Пів мільярда гривень на ЗСУ: ВАКС затвердив угоду між ексміністром Злочевським та САП
Вищий антикорупційний суд визнав винуватим міністра екології часів Януковича Миколу Злочевського у зловживанні впливом у справі рекордного хабаря для НАБУ і САП.
Про це повідомляє ЦПК.
В результаті затвердження угоди ексміністру призначили штраф у 68 тисяч грн.
Вирок ухвалили судді Сергій Мойсак, Катерина Широка та Ольга Саландяк.
Злочевський брав участь у судовому засіданні по відеоконференції, так як давно втік з України.
Цікаво, що більшість часу Злочевського судили за організацію передачі хабаря (ч.4 ст. 369 КК), однак згодом кваліфікацію змінили на зловживання впливом (ч.1 ст. 369-2).
За це передбачені значно менші покарання і взагалі немає конфіскації: штраф від 17 тисяч до 68 тисяч грн, обмеження волі або позбавлення волі до 2 років.
Окрім хоч і максимального, але досить смішного штрафу, Злочевський сплатив уже не такі смішні 500 млн грн на підтримку Збройних Сил України. Ці кошти надійшли на спецрахунок НБУ.
Злочевський давно перебуває за кордоном. Там він був на момент передачі хабаря, тому добитись реальної посадки до в’язниці було майже неможливо.
За версією обвинувачення, керівникам антикорупційних органів пропонували 5 млн доларів за закриття справи щодо Злочевського.
Ще 1 млн доларів мав піти посереднику, експершому заступнику начальника податкової Києва Миколі Ільяшенку. Загальна сума хабаря за тодішнім курсом складала близько 170 млн грн.
Ці гроші ще у квітні 2022 року за рішення ВАКС передали Силам спеціальних операцій.
Крім того, 100 млн грн на дрони для військових сплатив інший обвинувачений Андрій Кіча, який теж пішов на угоду із САП.
Тоді додатково на потреби армії перевели ще +30 млн грн застави, яку вносили за Кічу. Він отримав 5 років ув'язнення з іспитовим строком в один рік.
Ця справа принесла майже 1 млрд грн на потреби військових, а троє із чотирьох фігурантів визнали свою вину і пішли на угоду із САП.
Єдиним обвинуваченим, який може отримати реальне тюремне покарання, залишається колишній податківець Ільяшенко, який за версією САП був посередником під час передачі коштів.
Нагадаємо, 12 червня 2020 року перший заступник голови Державної податкової служби Києва Микола Ілляшенко з подільниками дав хабар НАБУ і САП в 5 мільйонів доларів за закриття справи проти ексміністра часів Януковича Миколи Злочевського (за ч. 5 ст. 191 ККУ - привласнення, розтрата майна і ч . 3 ст. 209 ККУ - відмивання грошових коштів, здобутих злочинним шляхом).
Також серед групи осіб, що давали хабар, фігурують один з керівників групи компаній, афілійованої з Злочевським, Андрій Кіча та довірена особа Злочевського, колишній керівник одного з департаментів ДФС України Олена Мазурова.
5 мільйонів доларів були призначені керівникам НАБУ і САП, ще 1 мільйон доларів Ілляшенко, Кіча та Мазурова збиралися поділити між собою.
У липні НАБУ і САП заочно повідомили Злочевському про підозру.
У серпні його оголосили в розшук і заочно заарештували.
Останній Бастіон вже повідомляв про те, як компанія з орбіти «Бурізма груп», завдяки злочинним схемам очільника приватної НАК "Надра України" Тараса Кузьмича, скуповує за безцінь нерухомість ДП «Полтавнафтогазгеологія».
Попри це, Тарас Кузьмич продовжує очолювати приватну НАК «Надра України» та "ефективно розпоряджатися" викраденим у держави майном.
У 2006 році попри арешт і заборону на відчуження всього майна ДП НАК «Надра України» «Полтавнафтогазгеологія», накладені виконавчою службою Полтавської області в рамках зведеного виконавчого провадження, тодішній керівник НАК «Надра України» Едуард Ставицький передав майно, спецдозволи на користування надрами підприємства, підряди на буріння та капітальні ремонти новоствореній ним та його компаньйонами компанії «Голден Деррік».
Водночас Ставицький украв у «Полтавнафтогазгеології» спецдозвіл на стратегічне для держави Сахалінське родовище, тільки підраховані запаси на якому налічували понад 30 млрд. куб. м. газу.
Щоб вивести родовище зі стратегічних запасів держави, Ставицький, Присяжнюк, Медведчук, Аваков, Коломойський, Котвицький, Злочевський, Данілов, Льовочкін, Фурсін, Фокін сфальсифікували в ДКЗ геологічні дані по запасах родовища, зменшивши їх у кілька разів.
Цими діями Ставицький та інші фактично вкрали у держави підприємство «Полтавнафтогазгеологія», нанісши державі Україна шалених збитків.
Потім голова НАК «Надра України» Тарас Кузьмич домігся визнання банкрутом ДП НАК «Надра України» «Полтавнафтогазгеологія». Цим самим він унеможливив повернення викраденого стратегічно важливого для держави Сахалінського родовища у державну власність, бо ДП НАК «Надра України» немає жодного відношення до Сахалінського родовища, а єдиним ліцензіатом, який мав право на розробку родовища було «Полтавнафтогазгеологія», яке було створене у 1996 році. А саме НАК «Надра України» було створено у 2000 році Злочевським і компаньйонами з метою розкрадання державного майна та передачі його в руки олігархів.
Реалізуючи золоте правило революції : "грабувати награбоване", в ситуації з Сахалінським родовищем неозброєним оком видно, що Кузьмич і компанія хочуть пограбувати грабіжників.
А ми то не могли зрозуміти, чому рингтоном у Кузьмича лунає: "Вставай, проклятьем заклейменный, весь мир голодных и рабов! ".
Виходячи з очевидного перерозподілу Зеленським, Єрмаком, та іншими бенефіціарами награбованого майна, цікаво, чи будуть грабувати заграбоване у ДГП "ПОЛТАВНАФТОГАЗГЕОЛОГІЯ" Семиренківське газоконденсатне родовище, завідувачем якого є Ахметов, чи будуть грабувати італійську Ені на Загорянське і Пірківське родовища, вкрадені знову у "Полтавнафтогазгеології", чи будуть грабувати заграбоване Карайкозівське нафтогазоконденсатне родовище, та десятки інших?
Чекаємо пояснень від СБУ, ОГП, САП, НАБУ чому обшуки пройшли тільки у одного із восьми бенефіціарів крадіжки спецдозволу на Сахалінське родовище. Що з іншими? Коли оголосять підозри, коли відшкодують збитки державі, коли відновлять пограбоване ДГП?
Ми очікуємо на пред'явлення нових підозр Миколі Злочевському, який завдяки прокурорам САП зміг уникнути справедливого покарання.