання правничої (правової) допомоги №81/20
Ордер на підставі договору про надання правової допомоги

І тут у нас виникає питання : Чи не схоже це на зловживання службовим становищем ? Адже Тарас Кузьмич користується послугами адвоката найнятого коштом ПрАТ “НАК” Надра України” для захисту своєї честі, гідності та ділової репутації як фізичної особи.

Судячи з декларації поданої у 2019 році, майновий стан Тараса Олександровича дозволяв йому винайняти адвокатів самотужки, а не користуватися послугами адвоката ПрАТ “НАК” Надра України”. Ми не думаємо, що майновий стан Тараса Кузьмича настільки погіршився за рік. Але якщо це й так, то Тарас Олександрович може це легко підтвердити, подавши декларацію за 2020 рік, як цього вимагає закон.

І ще у нас виникло питання щодо залучення сторонніх адвокатів для представництва інтересів ПрАТ “НАК” Надра України”. Невже в такої величезної компанії відсутні штатні юристи ? Якщо вони є, то чому ПрАТ “НАК” Надра України” користується послугами сторонніх адвокатів ?

Дуже багато питань, на які важко знайти відповіді... Але ми спробуємо.

За даними сайту ПрАТ “НАК” Надра України” Ірина Бойко є Членом правління та начальник Юридичного управління Приватного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Надра України».

Отже, Тарас Кузьмич використовує свою підлеглу для представництва своїх інтересів у суді ! Не інтересів ПрАТ “НАК” Надра України” як юридичної особи, а для представництва інтересів фізичної особи Тараса Кузьмича.

Нам вдалося встановити, що Ірина Бойко представляє інтереси не тільки Тараса Кузьмича.

Бойко Ірина Юріївна представляла також інтереси колишньої дружини Тараса Кузьмича Тетяни Кузьмич.

Чому колишньої ? Бо представляла вона її інтереси у справі про розірвання шлюбу.

23 вересня 2021 року Тетяна Кузьмич звернулася до Голосіївського районного суду міста Києва з позовом до Тараса Кузьмича про розірвання шлюбу.

У позовній заяві Тетяна Кузьмич заявляє, що : Спільне життя між нею та Тарасом Кузьмичем не склалось через несумісність характерів, різних поглядів на життя, фактичні шлюбні відносини припинені, припинено спільне господарство, у зв`язку з чим подальше збереження сім'ї вважає неможливим.

Рішенням Голосіївського районного суду міста Києва від 06 жовтня 2021 року шлюб було розірвано.

За даними сайту Судова Влада України, представником позивача (Тетяни Кузьмич) була Ірина Юріївна Бойко.

Для нас дана ситуація виглядає дивною. Адже тут є явний конфлікт інтересів, коли підлегла Тараса Кузьмича представляла інтереси його дружини у справі про розлучення.

І за дивним збігом обставин, Тетяна Кузьмич вирішила розлучитися з Тарасом Кузьмичем після того, як НАЗК направили йому повідомлення про факт неподання щорічної декларації за 2020 рік.

Крім цього, нас насторожив дуже стислий термін, за який судом було прийнято рішення про розірвання шлюбу. Враховуючи завантаженість судів, справи в них розглядаються по кілька місяців. А в цьому випадку, від моменту звернення з позовом до суду до винесення остаточного судового рішення по справі минуло ДВА ТИЖНІ!

За 14 днів суд встиг розглянути справу про розлучення ! Вочевидь, суддя, яка розглядала справу про розлучення, потребує негайної канонізації, як ясновидяча та всезнаюча. Останній Бастіон підготував звернення до Папи Римського і до Вельмишанованої Мами Римської з проханням негайно розпочати процес канонізації вказаної судді, не зважаючи навіть на невідповідність вказаних подій 1403 канону, але мотивуючи прохальну частину «у зв'язку з особливими проявами чудес».

Більше про прояви чудес від судді Шевченко Т.М. Останній Бастіон розповість незабаром.

Суддя Голосіївського районного суду міста Києва Шевченко Тетяна Миколаївна, яка розглядала справу про розлучення Тараса Кузьмича

Крім того, ми володіємо інформацією про те, що за 2020-2021 роки ПрАТ “НАК “Надра України” було продано велику кількість нерухомого майна.

Лише у 2021 було продано мінімум 4 об'єкти нерухомості, адже станом на кінець грудня 2020 року у власності підприємства перебувало 54 об'єкти нерухомого майна, а станом на сьогодні — 50 (дані взяті з аналітичної системи YouControl).

Нерухомість ПрАТ “НАК “Надра України” станом на 31.12.2020
Фото:YouControl
Нерухомість ПрАТ “НАК “Надра України” станом на 18.10.2021
Фото:YouControl

Не подання Тарасом Кузьмичем декларації за 2020 рік може свідчити про його наміри приховати статки, набуті злочинним шляхом.

Раніше Тарас Кузьмич сумлінно виконував обов'язок з подання декларацій, перебуваючи як на посадах в МЗС та в ПрАТ “НАК “Надра України”, але у 2021 році він раптом вирішив цього не робити.

Вивчаючи ситуацію, розслідувану НАБУ відносно ОАСК, не складно помітити, що головними фігурантами корупційних розслідувань в Україні є представники вищих органів державної влади, або представники правоохоронних структур, легендовані в різноманітні державні установи.

Не є дивним той факт, що офіційна біографія Кузьмича наповнена суперечливими кар‘єрними фактами. Центренерго з десятками кримінальних справ, посол, голова НАКу, імовірний співробітник НАБУ, або СБУ, що ще далі?

Що ще приховує Тарас Кузьмич від друзів та колег по роботі?

Вказана публікація містить інформацію про кримінальний злочин, вчинений посадовими особами НАЗК за попередньою змовою у складі групи осіб.

Далі буде…

Читайте також
ДБР зацікавилося директором Поліського лісового офісу ДП «Ліси України» Олександром Кватирком
Політика
Єрмак прибрав людей Федорова з Міноборони
Опінії
САП просить конфіскувати будинок і землю голови села на Закарпатті
Кримінал
Зеленський поборов корупцію на митниці?
Політика
Суддя ВАКС, що має проблеми з НАЗК, оформила бізнес на сина та родичів
Політика
ЗеленськийЄрмак дозволив Коболєву втекти за кордон
Політика