Created with Sketch.

Репортажі з-за Кобищанських парканів: Дроти і кіловати

23.03.2018, 08:47

В дитинстві боялася темноти. Прийшла квитанція від обленерго, почала боятися світла. - Блогер Ірина

Репортаж другий: Дроти і кіловати

Ментальність несвідомого українця – «аби день до вечора!» – спонукає чималу дещицю електорату до безвідповідальності: саме так ми обираємо президентів, депутатів, голів ОСББ. Достатньо герою у вишиванці з калиною за вухом і вилами наперевіс пообіцяти вже завтра зранку манну небесну на кисільних дніпрових кручах, як його тотем фуражира миттєво видається нам ліпшим за тризуб і ми, просвітлені, волаємо про зраду, бариг і «пасіпак». З подібним підходом видається можливим і заміна тризуба скрипічним ключем – чуєте гасла: «Славка Вакарчука – в президенти!»?

Чи не тому оця, надто довірлива частина українства так легко повелася й на чергове махлярство олігархату, котрий знову прихитрився доточити статки коштом обідраного співвітчизника.

Мову поведемо про введення так званого «RAB»-ського тарифу на спожиту електроенергію. Автор – дилетант в економіці енергетики, про електрику знає тільки, що це рух вільних електронів, а фазу на корпусі обов’язково слід з’єднувати із земною кулею. Щоб «не звіздонуло». Та навіть цього достатньо, аби побачити нахабну спробу власників українських обленерго відкрито нагріти населення на десяток-другий мільярдів гривень під плачі про колосальні збитки своїх компаній через зношеність мереж і обладнання. От тільки пояснили б «банкрути», з якого лиха не припиняються жорстокі рейдерські війни за трансформаторні підстанції?

Але спершу нам, споживачам, треба погодитись з реаліями – дійсно, чиїми б сьогодні не були мережі, вони конче потребують модернізації. Іржаві дроти, як і мертві бджоли, не гудуть. «Ефективні менеджери» нашого енергоринку Рінат Ахметов, Юрій Бойко, брати Суркіси, російська «подруга» VS Energy, росіянин Костянтин Григоришин і Ігор Коломойський (останні двоє – наші полтавські електрики) під час приватизаційних перегонів найменше уваги звертали на стан дротів і стовпів під ними: форс-мажор диктував акулячу схему поведінки – «не ковтнеш ти, тебе ковтне колега». Коли нахапали за безцінь і побачили, що вхопили, вирішили оновитися. І який же український ефектменеджер буде модернізуватися за власні офшорні гроші?! Дурних у нас як не було, так і немає. «Заплатять полтавські лохи і за дроти, і за аморфну сталь у трансформаторах! – рахували майбутні прибутки пани К. з Г., перетираючи проблему з Національною комісією регулювання енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП). – Ти ба, як просто! Що значить мо-но-по-лі-я!».

Пан Г. поділився набутим досвідом модернізації. Розповів, як ще минулого літа надурив споживача на закупівлі кабелю для свого «Полтаваобленерго». Легко і невимушено 7 мільйонів гривень з правої кишені («Полтаваобленерго») переклав до лівої («Запорізький кабельний завод»), при цьому задня кишеня-прокладка («Інноваційна компанія «Інвест буд») виконала роль тендерного буфера. Звісно, кобищанські лохи не помітили різниці в цінах між запорізьким проводом А-50 голим неізольованим з алюмінієвих проволок по 108,3 гривні за кілограм і одеським від «Одесакабель» всього лише по 81,2 гривні за той же кілограм. Відчутну (на третину!) різницю у витратах впхнули у тариф, плати пересічний лоху! За деталями оборудки пан Г. відіслав колег до офіційного «Вісника державних закупівель».

Посміялися. А голова НКРЕКП Дмитро Володимирович Вовк, виходець «з гнізда Петрового» (могутність «Рошену» прирощував Сибіром – відповідав за наповнення російського ринку нашим національним шоколадом) якось і недоречно згадав про свою соціальну відповідальність, стримав апетити партнерів. Аж зніяковів, бідолаха, каже: «Знаєте, любі друзі, нові тарифи недовго грітимуть ваші… наші кишені, у перспективі готуймося до втрат… Он навіть просунуті анголосакси, і ті лише п’ятнадцять років багатіли RAB-тарифом». Хлопці – тертий калач Г. і битий жак К., ліниво длубаючись у тлустих лобстерах, в унісон заспокоїли нервового партнера: «падождьом-поперетерпаємо»…

Під тиском вимог профспілок і громадських організацій, а суттєвіше – через недоцільність смикань у передвиборній фазі (наших месій і хлібом не годуй – дай майданути проти грабіжницьких тарифів!), чиновництво відтермінувало підвищення вартості спожитої електроенергії для населення, яке загрожувало гаманцеві електорату вже з 1 квітня. Натомість «стимулюючим тарифоутворенням» (на 20-30%!) наїхали на бізнес.

Гадаєте, довірливі ви наші, пронесло? Ні. Експерти в один голос попереджають, що перехід на «RAB»-ські тарифи промисловості та бізнесу неминуче потягне за собою зростання собівартості продукції та послуг, і особливо це зачепить житлово-комунальну сферу, де доля енергоносіїв складає до 60 відсотків.

Хіба що трохи згодом, але чекайте, полтавці, на новоутворені квитанції. Запевняємо, що за кобищанськими парканами так як у Туркменістані, де за кіловат на годину люди в тюбетейках платять лише 0,01 долара, себто 26 копійок, не буде. Пани К. і Г. такого благодійництва не потягнуть. Радійте хоч би тому, що ви не німці чи данці, ті за квт/год відстьобують по 38 американських центів. 9 гривень 88 копійок! Пошкодуємо горопах, бо як вони кінці з кінцями зводять, уявити нам важкувато. Тут тільки гривню за кіловат пани К. і Г. попросили, і вже доводиться лічильники на протихід переводити. Сподіваємось, що наших електричних маніпуляцій за високими парканами на Кобищанах пильні контролери обленерго рік-два не помітять. А там, дивись, оберемо президента з вилами.

Народився у селі на Сумській Слобожанщині, наразі – полтавець, вчитель історії і тоді ще суспільствознавства, профспілковий чиновник, активіст і фрондер інформаційного простору, пенсіонер, українець, але все ще оптиміст

Читайте також
Олег Синєгубов поширює російські ІПСО та провокує панічні настрої серед харків'ян
Опінії
Від обмеження консульських послуг для українців за кордоном виграє тільки росія
Опінії
Продовжуємо нашу скорботну розповідь про бурхливу діяльність ТСК ВРУ, яку очолює Анна Скороход
Опінії
Родина депутата Кивради Дениса Москаля «віджала» 1,2 Га землі у Києві
Опінії
Країна глобального дефіциту
Опінії
У нас усе вирішує «невидима рука ринку», тому і наша зброя — невидима
Опінії