Два місяці люди не можуть добитися компенсації від обленерго: через сплеск надмірної напруги в мережі в селі Олександрівка в мить погоріла техніка.
Спільна комісія чиновників і обленерго склали акти про пошкодження в домівках через день після пригоди – але жодної копійчини за них люди отримати не можуть: пізніше виявилось, що енергетики їх просто не підписали, хоч все бачили на власні очі.
Пишуть «Пирятинські вісті».
Натомість енергетики людям запропонували компенсувати збитки, якщо ті нададуть з ремонту довідку, що пошкодження сталося саме від електросплеску. Але таких ремонтних пунктів, як з’ясували селяни і, схоже, заздалегідь знали енергетики, – в Україні всього два, в Харкові і Києві. Демонтувати погорілі бойлери і котли часто майже неможливо, а везти за сотні кілометрів дріб’язок – собі дорожче, – бідкаються селяни. Та лишились зі оплавленими холодильниками і телевізорами сам-на-сам.
– У мене тоді
були ввімкнені два телевізори, - розповідає житель села Юрій Василенко. В одну
мить вони задиміли. Ще в розетки були ввімкнені зарядні пристрої до мобільних
телефонів, то вони також вийшли з ладу. Ремонт одного телевізора обійшовся мені
в 250 гривень.
– Коли це трапилося, у мене був увімкнений один телевізор, а інший був
вимкнений, - розповідає жителька Олександрівки Валентина Мицак. - Той, що
працював задимів і почав тріскотіти. Я навмисно не протирала сажу і ту рідину,
яка витекла з-під телевізора. Все це я показувала членам комісії, які ходили по
хатах.
Від людей відвернулася місцева прокуратура і управління захисту споживачів.
Прокурор Пирятинського району Едуард Висоцький запропонував постраждалим самотужки вирішувати свою проблему – звернувшись до суду з цивільно-правових питань.
В державної інспекції з питань захисту прав споживачів у Полтавській області на бік енергетиків стали не ховаючись. В листі замість підтримки постраждалі отримали відповідь, яка тільки розбиває надію: чиновники заявили, що «якщо Обленерго доведе, що сплески виникли з вини самого споживача чи внаслідок дії непереборної сили» – люди взагалі нічого не отримають.
Місцеві чиновники теж гальмують селян. Вони досі не склали звернення до міліції про подію. А голова сільської ради Ніна Клітко заявила односельцям, що причина в тому, що «село розбудувалося, а трансформатор залишився старий і з малою потужністю».
Проте всі підключення і навантаження в Олександрівці виконані згідно закону і угод з енергетиками – переконані постраждалі, адже саме підприємство надавало технічні умови й видавало дозволи. Крім того, кажуть люди, сплеск стався одразу після дводенного ремонту трансформатору. В момент коли на село подали електрику, робітники наплутали з напругою – вважають селяни.