НАБУ повідомило про підозри чотирьом особам, які завдали Укрзалізниці збитків на понад 206 млн грн
9 червня 2023 року за процесуального керівництва прокурора САП детективи НАБУ повідомили про підозру 4 особам, серед яких два керівники філії «Центр забезпечення виробництва» АТ «Укрзалізниця» (посади зазначені на момент вчинення злочину), фактичний власник компанії-постачальника, а також посередник, зловживання яких завдали АТ «Укрзалізниця» збитків на загальну суму понад 206 млн грн.
Дії осіб кваліфіковані за ч. 5 ст. 191 КК України.
У межах досудового розслідування встановлено, що з грудня 2016 року по січень 2020 року службові особи філії «Центр забезпечення виробництва» АТ «Укрзалізниця» у змові з представниками газових компаній організували закупівлі «блакитного палива» в обхід тендерних процедур, а також узгодили додаткову націнку на постачання газу, яка становила від 200 до 1000 грн на тис. куб. м.
При цьому службовці «Укрзалізниці» приховували надходження більш вигідних пропозицій від учасників ринку газу, умисно надаючи перевагу лише двом наперед визначеним компаніям.
Реалізація цієї схеми завдала «Укрзалізниці» збитків на загальну суму понад 206 млн грн. За версією слідства ці кошти були розподілені між учасниками злочинної схеми.
Власника компанії-постачальника Сергія Бєлашова затримано, за клопотанням детектива НАБУ, погодженого прокурором САП, слідчим суддею Вищого антикорупційного суду 11.06.2023 до нього застосовано запобіжний захід у виді 60 днів тримання під вартою з альтернативою застави 30 млн грн.
Вчора Вищий антикорупційний суд узяв під варту депутата Полтавської обласної ради та керівника фракції «Батьківщина» Сергія Бєлашова. НАБУ і САП його підозрюють у причетності до заволодіння майже 206 млн грн філії «Центр забезпечення виробництва» АТ «Укрзалізниця».
Крім Бєлашова у справі також повідомили колишнім директорам філії ЦЗВ Віталію Цвігуну та Євгену Нікітіну.
У період грудня 2016 - лютого 2020 років філія «Центр забезпечення виробництва» УЗ придбала за завищеною на майже 204 млн грн ціною природний газ у приватних компаній ТОВ «Юг-Газ» та ТОВ «Скела Терциум».
У цій справі вже підписав угоду про визнання винуватості колишній начальник відділу складського обліку палива управління обліку нафтопродуктів та складського господарства філії ЦЗВ УЗ Володимир Скородинський.
7 квітня 2023 року ВАКС угоду затвердив і призначив йому покарання у виді умовного позбавлення волі строком на 5 років із випробуванням протягом 2 років.
Також його оштрафували на 17 тисяч грн та зобов'язали відшкодували 2 млн грн шкоди.
Вищий антикорупційний суд слухає й іншу справу, де фігурує ексдиректор філії «Центр забезпечення виробництва» УЗ Віталій Цвігун.
НАБУ і САП у 2022 році повідомили про підозру двом експосадовцям УЗ та представнику компанії «Вог Аеро Джет».
За інформацією «Слово і діло», йдеться про ексначальника філії ЦЗВ УЗ Віталія Цвігуна, ексначальника управління обліку нафтопродуктів та складського господарства ЦЗВ Валерія Нікіфорова та ексменеджера компанії «Вог Аеро Джет» Анатолія Савіча.
Як встановило слідство, на початку 2017 року посадовці УЗ вжили узгоджених дій для отримання одним із постачальників дизельного пального безпідставного підвищення ціни на нього, збільшивши свій прибуток на загальну суму майже 103 млн грн.
Більш того, попри наявність чинних попередніх контрактів, які дозволяли УЗ продовжувати отримувати пальне за нижчими цінами, службові особи залізниці умисно наполягли на виконанні поставок саме за новими, вищими на 15-20% розцінками.
Організатором вказаних зловживань, на думку слідства, є представник компанії «Вог Аеро Джет» Анатолій Савич, якого заочно судять як організатора інших зловживань на «Укрзалізниці».
Також ВАКС розглядає іншу справу, де згадується компанія ТОВ «Скела Терциум» Сергія Бєлашова.
5 квітня Вищий антикорупційний суд доручив Національному антикорупційному бюро здійснити примусовий привід сімох свідків у судове засідання у справі «Шовкового шляху» про заволодіння понад 98 млн грн ПАТ «Укрзалізниця» в результаті закупівлі пального за завищеними цінами.
«Клопотання прокурора про привід свідків задовольнити. Застосувати привід до (сімох) свідків, яких доставити у судове засідання у Вищому антикорупційному суді на 16 травня 2023 року на 10:30. Виконання цієї ухвали доручити Національному антикорупційному бюро України. Контроль за виконанням приводу покласти на прокурора», – йдеться в рішенні.
20 вересня 2020 року САП направила справу «Шовкового шляху» до ВАКС.
За даними слідства, упродовж 2016-2017 років службові особи філії «Центр транспортного сервісу «Ліски» УЗ, зловживаючи своїм службовим становищем, заволоділи коштами УЗ в сумі 98,2 млн грн шляхом документального оформлення безтоварних операцій з придбання мазуту флотського і дизельного пального у ТОВ «Скела Терциум» Сергія Бєлашова. Проте фактично вказані матеріали не постачались ні до поромів, для потреб яких укладались договори на пальне, ні до орендованих резервуарів.
Серед обвинувачених 4 службові особи філії ЦТС «Ліски» УЗ та 2 – керівники приватних фірм, які задіяні у незаконному заволодінні коштами.
Йдеться про начальника ЦТС «Ліски» Руслана Гусака, головного інженера філії Олексія Шевченка, першого заступника начальника Одеського відділення ЦТС «Ліски» Валерія Вовка, головного інженера цієї філії Інну Дишлиук, а також директорів фірм «Скела Терціум» і «Варіант Ойл» Сергія Непом'ящого і Павла Чепелєва відповідно.