Стармер кине виклик Трампу новою допомогою Україні.
Сер Кір Стармер оголосить про новий пакет підтримки України, незважаючи на тиск Дональда Трампа, який наполягає на тому, щоб Київ відступив і прийняв мирну угоду з росією.
The Telegraph повідомляє, що прем'єр-міністр використає третю річницю вторгнення росії для оголошення «потрійного удару» заходів, включаючи військову допомогу та санкції, у понеділок.
Це різко контрастує з підходом Трампа, який останніми днями назвав Володимира Зеленського «диктатором» і закликає до якнайшвидшого завершення конфлікту.
На тлі зростаючого розколу між США та Європою щодо війни в Україні, президент США у п’ятницю звинуватив Стара у тому, що він «нічого не робить» для завершення конфлікту.
Також з’явилися сигнали, що США можуть вийти з міжнародної ініціативи щодо притягнення росії до відповідальності за військові злочини.
Розбіжності між Лондоном і Вашингтоном стануть ще більш очевидними, коли у четвер Стармер відвідає Білий дім для особистих переговорів із Трампом.
Щоб заспокоїти можливу напруженість, за даними The Telegraph, під час візиту Стармер оголосить дату (ймовірно, 2030 рік), до якої Велика Британія збільшить витрати на оборону до 2,5% ВВП.
Крім того, він передасть Трампу запрошення від короля на державний візит до Великої Британії, що зробить його першим обраним лідером у сучасній історії, якому ця честь надана двічі.
Однак новий пакет підтримки України може викликати невдоволення Білого дому. Високопоставлене джерело в уряді захищає цей підхід:
«Ми завжди говорили, що хочемо поставити Україну в найсильнішу позицію – чи то для переговорів, чи для продовження боротьби. Ми ще не знаємо, в якій ситуації опинимося, тому правильно продовжувати підтримку».
За останні два тижні європейські лідери були вражені тим, що Трамп розпочав мирні переговори з росією без участі України та дав зрозуміти, що США скоротять підтримку європейської безпеки.
Адміністрація Трампа відмовилася підписати заплановану заяву G7, яка визнає росію «агресором» у війні проти України, а також не підтримала резолюцію ООН на підтримку територіальної цілісності України.
За даними The Telegraph, США також розглядають можливість виходу з міжнародних зусиль щодо судового переслідування росії за вторгнення в Україну.
Американські представники відмовилися назвати росію «агресором» під час зустрічі країн, що готують трибунал у стилі Нюрнберзького процесу для суду над владіміром путіним за військові злочини.
Щоб підкреслити підтримку України, у Великій Британії готується пакет заходів, що охоплює три урядові відомства:
Деякі урядові джерела називають цей пакет заходів «повним потрійним ударом», який має продемонструвати рішучість Лондона.
У понеділок міністр оборони Джон Хілі виступить із роз’ясненням додаткової допомоги, а міністр закордонних справ Девід Леммі – звернеться до парламенту.
Заяви Трампа викликали реакцію в британському парламенті.
Алекс Собел, голова міжпартійної групи з питань України, заявив:
«Єдина людина, яка може завершити війну в Україні, – це владімір путін, вивівши свої війська і поважаючи суверенітет інших країн».
Один із депутатів Консервативної партії назвав слова Трампа «божевіллям»:
«Ми всі були під враженням, що допомагаємо Україні захищати свою країну. Не знаю, звідки Трамп отримує інформацію, але йому слід змінити джерело».
Очікується, що Стармер офіційно оголосить про збільшення витрат на оборону з 2,3% ВВП до 2,5% під час візиту до США.
Колишній прем’єр-міністр Ріші Сунак також планував досягти цієї мети до 2030 року.
Цей крок може бути представлений Трампу як підтвердження того, що Британія виконує його вимоги щодо збільшення оборонних витрат європейських країн.
Однак це може спричинити незручні запитання – зокрема, чому витрати не збільшують ще більше. Трамп уже пропонував встановити мінімальний рівень оборонних витрат для країн НАТО на рівні 5% ВВП, хоча самі США витрачають менше 4%.
Очікується також, що британський уряд зіткнеться із запитаннями щодо того, як буде профінансовано збільшення оборонного бюджету в умовах жорсткої фінансової ситуації.