Created with Sketch.

Підрив Дніпрогесу в серпні 1941 року: правда і міфи

18.08.2019, 12:06

78 років тому, 18 серпня 1941 року, відступаючі радянські війська підірвали греблю Дніпрогесу. Сьогодні ця подія окутана багатьма міфами, тому давайте розглянемо, що ж насправді відомо про ці події.

18 серпня 1941 року до Запоріжжя прорвалися дві німецькі танкові дивізії – 9-та і 14-та. Німецькі штурмові групи захопили запорізькі передмістя на правому березі і острів Хортиця. З радянського боку Запоріжжя боронила нещодавно сформована 274-та стрілецька дивізія полковника Немерцалова, підпорядкована 12-й армії Південного фронту і підсилена двома артилерійськими полками і дрібними підрозділами. Ця дивізія мала слабку боєздатність і в перших же зіткненнях з німцями була повністю деморалізована. Частина дивізії була зосереджена на Хортиці, інша – зайняла оборону на лівому березі Дніпра. Гарантії, що ненавчені і деморалізовані солдати втримають оборону, не було ніякої. Всім стало зрозуміло, що відлік часу, коли Запоріжжя буде повністю захоплено Вермахтом, йде на години.

Як і в багатьох інших містах СРСР, готуючись залишити Запоріжжя, радянське командування застосувало тактику «випаленої землі», яку 3 липня 1941 року, проголосив особисто Сталін. У відповідності до його вказівок, на територіях, які залишалися ворогу, передбачалося знищення всіх промислових і ресурсних баз, щоб німці не могли їх використати. Доля цивільного населення, яке залишалося на окупованій території, в розрахунок не бралася.

Зрозумівши, що Запоріжжя ось-ось впаде, радянське командування вжило спеціальних заходів, щоб німці не могли використати Дніпрогес, вивівши з ладу обладнання станції та греблю. За знищення турбін відповідав головний інженер Дніпрогесу Григорій Шацький. Міністр озброєнь Третього Рейху Альберт Шпеєр у спогадах розповів, що «при відступі росіяни вивели з ладу обладнання дуже простим і примітивним образом: перемиканням розподільника змащення при повному режимі роботи турбін. Позбавлені мастила, машини розжарилися і буквально пожерли самі себе, перетворившись на купу непридатного металобрухту. Вельми ефективний засіб руйнування – простим поворотом рукоятки однією людиною!»

Руйнуванні обладнання Дніпрогесу стало лише першим етапом нищення. Другим був підрив греблі. 14-15 серпня 1941 року штаб тилу РСЧА забезпечив доставку літаками в Запоріжжя з Москви саперів і вибухівки, для мінування Дніпрогесу. Мінування здійснювала команда саперів під керівництвом представника Генштабу РСЧА воєнінженера 1 рангу (звання еквівалентне званню полковника) Б.О. Епова, під наглядом 157-го полку військ НКВС, який відповідав за охорону Дніпрогесу. Для мінування використали 20 тон вибухівки – аммонала.

   

У відповідності до документів 157-го полку військ НКВС, гребля була підірвана начальником Відділу воєнно-інженерного управління Південного фронту О. Петровським і Б. Еповим, за прямим наказом Генштабу, в проміжок між 20:00-20:30 18 серпня 1941 року. Також був знищений залізничний міст через Дніпро.

В атмосфері паніки і плутанини, яка в той час царювала на радянському боці, про запланований підрив греблі нікого не попередили. Показово, що навіть місцеве фронтове командування було не в курсі – начальник політвідділу Південного фронту армійський комісар 1-го рангу О. Запорожець наказав затримати Епова «за диверсію», і тільки після втручання з Москви воєнінженера відпустили.

Наслідки підриву Дніпрогесу обросли чималою кількістю міфів і легенд. Стверджується про величезний вал води, який все змив на своєму шляху і про тисячі людських жертв. Зокрема, цього року УІНП опублікував дані, що «20-метрова водяна хвиля накрила і змила прибережну міську смугу, плавні Хортиці і дійшла до міст Марганця та Нікополя, розташованих майже за 80 кілометрів вниз за течією Дніпра». Не менш поширені в публікаціях дані про «30-метрову хвилю води».

Проблемою всіх цих тверджень є те, що базуються вони лише на уяві їх авторів. Це і не дивно, бо офіційного розслідування ніколи не проводилося, а отже – достовірні документи про ці події відсутні. В той момент ніхто не вимірював ні рівень води, ні швидкість течії. А свідчення очевидців обмежуються тим, що свідок бачив на власне око в стресовій ситуації і переказом чуток.

Проте спроба ретельно дослідити хід і наслідки цієї катастрофи все ж таки була. Її здійснив запорізький дослідник В. Лініков. На відміну від багатьох істориків, він засів за аналіз технічних параметрів, креслень і фотографій руйнувань. Згідно його висновків в наслідок вибуху в греблі утворилася пробоїна розміром 175,5х21,2 метр. А висота водяної хвилі сягнула «лише» 5-5,5 метрів. Це звісно не 20 метрів, але теж чимало, недарма силою води після вибуху, на берег викинуло діючий в районі Запоріжжя монітор «Волочаєвка», з Дніпровської річкової флотилії. Вода розтеклася по Дніпровських плавнях до Марганця і Нікополя.

В історичній літературі кількість жертв цього «радянського потопу» варіюється від 20 000 до 100 000 чоловік. Проте ці цифри абсолютно нічим не підтверджені, а отже – хоча б приблизно визначити кількість загиблих неможливо.

   

Зазвичай стверджується, що внаслідок водної хвилі загинула чимала кількість вояків РСЧА, що діяли в районі Запоріжжя. Перш за все, це згадувана 274-та стрілецька дивізія. Безперечно, частка з її підрозділів, які займали позиції в плавнях потрапила під удар води. Місцева мешканка М. Мозгова згадувала: «У 41-му, як підірвали наші греблю, теж стільки солдатів полягло. У лісі в плавнях стояли військові частини. Їх не попередили, напевно. Коли хлинуло вода, який крик був в цих плавнях! Як кричали люди: «Допоможіть! Допоможіть!». Тоді майже у кожного були човни... так дуже багатьох врятували човнами».

Скільки тоді загинуло вояків? Невідомо. Проте є дані, що ще 19 серпня частини цієї дивізії залишалися на Хортиці. Про це свідчить фрагмент донесення члена Військової ради Південного фронту Л.Г. Корнійця від 19 серпня 1941 року: «Був здійснений підрив перемички Дніпрогес. Результат вибуху – частина бійців 274 С.Д. до 3000 чоловік залишилася на острові Хортиця, де продовжують бій до теперішнього часу». Більше того, протягом серпня-вересня 1941 року 274-та стрілецька дивізія продовжувала перебувати на фронті в районі Запоріжжя, і навіть добилася певних успіхів в обороні і контратаках. Це значить, що далеко не всі вояки цієї дивізії загинули в повені, раз в наступні місяці дивізія зберігала боєздатність.

Куди складніше прийшлося радянським військам, які стояли в нижній течії Дніпра. В цей час на широкій полосі від Нікополя до Каховки почалася переправа через Дніпро військ 2-го кавалерійського корпусу, 18-ї та 9-ї армій. Підняття рівня води сильно завадило нормальним переправам. Частиною ці війська потрапили в оточення і полон, частиною змогли переправитися, покинувши важке озброєння і спорядження.

   

Крім військових, від раптової повені постраждали жителі низинних вулиць Запоріжжя, та цивільні, які знаходилися в зоні Дніпровських плавнів. За даними В. Лінікова масштаби трагедії тут не можуть бути значними, бо в плавнях в принципі не могло перебувати багато цивільних, а до сіл хвиля води не дійшла. І зайве нагадувати, що жодних задокументованих чисел загиблих нема.

Тим не менш, очевидним фактом є те, що внаслідок цієї повені загинула певна кількість людей. Проте, не маючи документів, утримаємося від будь-яких припущень, тим більше, що тут головним є сам факт загибелі, а не огидні спекуляції числами загиблих.

Певною іронією долі є те, що цей підрив не завадив німецьким військам і не завдав їм якихось відчутних втрат. До сьогодні чимало істориків повторюють радянську тезу, що потік зніс низку німецьких переправ через Дніпро. Проте це неправда, бо фактично знесеними були радянські переправи. Також в літературі нерідко стверджується про нібито «1500 змитих водою фашистів». Проте ця кількість не підтверджена жодним документом і, очевидно, є радянським пропагандистським вимислом. Насправді, німецькі військові спостерігали за цією повінню через біноклі, не більше.

Тим не менш, принаймні один позитивний результат для радянської сторони в усій цій історії був. Знищення греблі і мостів ускладнили подальше просування Вермахту в районі Запоріжжя. Тому німецькі війська майже на 1,5 місяці призупинили активні спроби захоплення міста, перевівши зусилля на інші напрями. І тільки 4 жовтня 1941 року частини РСЧА залишили Запоріжжя.

Роман Пономаренко, кандидат історичних наук


Читайте також
Вкрадена перемога, що зіпсована пропагандою
Історія
Пам'ять про незабутню Другу світову
Історія
Чин захисника України із Нових Санжарів Миколи Гордецького увічнили у граніті
Некролог
Куди щез архів Лонгина Цегельського?
Історія
Біль неповноцінності
Історія
Штучний інтелект «воскресив» Аґату Кристі для навчання письменників
Мистецтво