Created with Sketch.

Окружний суд зобов’язав Мачухівську сільську раду створити службу у справах дітей

02.09.2020, 12:17

На цей час діти з особливими статусами отримують послуги через Полтавську районну державну адміністрацію.

Полтавський окружний адміністративний суд розглянув справу №440/2237/20 за позовом заступника прокурора Полтавської області до Мачухівської сільської ради щодо утворення в її складі виконавчого органу служби у справах дітей.

Обставини справи

30 квітня 2020 року заступник прокурора Полтавської області звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з заявою до Мачухівської сільської ради (МСР) про визнання протиправною бездіяльності щодо утворення у складі виконавчих органів ради служби у справах дітей та зобов'язати створити МСР таку службу.

В обґрунтування позовних вимог прокурор посилається на те, що безпосереднє ведення справ і координація діяльності стосовно захисту прав дітей покладається на служби у справах дітей, зокрема, виконавчих органів міських, сільських, селищних рад об'єднаних територіальних громад. А тому органи місцевого самоврядування зобов'язані створити для цього у складі відповідних виконавчих органів рад служби у справах дітей.

На його думку, невиконання МСР чинних вимог законодавства може призвести до порушення інтересів держави в частині гарантування забезпечення належного захисту прав дітей. Прокурор вказує на неможливість звернення з таким позовом до суду Міністерства соціальної політики України через те, що воно має лише функції контролю.

16 червня 2020 року від МСР надійшов відгук на позовну заяву, в якому остання просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог прокурора. Зазначається, що при обґрунтуванні необхідності захисту порушених інтересів держави прокурором не вказано, які саме порушення допущені сільрадою та яким чином порушено права дітей, та яких конкретно.

Всі аргументи прокурора ґрунтуються на загальних нормах чинного законодавства, які прямо не вказують, у чому полягає бездіяльність сільради як "об'єднання територіальної громади (ОТГ)". МСР зазначає, що в результаті законодавчих змін ОТГ отримали повноваження органу опіки та піклування поряд з районними державними адміністраціями (РДА).

На сьогодні служба у справах дітей РДА за статусом рівнозначна службі у справах дітей ОТГ. Попри це, поки що ОТГ, маючи повноваження органу опіки та піклування, не можуть здійснювати діяльність з усиновлення і не мають доступу до електронної бази даних дітей (для цього потрібно технічно змінити базу даних щодо її редагування та забезпечити службу у справах дітей ОТГ комп'ютерною технікою і ключами доступу).

Створена служба у справах дітей або уповноважена особа не зможе здійснювати повноцінної діяльності без особових справ дітей, які наразі залишаються у районних службах. Також на сьогодні не організовано процес передачі справ по всій країні за єдиним порядком на підставі окремих наказів чи інших актів Мінсоцполітики. На тепер діти з особливими статусами отримують послуги через служби у справах дітей Полтавської РДА.

Розглянувши матеріали справи, суд дійшов висновку, що МСР у порушення вимог чинного законодавства не утворила в складі відповідних органів ОТГ службу у справах дітей з метою виконання повноважень з забезпечення, дотримання та захисту прав дітей, яких на її території станом на 10.04.2020 зареєстровано 1625.

При цьому, законодавством не передбачено здійснення заміни районних, міських, районних у містах служб у справах дітей — на служби у справах дітей виконавчих органів сільських, селищних рад відповідних територіальних громад, а, навпаки — передбачено створення відповідних служб в органах місцевого самоврядування (ОТГ).

Відтак, твердження відповідача з приводу того, що служба у справах дітей РДА за статусом рівнозначна службі у справах дітей ОТГ, суд вважає безпідставними, оскільки вказані служби являються окремими структурними формуваннями.

Суд також дійшов висновку про недотримання сільрадою законодавства у сфері сім'ї та дітей, соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, в результаті допущення бездіяльності щодо утворення у складі її виконавчого органу служби у справах дітей.

Тому суд вирішив:

- Позов заступника прокурора Полтавської області до Мачухівської сільради задовольнити.

- Визнати протиправною бездіяльність МСР щодо утворення у складі її виконавчого органу служби у справах дітей.

- Зобов'язати МСР вчинити дії, спрямовані на утворення у складі її виконавчого органу служби у справах дітей.

Читайте також
Влада Диканьки тринькає гроші на себе, а школи ремонтують меценати
Полтава
Понад 1 млн грн виділила Новосанжарська громада на підтримку воїнів ЗСУ
Політика
Чиновникам — високі зарплати, мешканцям Диканьки — захмарні тарифи
Полтава
Учасникам бойових дій земельні ділянки не передбачені — влада Диканьки
Полтава
Меморіал Воїнам-Землякам відкрили у Чутівській громаді
Полтава
Героєві України Анатолію Карбану відкрили пам'ятні дошки у Миргороді
Полтава