Юрій Луценко розповів про скандал із НАБУ та САП.
Після того як Офіс президента дізнався про законне прослуховування квартири співвласника «Кварталу 95» Міндіча, де обговорювалися чутливі політичні та бізнесові питання, почалася масштабна атака на незалежність НАБУ та САП.
Про це в ефірі «Еспресо» сказав Юрій Луценко.
«Хочу підкреслити, що особливо цинічно всі ці спроби підім'яти під себе НАБУ та САП виглядають на тлі тих жахливих атак, які ми бачили з Харкова, з Одеси, з усієї лінії фронту, з усіх міст, які перебувають під ударами російських фашистів.
І саме в цей момент у Верховного Головнокомандувача знаходиться час ініціювати зміну незалежного статусу НАБУ та САП. Звісно ж, щось мало статися. І воно сталося. Річ у тім, що Офіс президента кілька тижнів тому дізнався: квартира співвласника «Кварталу 95» пана Міндіча перебувала під оперативним і законним прослуховуванням НАБУ.
У цій квартирі збиралися люди, найближчі до чинного президента. Тут обговорювалися і політичні, і бізнесові питання. Пан Міндіч — великий бізнесмен, який займається і енергетикою, і багатьма іншими речами, зокрема торгівлею зброєю на мільярди. І коли в Офісі зрозуміли, що все це зафіксовано, почалася бліцатака на НАБУ», — зазначив Луценко.
За словами політика, щоб підтвердити це, достатньо відкрити текст ухваленого під тиском Банкової закону про НАБУ й прочитати одну новелу, яку мало хто помітив. Згідно з цим законом, підозру керівнику Офісу президента та його заступникам тепер може вносити лише Генпрокурор, якого призначає сам президент.
«Зрозуміло, кого захищав цей закон. Тому й спробували здійснити атаку, яка зводилася до одного простого: Спеціалізовану антикорупційну прокуратуру фактично підпорядкували Генпрокурору. Таким чином Генпрокурор сам міг би визначати, хто з прокурорів розслідуватиме справу. Ба більше, він мав би доступ до всіх справ. Окрім цього, йому ще додали суперповноваження — забирати справу і передавати її до будь-яких правоохоронних органів.
Це вже було. Бо на початку свого керівництва директор НАБУ пан Кривонос посприяв тому, що справа проти пана Татарова, заступника Єрмака, була забрана з НАБУ й передана, як у нас кажуть, «на поховання» до СБУ. Там її й закрили.
Тобто забрати ризикову для політичного керівництва країни справу про корупцію з НАБУ та передати її до будь-яких інших, підконтрольних Офісу президента органів можна було саме за допомогою цього нового закону. Все дуже просто», — зауважив Луценко.
Політик також зазначив, що мета цього закону — встановити контроль над діяльністю НАБУ, аби запобігти розслідуванням, які могли б торкнутися оточення президента.
«Ніхто не помітив, що пан Міндіч виїхав і не повернувся. Тобто цей закон мав на меті зупинити дії детективів НАБУ щодо оголошення підозри та подальших процесуальних дій стосовно корупційних дій найближчого оточення пана Єрмака та пана Зеленського», — наголосив Луценко.