Трамп дуже часто змінює позицію щодо російсько-української війни, і це дає підстави для аналізу й прогнозів аналітикам усього світу.
У заплутаних трампівських висловлюваннях усі намагаються знайти якусь логіку і кінцеву мету. Часто оцінки заяв і дій президента Трампа полярні. Гарним прикладом є британська газета The Telegraph, яка протягом двох днів опублікувала статті з кардинально протилежними позиціями. Звісно, це викликало дискусію.
В одній статті йдеться про перелом у позиції президента США на користь України, а в іншій стверджується, що Дональд Трамп веде Україну до капітуляції. Автор першого матеріалу — редактор з питань оборони та міжнародних відносин видання The Telegraph Кон Кофлін.
Про капітуляцію України пише історик і журналіст Овен Метьюз, який прославився на весь світ книгою «Облуда.
За лаштунками історії війни путіна проти України». У цій книжці він детально аналізує причини російського вторгнення в Україну 2022 року та перший рік війни, ґрунтуючись на власних репортажах з України й росії. Метьюз робив репортажі з росії в середині 1990-х років і очолював московське бюро журналу Newsweek упродовж 2006–2012 років. Овен Метьюз, мати якого Людмила Бібікова родом із Харкова, вважає, що неоднозначні висловлювання Трампа свідчать про його прихильність до путіна. А зовнішня політика «примх» — лише маскування справжніх намірів Трампа.
У чому можна погодитися з Метьюзом і Кофліном, а з чим — категорично ні?
Перше. Більшість аналітиків не розуміє, яку роль у цій війні відіграє сама Україна. Ситуація залежить виключно від постачання зброї? Чи від українців і ЗСУ? ЗСУ — одна з найкращих армій світу.
Друге. Поразка України у війні — це кінець Європи. Острівна філософія — утопічна: британець не розуміє континентального європейця. Поки ЗСУ утримує кордони за допомогою союзників, європейцям не загрожує прямий напад.
Третє. Європа почала діяти правильно й формувати автономну систему безпеки. Майже всі види озброєння, за незначними винятками, є в Європі. Єдине, чого бракує — це нарощування виробництва. Економіка Європи сильна, і якщо виробництво зброї буде запущено, потреба в США зменшиться. Але постає питання: чи усвідомлює Трамп, що російський солдат може крокувати Європою і що це означатиме для США?
Четверте. Послаблення України тягне за собою посилення Осі зла. У такому разі великі проблеми виникнуть у США в Індо-Тихоокеанському регіоні.
П’яте. Помилковим є твердження, що Китай переконає росію зупинити війну. Це не так! У цьому дуеті лідирує Москва, а не Пекін. У БРІКС (читайте — Ось зла) головну роль відіграє саме росія.
Шосте. Немає розуміння, що російсько-українська й ірано-ізраїльська війни — це одна війна на два фронти. Ось зла проти коаліції добра.
Сьоме. путін — це злочинець і вбивця, який понесе відповідальність. Не можна будувати відносини, торгувати чи домовлятися з такою особою.
Восьме. Зміна позицій Трампа пов’язана з відсутністю стратегії зовнішньої політики або з дотриманням політики ізоляціонізму США. Нову безпекову стратегію Пентагон має презентувати Дональду Трампу восени. До того часу не варто очікувати на чітку позицію щодо допомоги Україні.
Дев’яте. Трамп прагне, аби світовий порядок будувався не навколо правил і норм, а навколо його персони. Це шлях до трагедії США.