Попит народжує пропозицію.
Контрабанда – це лише частина великої тіньової економіки країни, і вести боротьбу проти неї, не блокуючи інші ланцюги та етапи, – безперспективно.
Фундаментальна проблема не в тому, що давши митнику 20 000 $ кешем, фуру німецьких холодильників можна ввести як порожню, а в тому, що в середині країни ці холодильники можна продати. При цьому держава (в особі податкової) ніколи і не дізнається, що ці холодильники в країні були і що на них хтось заробив, але не сплатив жодної копійки податків.
Озирніться.
Більшість товарів, які продаються навколо вас, – опинились в країні та реалізуються з ухиленням від сплати податків. Турецькі кросівки на базарі, або брендові сумочки в бутіках, Айфон в якомусь ябкосторе, або робот пилосос Сяомі, електронні сигарети та парфуми, майже все це приймає участь в великій контрабандно-податковій грі.
Великі та імениті мережі магазинів подріблені на тисячі ФОПів, яких відкрили на продавців замість їх працевлаштування, штовхають в яскравих торгівельних центрах товар ввезений контрабандою через так звані CARGO компанії, що належать контрабандистам.
Зазирніть в «куточок споживача» будь-якого магазина в ТЦ. З вірогідністю у 90% там будуть документи на якийсь ФОП, який не має ніякого юридичного відношення до вивіски магазина і імпорту товарів, що він продає.
І все це на поверхні.
Чи йшла останні п’ять років боротьба з тіньовою економікою, дробленням бізнесу та можливість збувати контрабанду? Більш декларативно та дуже точково.
По-факту все лише розвивалося.
І митниця є невід’ємною частиною цього явища, тому подолати окремо контрабанду, на яку всередині країни просто шалений попит, – нереально.
Неможливо зупинити контрабанду Айфонів, обсяг яких сягає 75% ринку, так як їх продажу всередині країни ніхто не заважає.
Дослідження групи «ТЕСТ» яке показало, що 10 з 10 куплених Айфонів – нелегальні.
Саме тому, коли ми говоримо про боротьбу з контрабандою, то розглядати це необхідно виключно в контексті глобальної детінізації економіки країни.