Одна з головних реформ в Україні – медична стартувала 1 січня 2018 року. Українцям обіцяють безкоштовний візит до сімейного лікаря, безплатну екстрену медицину та пологи, за всі інші послуги потрібно буде платити. А чого, зокрема, чекати від новітніх реформаторських змін хворим на цукровий діабет?
Полтавська ОДА своїм проектом «Про затвердження порядку пільгового забезпечення препаратами інсуліну хворих на цукровий діабет у 2018 році» (ред.: посилання - http://www.adm-pl.gov.ua/docs/pro-zatverdzhennya-poryadku-pilgovogo-zabezpechennya-preparatami-insulinu-hvorih-na-cukroviy--0) та Полтавська обласна рада своїм рішенням № 596 від 22.12.17 року «Про затвердження Порядку пільгового забезпечення препаратами інсуліну хворих на цукровий діабет у 2018 році» (ред.: посилання - http://www.oblrada.pl.ua/ses/7/18_2/596.pdf) забезпечили хворих Полтавщини інсуліном.
МОЗ України випустив пам’ятку «Як безкоштовно отримати інсулін?» для хворих на цукровий діабет, де покроково розписані дії, як отримати пільговий інсулін.
Але розпорядження, рішення, пам’ятки, реформи та все інше з ними пов'язане не дуже хвилює лікаря ендокринолога Миргородської центральної районної лікарні Павла Миколайовича Ошеку – у нього своє бачення вирішення проблем із забезпечення хворих на цукровий діабет пільговим, але не зовсім безкоштовним інсуліном.
Про виконання програми із забезпечення пільговим інсуліном хворих на цукровий діабет, які мешкають у Миргородському районі, звітував пан Ошека на засіданні громадської ради при Миргородській РДА. До розлогого звіту пана Ошеки у присутніх членів громадської ради, голів сільських рад Миргородського району та присутніх місцевих мешканців (ред.: більшість присутніх на засіданні – миргородці, які хворі на цукровий діабет) виникло чимало запитань. Почуте про виконання посадових обов’язків лікарем-ендокринологом не зовсім відповідало фактам. Звучали й обурливі оцінки його фахової діяльності.
Присутні дорікали лікареві Ошеці за нечітку організацію та зловживання у реалізації програми, зокрема:
-реєстр хворих на цукровий діабет, який оприлюднив Ошека, суттєво відрізнявся від реальних реєстрів сільських голів убік збільшення…немов за гоголівським сценарієм – інсулін для «мертвих душ»;
-виявлений факт подвоєння даних у реєстрі хворих на цукровий діабет, які надавали голови сільських рад. Схема надає можливість лікарю-ендокринологу збільшити кількість доз пільгового інсуліну, який підлягає розподілу;
Скажете, дріб’язкова помилка?
Так, але вона суттєво збільшує бюджетне фінансування. До речі, сільські голови підтвердили факт перерахування коштів за пільговий інсулін для хворих, які мешкають на територіях сільських рад, та стовідсоткове відшкодування бюджетних грошей.
-хворі на цукровий діабет миргородці вказали на дії Ошеки, який відпускав пільговий інсулін лише після отримання від хворого 100- гривневої купюри(!);
-має місце вибіркове забезпечення хворих пільговим інсуліном;
-зафіксовані випадки, коли хворі телефонували на гарячу лінію з приводу відсутності інсуліну, після чого пільговий інсулін миттєво знаходився;
-є й випадки отримання інсуліну у робочому кабінеті Ошеки, а не в аптеці чи медичному закладі.
Звідки у лікаря пільговий інсулін у робочому кабінеті, мають дізнатися не лише учасники громадських слухань, а й правоохоронці.
Підставою для розгляду аж ніяк не громадськими органами є кричущий випадок, за який пан Ошека мусить бути звільнений з посади та притягнутий до відповідальності: хворий на цукровий діабет юнак-школяр, який вчасно не зміг отримати пільговий інсулін (ред.: ця історія відбулась на день медичного працівника), через погіршення стану здоров’я потрапив до лікарні, де йому встановили діагноз «ОТРУЄННЯ ГРИБАМИ» та й ще встигли «пролікувати» на 8 тисяч гривень!!!
Волю та бажання допомогти хворим у забезпеченні пільговим інсуліном лікар-ендокринолог П.М. Ошека виявив достатньо «переконливо»: написав три листи до обласного керівництва щодо збільшення фінансування програми до 5 мільйонів гривень.
На обліку в ендокринолога перебувають дві тисячі хворих людей. Слухання довели – лікар П.М. Ошека з високою відповідальністю не впорався.
Треба щось писати про роль правоохоронців у цій ситуації?
Не дочекавшись закінчення звіту лікаря-ендокринолога Миргородської ЦРЛ пана Ошеки, головний редактор «Останнього Бастіону» Геннадій Сікалов викликав поліцію та подав офіційну заяву щодо ймовірних злочинних дій фахівця-посадовця. Доки чекали на приїзд поліції, Павло Ошека спробував втекти, але був затриманий.
У відповідь на цю публікацією ми розраховуємо почути реакцію Департаменту охорони здоров’я Полтавської ОДА щодо діяльності лікаря-ендокринолога П.М. Ошеки.
«Останній Бастіон» звертається до керівництва області з ініціативою щодо проведення негайної перевірки забезпечення пільговим інсуліном хворих на цукровий діабет в області з метою виявлення фактів службових зловживань медичними працівниками, що можуть призвести до нераціонального використання інсуліну та зриву виконання цільової програми.
Злочинні дії миргородського лікаря-ендокринолога Павла Миколайовича Ошеки мають бути відомими усій країні.
Олег Підгорний