НАТО скептично ставиться до мирного плану Пекіна
Високопосадовець НАТО заявив Китаю, що йому не вистачає «довіри» до посередництва в припиненні вогню в Україні на тлі побоювань, що Пекін готується постачати безпілотники-камікадзе до москви.
Західні лідери поспішно поставили під сумнів мотиви Китаю після того, як він опублікував план із 12 пунктів миру в Україні на відзначення першої річниці незаконного вторгнення росії.
Дані розвідки, якими поділилися союзники по НАТО, викликали побоювання, що Пекін розглядає можливість відряджання зброї на допомогу військовій машині москви.
Постачання може включати до 100 безпілотників-камікадзе, які можуть нести боєголовки вагою до 50 кг, подібні до іранського виробництва Shahed-136, повідомляє журнал Der Spiegel.
Повідомлялося, що китайська компанія Xi'an Bingo Intelligent Aviation веде переговори про початковий продаж 100 безпілотників москві, а також про передачу ноу-хау, щоб росія могла самостійно виробляти ще 100 щомісяця.
НАТО, Велика Британія та Європейський Союз заявили про відсутність довіри до мирного плану Пекіна через його неспроможність засудити війну та очевидні спроби озброїти росію.
Єнс Столтенберг, генеральний секретар НАТО, сказав: «Китай не має великої довіри, тому що він не зміг засудити незаконне вторгнення в Україну».
Держсекретар США Ентоні Блінкен раніше заявив, що США вважають, що Китай «розглядає можливість надання летальної зброї» москві, і це «спричинить серйозну проблему для нас і в наших відносинах».
У п'ятницю CNN повідомив, що переговори між росією та Китаєм щодо ціни та обсягу обладнання тривають, але Пекін, схоже, ще не прийняв остаточного рішення.
Бен Уоллес, міністр оборони, сказав: «Це не допоможе миру, якщо Китай ефективно постачатиме єдину країну, яка порушує міжнародне право щодо суверенітету України та вчиняє воєнні злочини.
«Але я також впевнений, що Китай досить чітко усвідомлює, що він хоче, щоб ця війна припинилася».
Алісія Кернс, голова комітету із закордонних справ Палати громад, сказала The Telegraph: «Я не вірю, що Китай хоче озброїти [володимира] путіна та стати активним учасником злочинів путіна проти людства.
«Китай неодноразово відмовлявся підтримати росію в ООН [або] схвалити нове незаконне вторгнення путіна. Будь-яке рішення озброїти путіна зараз зробить Китай винним у скоєнні злочинів проти людства».
Ретельно розроблений план «політичного врегулювання» Пекіна з 885 слів утримувався від опису дій москви як «вторгнення», натомість називаючи це «кризою в Україні».
Замість того, щоб представити конкретні деталі досягнення врегулювання, Пекін вимагав припинити санкції Заходу проти росії.
Китай також закликав забезпечити безпеку ядерних об'єктів і гуманітарну допомогу, експорт продовольства та реконструкцію. Він також застерігав від використання ядерної зброї у війні.
Урсула фон дер Ляєн, президент Європейської комісії, сказала: «Ми, звичайно, розглянемо принципи, але ми будемо розглядати їх на тлі того, що Китай прийняв сторону. Це не мирний план».
За рік після того, як російський президент віддав наказ про вторгнення в Україну, Китай намагався виглядати нейтральним, звинувачуючи Вашингтон і НАТО в ескалації конфлікту.
Пекін і москва вважаються близькими союзниками та останніми днями пообіцяли й далі зміцнювати ці зв'язки.
У зв’язку між двома країнами «без обмежень» Китай відмовився критикувати росію чи путіна за розпалювання війни.
Ван Ї, найвищий дипломат Китаю, завершив дводенний візит до москви, де він зустрівся з путіним, але, здавалося, мало просунувся в просуванні мирного плану.
Раніше цього тижня китайські дипломати та державні ЗМІ виступили з коментарями, в яких звинуватили США у «підживленні вогню», відповівши на те, що Вашингтон заявив, що він застеріг Пекін від надання москві зброї.
Ван Веньбін, речник міністерства закордонних справ Китаю, сказав: «Ми закликаємо США припинити дискредитувати Китай і перекладати провину, а також припинити роздмухувати вогонь і розпалювати боротьбу за допомогою додаткової зброї».
Перед публікацією китайських пропозицій Олаф Шольц закликав світ бути обережними щодо намірів китайського уряду.
"Ми не повинні мати ілюзій щодо Китаю", - сказав канцлер Німеччини в інтерв'ю телекомпанії ZDF. «Вони досі не виступали проти росії».
Тимчасово повірена у справах посольства України в Пекіні Жанна Лещинська виключила припинення вогню на умовах Китаю, оскільки це призведе до заморожування конфлікту на нинішній лінії фронту.
Офіційні особи в Києві заявили, що будь-який план припинення війни повинен передбачати виведення російських військ з України, включаючи
Кримський півострів, який був незаконно анексований москвою у 2014 році.
У п'ятницю Володимир Зеленський заявив, що готовий співпрацювати з Китаєм, щоб покласти край війні.
"Китай почав говорити про Україну, і це непогано", - сказав український президент. «Мені здається, що є повага до нашої територіальної цілісності, питання безпеки».
«Нам потрібно працювати з Китаєм у цьому питанні. Наше завдання — об’єднати всіх, щоб ізолювати одного».
Автори: Джо Барнс, Софія Ян і Емі Гіббонс, - The Thelegraph
Переклад з англійської Останній Бастіон