Created with Sketch.

Осердя Міжмор'я – геополітичні обриси повоєнної України

12.03.2023, 16:01

Україна має стати не флангом, а центром. Центром впливу в "Європейському паску безпеки" від Фінляндії до Азербайджану...

Для того, аби зрозуміти яким буде місце України на геополітичній мапі світу після війни, потрібно, для початку, зрозуміти: а щó таке Україна на мапі, який її вигляд? Повною мірою!

Для початку, потрібно з'ясувати, яким має бути її Державний устрій. Адже коли чуємо про кордони 1991-го року, першим же питанням стоїть: «Значить Кримська область, бо АР Крим, станом на 24.VIII.1991 не було. Правильно?», – і починається...

Йдемо далі: АР Крим з'явилася у 1994-му, до цього, а саме з 1992 по 1994 роки, була Республіка Крим, а до 26.II.1992 – Кримська АССР. До речі, саме в ніч з 26 на 27.II.2014 – розпочалося повзуче загарбання росіянами нашого Криму.

Так повертаючись до питання – як називатиметься Крим зразка 1991 року? Якщо ж ми скажемо, що давайте тоді Україна зразка 1994-го, себто з АР Крим у складі, то ми вчергове порушимо власну Конституцію, це раз.

Чому? Ну, бо Україна – унітарна Держава, а не Федеративна; тож два – станом на 1994-й між Україною та Румунією не був підписаний Базовий договір, який фактично визначив острів Зміїний територією України, а підписаний тільки у 1997 році.

У зв'язку з цим розмежування виняткових (морських) економічних зон та континентального шельфу України та Румунії навколо острова визначено рішенням Міжнародного Суду в Гаазі відбулося лише 3.II.2009. Тобто, 12 років по тому.

Ще ж можна згадати про те, що 24-25.VI.2010 у Кишиневі делегації України та Молдови остаточно узгодили, що автомобільної дороги Одеса-Рені в районі Паланки Республіки Молдова, а також земельна ділянка, по якій вона проходить, були передані de jure у власність Україні 18.XI.2001. De facto з моменту набрання чинності вищевказаного Протоколу.

Акт про передачу Республікою Молдова у власність Україні автомобільної дороги Одеса-Рені у районі Паланки був підписаний 11.II.2002. Своєю чергою, Україна, передала Молдові 430 метрів узбережжя Дунаю і Пруту, що надало Молдові можливість збудувати порт Джурджулешти.

Себто, радимо не бавитися з гучними заявами про кордони 1991 року, а визначити, щó Україна має повернутися до кордонів 15.III.2014. Йдеться про переддень до проведення в Криму самозваного "референдуму", внаслідок якого, 18.III.2014 Крим було анексовано РФ, що визнається світовою спільнотою, а потім розв'язувати питання Криму на вже власному референдумі.

Відтак спочатку маємо визначитися з Кордонами Перемоги!

Адже поки що, як бачите – нічого не зрозуміло. І будь-який ворожий елемент зможе заперечити юридичну неточність нашого формулювання завершення війни, як і нашої територіальної цілісності.

А вже після всіх правильно оформлених міжнародно-правових аспектів можна говорити про місце. Переконані, що Україна має стати не флангом, а центром впливу в "Європейському паску безпеки" від Фінляндії до Азербайджану:

  1. Основою є цього Паску стануть – Україна, Польща, Литва та Латвія;
  2. Північчю – Естонія та Фінляндія;
  3. Півднем – Румунія, Молдова та Болгарія;
  4. Сходом – Сакартвело з Азербайджаном.

Ми маємо стати логістичним, енергетичним, інноваційним та мілітарним хабом, який розподілятиме ресурси залежно від потреб та викликів. Та повторимо: для початку нам потрібно визначитися самим якою Україна постане після війни, а отже – після нашої Перемоги.

Автор – Назар Приходько, політолог-міжнародник і військовий експерт

Читайте також
Трамп рухається у правильному напрямку
Політика
Чому Трамп хоче мобілізувати 18-річних українців?
Політика
Європейці не хочуть вилазити із зони комфорту, оплаченої українською кров'ю
Політика
Камо Грядеши, Світ?
Війна
Прем'єр Ґренландії заявив, що вони не хочуть бути ні частиною США, ні Данії
Світ
Підтримка України відповідає інтересам США з фінансового погляду
Економіка