До «Придністров’я» почав надходити кредитний газ із Молдови, гарантом якого виступає ЄС.
«Президент» невизнаної республіки Василь Красносельський подякував президентці Єврокомісії Урсулі фон дер Ляєн.
Про це пише NewsMaker, яке цитує виконувача обов'язків директора компанії «Молдовагаз» Вадима Чебана для видання Europa Libera.
За його словами, постачання розпочалося о 8:30 ранку. Він розповів, що на лівий берег Дністра постачають газ, який уже перебуває у трубопроводах на правому березі, і запевнив, що обсягів, які зараз закачують до трубопровідної системи Придністров’я достатні «для підтримки тиску».
Красносельський подякував президентці Єврокомісії Урсулі фон дер Ляєн «від себе особисто і від усього Придністров'я». До 2 лютого він обіцяє запустити газопостачання для побутових споживачів. Крім того, в «Придністров’ї» скасовують віялові відключення електрики.
Нагадаємо, 29 січня «Молдовагаз» підписала угоду про постачання газу з «Тираспольтрансгазом». Згідно з умовами договору, остання компанія має повернути цей обсяг газу до 1 березня або заплатити за нього.
Прем'єр-міністр Молдови Дорін Речан повідомив, що Європейська комісія виділить 30 млн євро на закупівлю газу для «Придністров’я» з 1 до 10 лютого. Згодом він заявив, що уряд уклав нову угоду з Євросоюзом, і Молдова отримає вдвічі більше, ніж спочатку заявляли — не 30 млн, а 64 млн.
Молдова має контракт із росією про постачання газу до кінця жовтня 2026 року. Правобережжя Дністра — територія, яку контролює уряд Молдови, — ще з 2022 року не використовує російський газ для своїх потреб, бо закупляє у європейських постачальників. Тому російський газ за цим контрактом спрямовували до «Придністров’я» — сепаратистського регіону, який підтримує росія.
На тлі зупинки транспортування газу рф через територію України російський «Газпром» заявив, що з 1 січня припинить постачання газу в Молдову через «заборгованість». У «Молдовагазі» нагадали, що газ надходить не їм, а окупованому «Придністров’ю».
У москві пропонували продовження постачання альтернативними маршрутами, якщо Кишинів сплатить борг за попередні постачання газу. Однак між сторонами триває спір щодо його суми. У росії заявляють про 709 мільйонів доларів, Молдова називає значно меншу суму — 8,6 мільйона доларів.
Врешті, з початком 2025 року у «Придністровʼї» розпочалася енергетична криза. Роботу зупинили всі промислові підприємства, окрім продовольчих, через що місцеві залишилися без роботи. Низка об’єктів залишилися без тепла.
«Президент» окупованого «Придністров’я» Вадим Красносельський після поїздки до росії заявляв, що газ для «республіки» постачатимуть як гуманітарно-технічну допомогу.