Created with Sketch.

Операція з найманцями “ПВК Вагнера” відбувалася з відома і підтримки США

08.09.2021, 15:24

Операція з “вагнерівцями” відбувалася “з відома та очікуваної підтримки Сполучених Штатів Америки”.

Таку інформацію озвучили колишні високопоставлені чиновники української військової розвідки у коментарі виданню CNN.

За даними телеканалу, операція під керівництвом України мала американські гроші, технічну допомогу та рекомендації ЦРУ про те, як залучити російських найманців.

Водночас високопоставлений чиновник США заявив CNN, що ці твердження “помилкові”. Він вказав, що розвідка США знала про операцію, але заперечував будь-яку причетність.

Зазначається, що українські агенти видавали себе за російську приватну військову компанію, наймаючи на роботу у сфері безпеки, оплачувану вище встановленої норми, пропонуючи вигідний контракт в розмірі 5 тисяч доларів в місяць для захисту нафтових об’єктів Венесуели.

Джерела повідомили, що на цю приманку потрапили сотні потенційних російських підрядників, які подали заявки на роботу, що надало українській розвідці безпрецедентну можливість виявляти осіб, підозрюваних у військових злочинах.

Один з колишніх офіцерів військової розвідки сказав CNN, що “ми почали їм дзвонити та говорити:

” Ей, мужик, добре, розкажи мені що-небудь про себе. Може, ти насправді не боєць, може, ти сантехнік чи щось в цьому роді… А потім вони почали розкривати щось про себе, надсилаючи нам документи, військові посвідчення і докази того, де вони воювали. І ми типу “бінго, ми можемо це використовувати”.

За словами офіцерів розвідки, ті самі почали надсилати докази того, ким вони були, свого військового досвіду і навіть конкретних боїв і інцидентів, в яких вони брали участь, включаючи посвідчення особи та потенційно компрометуючі фотографії й відео, зокрема на сході України.

На одному відео, переданому CNN колишніми джерелами військової розвідки, була зображена група бойовиків на сході України, що тримає уламки військового літака, який, за словами джерел, щойно був збитий. Інші заявники пов’язувалися з атакою на літак MH17.

Інше колишнє джерело української військової розвідки повідомило, що “двоє були присутні при запуску ракети, яка збила MH17. Четверо інших були членами групи, яка збила наш військовий літак і вбила не менше 70 наших кращих людей”. За його словами, виявлення та покарання цих людей було “великим інтересом”.

За словами джерел, через те, що прийом з вербуванням на їх веб-сайті залишалося непоміченим, співробітники української розвідки просто вибрали людей, що мають найтісніші й суперечливі зв’язки з Україною, і запропонували їм фальшиві контракти з Венесуелою. За їх словами, вони вибрали 28 росіян, імовірно пов’язаних з незаконними діями в Україні, і ще п’ятьох без будь-яких зв’язків. Росіянам сказали, що вони будуть відправлені до Туреччини для транзитного рейсу до Каракаса.

Джерела повідомили CNN, що реальний план полягав у тому, щоб доставити їх в Україну, де вони можуть бути заарештовані. Пандемія коронавірусу несподівано змінила план, коли Росія закрила свої кордони. Однак, Москва продовжувала дозволяти поїздки до Білорусі. Згідно з українськими джерелами, нічого не підозрюють новобранців на автобусі доставили по суші до Мінська, звідки, як вони думали, скоро відправляться до Венесуели.

Згідно з джерелами, невдача з операцією стала серйозним ударом для української розвідки, яка, за їхніми словами, працювала над тим, щоб зловити російських підозрюваних протягом майже 18 місяців.

29 липня 2020 року білоруські силовики заявили про затримання 33 бойовиків підконтрольної кремлю неофіційної приватної військової компанії Вагнера. Через кілька днів, 2 серпня, прокуратура Білорусі обрала їм запобіжний захід у вигляді арешту.

У Мінську заявили, що метою бійців ПВК була дестабілізація ситуації в країні перед президентськими виборами. Частина затриманих воювала на Донбасі на стороні «ДНР» і «ЛНР». Всупереч клопотанням України про їхню екстрадицію, Білорусь віддала найманців рф.

Президент України Володимир Зеленський назвав таке рішення несправедливим і таким, що не відповідає дружнім міждержавним відносинам.

При цьому, за даними журналіста Юрія Бутусова, насправді прибуття вагнерівців у Білорусь було частиною операції українських спецслужб, які намагалися виманити їх з рф.

Раніше ці бойовики брали участь в бойових діях на Донбасі й причетні, зокрема, до знищення літака Іл-76 в червні 2014 року, внаслідок чого загинули 49 українських військовослужбовців.

Крім того, журналістка Яніна Соколова оприлюднила аудіозапис, на якій імовірно зафіксовані переговори найманців з оперативником СБУ під прикриттям, який їх вербував.

Зрештою Бутусова і Соколову викликали на допит до ДБР у справі про розголошення секретних відомостей".

Українська влада заперечує існування спецоперації проти «вагнерівців».

Але у червні в інтерв'ю на телеканалі 1+1 Зеленський заявив, що історія із затриманням «вагнерівців» в Мінську влітку 2020 року не була операцією України, а ідея походила від інших країн. Президент також сказав, що просив білоруського диктатора Лукашенку видати затриманих «вагнерівців». Тоді в Офісі президента заявили, що слова Зеленського про спецоперацію перебрехали.

Читайте також
Провал операції Авеню
Війна
“Відмазки” Зеленського щодо вагнерівців не справили враження на засновника BELLINGCAT
Політика
"Агентурний псевдонім Єрмака в Росії - Тімофєєв", - Геннадій Москаль
Політика
Підсумки тижня з Геннадієм Сікаловим (15-21.11.2021)
Полтава
Оприлюднено важливий документ, що проливає світло на спецоперацію по Вагнерівцям
Політика
Зеленський зізнався у державній зраді на користь Росії, але все ще сподівається "пропетляти"
Опінії