Велика Британія разом з союзниками з НАТО також припиняють свою участь в ДЗЗСЄ.
росія 7 листопада офіційно вийшла зі знакового безпекового договору, який обмежує ключові категорії звичайних збройних сил, звинувативши США в підриві безпеки після Холодної війни через розширення НАТО.
Угода встановлювала обмеження розмірів звичайних збройних сил і визначала граничні чисельності звичайних озброєнь, розгорнутих сторонами у Європі.
Документ оновили 1999 року, але його ратифікували лише чотири учасники – Москва, Київ, Астана й Мінськ.
У 2007 році президент владімір путін підписав указ про припинення дії договору і пов’язаних із ним міжнародних документів доти, доки його не ратифікують країни НАТО.
Альянс тоді заявив, що дії Москви не сприяють забезпеченню безпеки в Європі.
«О 00:00 годині 7 листопада 2023-го завершилася передбачена ДЗЗСЄ процедура виходу росії з цього Договору. Таким чином, міжнародно-правовий документ, дія якого була припинена нашою країною ще в 2007 році, остаточно пішов для нас в історію» — йдеться в заяві міністерства.
В МЗС рф звинуватили США в розширенні НАТО і підкреслили, що країни Альянсу «відкрито обходять» групові обмеження договору, тому росія прийняла рішення з нього вийти. Також там вказали, що договір вже був «мертвий» у зв'язку з прийняттям заявки Швеції і Фінляндії в НАТО.
У відповідь на дії Росії Великобританія заявила, що разом з союзниками з НАТО також припиняє свою участь в ДЗЗСЄ.
Про це повідомив міністр закордонних справ Джеймс Клеверлі.
«Ми беззастережно засуджуємо рішення росії вийти з Договору, це стало останньою краплею в низці зусиль, які рф докладає для підриву стратегічної стабільності та архітектури євроатлантичної безпеки» — заявив він.
Чиновник підкреслив, що одностороннє рішення рф порушує принцип взаємності, який є фундаментом договору ДЗЗСЄ.
«Ми вважали, що договір продовжує діяти так, як було задумано. Але очевидно, що це не так» — вказав він.
У НАТО підтримали рішення вийти з Договору на «необхідний термін».
Також там зазначили, що своїми діями росія продовжує демонструвати зневагу до контролю над озброєннями.
Що означав договір ДЗЗСЄ
ДЗЗСЄ - угода, підписана від 3 листопада 1990 року в Парижі в період "холодної війни". Її уклали представники 16 країн НАТО (Бельгія, Великобританія, Німеччина, Греція, Данія, Ісландія, Іспанія, Італія, Канада, Люксембург, Нідерланди, Норвегія, Португалія, США, Туреччина і Франція) і 6 країн Організації Варшавського договору (Болгарія, Угорщина, Польща, Румунія, СРСР і Чехословаччина). Документ передбачав для учасників Договору обмеження на число бойових танків, броньованих машин, артилерії, ударних вертольотів і літаків на озброєнні.
Разом з розривом ДЗЗСЄ, крім Будапештського угоди, силу втратив також Фланговий документ від 31 травня 1996 року.