Created with Sketch.

Пам'яті Дмитра Мирона, який в польській тюрмі написав текст «44-х правил життя націоналіста»

05 листопада, 09:45
Дмитро Мирон-Орлик

А загинув борець за волю Україні під час спроби втечі з німецької тюрми від рук гестапо.

113 років тому, 5 листопада 1911 року, в селі Рай, нині Бережанський район, Тернопільська область на світ народився Дмитро Мирон-Орлик (псевдо: «Максим Орлик», «Брюс», «Піп», «Роберт», «Андрій», «Свєнціцький») — 25 липня 1942, Київ) — відомий ідеолог та діяч ОУН, Крайовий провідник ОУН на Осередньо-Східних Українських Землях.

Нижче основні віхи біографії Героя.

Ще під час навчання у гімназії він вступає в підпільне Юнацтво ОУН та включився в активну роботу.

У 1930 році — з відзнакою закінчив гімназію і вступив на юридичний факультет Львівського університету.

Під час університетських студій Дмитро Мирон став членом Крайової Екзекутиви ОУН на Західноукраїнських землях, Провідником юнацтва, редактором «Бюлетня ОУН на ЗУЗ», тримав зв'язок зі станицею ОУН у Кракові та за кордоном.

Вірність ідеї нації Дмитро Мирон неодноразова засвідчував, що називається на практиці.

Ще в часи панської 2 Речі Посполитої стійко переніс неволю.

«Будь сильний і незламний навіть в обличчі смерти і всяких терпінь», — так говорить одне з 44-х правил життя українського націоналіста», котрі Дмитро Мирон написав у польській неволі.

Вони поряд з «Декалогом» Степана Ленкавського та «12 прикметами характеру» Осипа Мащака стали складовою «Катехизу українського націоналіста». 

Відомо, що в ув'язненні націоналіст постійно вдосконалювався, зокрема дуже багато читав, готуючи матеріали для свого твору про ідеологію українського націоналізму. 

Після звільнення з неволі він був викладачем з ідеологічної підготовки СБ ОУН.

Після розділу Польщі в вересні 1939, Мирон-Орлик очолив роботу по налагодженню на українських землях, що ввійшли до Генерал-Губернаторства Польща, нелегальної мережі ОУН.

В цей час він був членом Революційного Проводу ОУН, крайовим провідником ОУН Західних Окраїн Українських Земель (ЗОУЗ, Закерзоння, 02.1940), референтом пропаганди (03.1940).

Радянська агентура докладала всіх зусиль, щоб піймати керівника ОУН, але арештувати Мирона їм не вдалось.

Проте заарештували його сестру Тосю, яка колись маленькому Дмитру стала другою мамою, і яку у червні 1941 року закатували у Тернопільській тюрмі.

В 1940 році Д.Мирон-Орлик закінчив основоположну ідеологічну працю «Ідея і чин України».

Вона була видана у підпіллі на циклостилі під псевдонімом «Максим Орлик».

Це найповніший виклад української націоналістичної ідеології того часу й важливий історичний документ політичної думки тодішніх керівників визвольного руху.

Ось одне з його визначень нації із цієї праці:

«Нація – це вищий ступінь розвитку народу. Це ідейно-політичне оформлення й завершення народу. Нарід стає нацією, коли витвориться у нього спільна воля й ідея творити власне життя, політично себе оформити, коли усвідомить собі своє історичне покликання…»


Під час радянсько-німецької війни, у вересні 1941 року, після арештів, що їх провело гестапо в Україні та в Німеччині, ОУН перейшла в глибоке підпілля й почала збройну боротьбу проти німецьких окупантів.

У вересні 1941 року Дмитро Мирон взяв активну участь в І-й Конференції Проводу ОУН, на якій розроблено детальний план підпільної діяльності проти німецьких окупантів.

У постановах Конференції наголошувалось на необхідності поширення діяльності ОУН на всі українські етнографічні землі, включаючи й Кубань.

Після закінчення нарад Дмитро Мирон відбув до Києва, де з жовтня 1941 року очолив Провід ОУН на Осередньо-Східних Українських Землях (ОСУЗ).

Заарештований гестапо в Києві.

Дмитро Мирон вбитий під час спроби втечі із в'язниці 25 липня 1942 року на розі Фундуклеївської і Театральної (зараз — Богдана Хмельницького та Лисенка відповідно).    

Читайте також
18 листопада 1932 року вийшли постанови ЦК КП(б)У, які легалізували Голодомор
Історія
Буде армія — буде державність
Історія
Ми все пам'ятаємо
Історія
Цей день в історії: народився один із творців УПА
Історія
25 жовтня 1921 року розпочався Другий зимовий похід армії УНР проти більшовиків
Історія
21 жовтня 1933 року Микола Лемик вбив сталінського консула у Львові
Історія