Останній Бастіон продовжує ділитися корисними і доречними наразі порадами серйозних людей
Переклад Останнього Бастіону
Що робити, якщо вдома хтось захворів, а його не госпіталізують – випадок не настільки важкий?
Вчора, закриваючи лабораторію на невизначений, можливо, дуже тривалий термін, я подумала, що ми всі – фізіологи, імунологи, вірусологи, мікробіологи і епідеміологи, разом з хірургами та інфекціоністами – володіємо унікальними знаннями… Я вимикала ламінар, загвинчувала балон з вуглекислим газом, сушила інкубатор і водяну баню, висмикувала штепселі усіх центрифуг, ваг, змішувачів і усього іншого, руки робили, а в голові вертілось, що Кембриджський університет зачинявся за 800 років багато разів. Миналися ті епідемії чуми, мине й ця… І все ж – це сутінки людства, і скільки разів би вони не наставали, і як би не називалися – холера, чума, ящур, AIDS, COVID19 ‒ невидимий ворог страшить і паралізує, здається, що він всюди і може напасти будь-якої миті. Насправді, на війні як на війні, ворог теж має Ахіллесові п'яти, треба просто їх знати і вибудувати стратегію і тактику.
Отже, що робити, коли у вас вдома хтось почав кашляти і у нього піднялася температура? І у вас виникла підозра, що це може бути COVID19? Як мінімізувати ймовірність зараження усіх домашніх, але при цьому доглядати хворого?
1. Негайно виділіть хворому окрему кімнату. Якщо ваша квартира – одна кімната і кухня, переїдьте до кухні, а хворому залиште кімнату. Приберіть з тієї кімнати усі речі, які можуть знадобитися вам – одяг зі шафи, зі столу – комп'ютер тощо. Протріть винесені речі серветкою, змоченою в детергенті, потім витріть насухо. Це дуже важливо. Там, де є вода, інфекція живе довше.
Тому, правило номер один – витирайте все насухо.
Правило друге – якщо ви побоюєтесь, що хворий торкався одягу, то його можна попрасувати – вірус гине за 56 С або 133 F.
2. У кімнаті хворого має бути багато питного – термоси з гарячою водою або чайник. Багато великих пляшок з холодною водою. Багато, тому що хворий повинен пити якомога більше, а ви не повинні бігати до нього з кожною чашкою.
3. У кімнаті хворого має бути подвійний мішок для сміття (серветок, залишків їжі тощо). В Англії збирання сміття хворих COVID19 здійснюють окремо від основного сміття, в Росії – не знаю. У будь-якому випадку, сміття має бути щільно упаковане і зав'язане, коли ви його викидаєте. Сміття – джерело інфекції для вас і для інших людей.
4. Виділіть в кімнаті подвійний мішок для збирання брудної білизни. Вірус, як ми вже казали, гине при 56 С або 133 F, тому слід прати речі хворого при температурі 60 градусів і вище. Якщо ваші речі витримують таку температуру прання – можете прати їх з речами хворого.
5. В кімнаті повинні зберігатися усі ліки. Швидше за все, інфекція застрягне в трахеї чи бронхах, тому зберіть все, що використовуєте зазвичай при бронхіті, до окремої коробки і залиште у кімнаті хворого. І ліки, які ви лікуєте нежить, і все жарознижуюче – все-все занесіть до кімнати хворого. Не метушіться квартирою, не заскакуйте до хворого з кожною пігулкою чи ложкою мікстури. Травки-муравки для заварювання чаю теж слід заздалегідь занести до кімнати хворого.
6. Підготуйте для хворого окремий набір посуду і теж тримайте в його кімнаті. Не одну чашку-тарілку-ложку, а декілька. Людина хворіє – не скупіться :) , він однією чашкою не обійдеться. Коли він багато посуду забруднить, несіть його до мийки – не бігайте з кожною ложкою квартирою, я вас благаю!). Посуд можна мити разом з вашим у посудомийці, якщо передбачений режим вище 56 С чи 133 F. Якщо ви миєте посуд і раковині, залийте посуд хворого окропом на 5 хвилин, потім помийте детергентом. Раковину після цього продезінфікуйте.
7. Про засоби дезінфекції. Детергент лобре змиває вірус. Хлорка теж вбиває цей вірус. І, звісно, чудово вправляється з вірусом 70% спирт, він вбиває його за 30 секунд. На Біоархіві з'явилася стаття, що вірус вбиває й звичайна горілка, але її ще не рецензували. Відрецензують, будемо знати точно. Поки що можете користуватися горілкою, якщо немає спирту, детергенту та хлорки, але раптом є горілка :). Не сплутайте – вживати її слід як зовнішній засіб, а не внутрішній :). Усі поверхні після горілки витріть насухо.
8. Якщо вам заманулося вимити підлогу в кімнаті хворого (краще б ви утрималися від будь-яких прибирань, їй богу), але якщо вже приспічило, витирайте поверхні детергентами і одноразовими ганчірками і серветками. І викидайте їх в отой подвійний мішок для сміття, який стоїть у кімнаті хворого.
9. А ось провітрювати кімнату хворого необхідно. Причому не кватирку відхиляти, а влаштовувати справжній протяг. Хворий нехай заховається на три хвилини під ковдру. Ви самі не стійте на протязі – він видуває інфекцію, вам її чіпляти на себе немає потреби.
10.Як заходити до кімнати хворого? Приготуйтеся, це окремий процес, вам на нього завжди буде потрібно три хвилини. На цвяшок зсередини повісьте халат з довгими рукавами. Бажано не пухнастий. Поряд покладіть рукавички. І якщо вам не поталанило в житті – маєте проблеми із зором, то покладіть і сонцезахисні окуляри. Решта очкариків повинні користуватися своїми приборами денного бачення :) – лінзи сховайте до кращих часів. І маску, звичайно. Тому що навряд чи ваш хворий погодиться увесь час, 24 години на добу, бути в масці. Якщо погодиться – честь йому і хвала, це – щастя. Але старенькі і діти не завжди розуміють ваші «примхи». Їм душно, лоскітно, боляче, незручно кашляти і спати в масці. І їх можна зрозуміти. Тому одягайте маску самі. Зайшли до кімнати, одягли рукавички, халат, окуляри, маску. Дітям цей привид має сподобатися. На волосся хустинку теж не завадить? Чоловіки, вам цей прикид теж підійде! Ось тепер ви можете почитати книжку хворому, зміряти температуру, чайком попоїти, масажик від кашлю зробити, погодувати і пісеньку заспівати. Краще б ви там довго не сиділи, але вже як вийде…
11.Як залишати кімнату хворого? У зворотному порядку :). Зніміть окуляри, хустину, халат, рукавички, маску, залиште все у кімнаті й виходьте. Відразу до ванної – вимийте з милом обличчя, окуляри і руки. І цукерочкою пригостіться, ви – молодчина, ви вже майже мікробіолог, вірусолог, фізіолог і імунолог в одній особі! Так тримати!
12.Загальне правило для усіх розважальних предметів – що потрапило до кімнати хворого, те пропало. Книжки з його кімнати не виносити взагалі. І м'які іграшки теж. Нічого, що зроблене з тканини, картону і паперу не виносіть. Не бігайте помешканням, демонструючи усім дитячий малюнок. Одужає дитя, вірус помре через 2-3 доби – тоді й будете хвастати. Іграшки, які миються, ліпше б теж не виносити, але якщо приспічило, то мийте їх з милом чи хлоркою. Чи горілкою – що є під рукою для таких випадків. Айпади та інші комп'ютерні іграшки краще б теж були індивідуальними. Але якщо виникла потреба винести, то витирайте 70% спиртом. Не горілкою. Якщо немає спирту – не виносіть. Ще раз, що до кімнати хворого попало, те пропало.
13.Ванна і туалет. Тут – засідка. Добре, коли у хворого своя ванна кімната і свій туалет. Тому що цей капосний вірус у кишківнику почувається так само комфортно, як і в легенях. Тому, якщо вже сталося, що ви з хворим ділите ванну і туалет на двох (трьох?), доведеться вам після нього кожного разу мити сортир з хлоркою, а ванну і раковину – теж з хлоркою і детергентом. І ручки, і вимикачі протирати одноразовими серветками. І приготуйте для хворого окремі рушники, і періть їх при 60 С і вище.
14.Останнє, нарешті. І вам, і хворому треба добре спати. Ніщо так не губить імунітет, як поганий сон. Тому приймайте все заспокійливе, яке ви приймаєте зазвичай, якщо нервуєтеся і не можете заснути. Я ось обходжуся валер'янкою.
Я не думаю, що список цим вичерпується. Буду доповнювати, якщо щось згадаю чи вичитаю.
Не хворійте. А захворієте – воюйте!